Koszykówka - 1LM: podsumowanie pierwszej kolejki rundy rewanżowej
Karol Skiba / Energa Kotwica Kołobrzeg

• Dodał: Piotr Janczarczyk
  • Data publikacji: 04.01.2021, 01:11

W pierwszy weekend po Nowym Roku rozegrano osiem spotkań w ramach 16. kolejki 1. Ligi, a zarazem pierwszej kolejki rundy rewanżowej sezonu zasadniczego. Sokół Łańcut pewnie pokonał Nysę Kłodzko, WKK Wrocław minimalnie wygrało z Decką Pelplin, a Księżak Łowicz przegrał u siebie z rezerwami Śląska Wrocław.

Pierwszą kolejkę rundy rewanżowej zainicjował mecz Górnik Trans.eu Wałbrzych - Energa Kotwica Kołobrzeg. Obie drużyny przystąpiły do spotkania jeszcze bez świeżo zakontraktowanych zawodników - gospodarze bez Tomasza Ochońki, a goście bez Marcina Dymały. Lider tabeli (ex aequo z drużyną ze Słupska) pokonał niżej notowaną Energę Kotwicę, choć nie obyło się bez problemów. Czarodzieje z Wydm po pierwszej połowie wygrywali z zawodnikami z Wałbrzycha 46:35. Gospodarzom udało się jednak wygrać ten mecz poprzez solidną drugą połowę: trzecią, jak i czwartą kwartę wygrali dziesięcioma punktami. Najlepszym zawodnikiem meczu był Bartłomiej Ratajczak - autor 23 punktów przy skuteczności 9/11 z gry. Była to czternasta wygrana podopiecznych trenera Łukasza Grudniewskiego. Kołobrzeżanie, przegrywając w Wałbrzychu, pogorszyli swój bilans na wyjeździe do stanu 0-8.

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk podejmowali u siebie Miasto Szkła Krosno. Choć w tabeli te drużyny dzieli aż 10 miejsc, to ekipa Marcina Radomskiego postawiła w sobotnim meczu bardzo trudne warunki swoim rywalom. Warto odnotować, że krośnianie wygrali aż trzy kwarty, i mimo sześciopunktowego prowadzenia Czarnych z pierwszych dziesięciu minut, udało im się wygrać to spotkanie. Wśród gości zdecydowanie wyróżniali się Piotr Wieloch (25 pkt., 5 zb., 3 as.) i Bartosz Ciechociński (24 pkt., 6 zb., 3 as.). Wśród gospodarzy najlepszy był Dawid Słupiński (13 pkt., 13 zb.), lecz warto wspomnieć, że aż czterech kolegów z jego drużyny zdobyło więcej niż 10 punktów w tym meczu.

Drużyna z Pruszkowa wciąż zaskakuje w najlepsze. Ekipa Andrzeja Kierlewicza odniosła piąte zwycięstwo z rzędu i znajduje się już na ósmym miejscu w tabeli! Elektrobud-Investment ZB Pruszków prowadził z Pogonią Prudnik przez większość spotkania. Gospodarze byli bardzo skuteczni w punktach szybkiego ataku i zdobyli ich aż 13, gdy rywale - raptem 4. Świetnie spisywał się Mateusz Szwed, który zdobył 21 punktów i 12 zbiórek. W następnej kolejce pruszkowianie udadzą się do Krosna, a zawodnicy trenera Tomasza Michalaka podejmą u siebie drużynę z Łowicza.

Szalony mecz odbył się właśnie w wyżej wspomnianym Łowiczu. Rezerwy Śląska Wrocław sprawiły niemałą niespodziankę, pokonując KS Księżak Łowicz, w jego własnej hali. Po pierwsze - wrocławianie zagrali w mocno okrojonym składzie, ponieważ w tym samym czasie Jakub Musiał, Kacper Gordon, Szymon Tomczak i Maksymilian Zagórski wspierali ekstraklasowy zespół w meczu w Gdyni. Po drugie - w piątej minucie spotkanie Łowicz prowadził aż 18:2! W drugiej kwarcie zobaczyliśmy odmieniony Śląsk, który wygrał tę odsłonę meczu 33:17. Pozostałe kwarty były już wyrównane i finalnie to goście mogli dopisać kolejne zwycięstwo do swojego bilansu. Warto odnotować, że był to pierwszy mecz Dusana Stojkova w roli trenera TBS Śląska II, który zastąpił na tym stanowisku Jerzego Chudeusza.

Rawlpug Sokół Łańcut pewnie pokonał Zetkamę Doral Nysę Kłodzko 102:69. Koszykarze z Łańcuta wygrali wszystkie 4 kwarty i dominowali na przestrzeni całego spotkania. Najlepszymi zawodnikami meczu byli Bartłomiej Karolak (19 pkt., 5 as.) i Michał Jankowski (19 pkt., 4 as.). Gospodarze, po średnim początku sezonu, prezentują się zdecydowanie lepiej i znajdują się już na piątym miejscu w tabeli. Goście wciąż nie wygrali w tym sezonie i znajdują się na ostatnim miejscu w tabeli z bilansem 0-16. Nie napawa optymizmem fakt, że kilka dni temu ich dotychczasowy lider Tomasz Ochońko został nowym zawodnikiem Górnika Trans.eu Wałbrzych. Czy zespół z Kłodzka jest murowanym kandydatem do spadku do 2. Ligi?

GKS Tychy odniósł piąte zwycięstwo na wyjeździe, pokonując Weegree AZS Politechnikę Opolską 91:84. Opolanie prowadzili w tym meczu chwilę po rozpoczęciu trzeciej kwarty, lecz to GKS Tychy był przez większość spotkania na prowadzeniu. Dużą rolę w wygranej odegrali rezerwowi zawodnicy trenera Tomasza Jagiełki, którzy łącznie zdobyli aż 41 punktów. Wyróżnić warto Pawła Śpicę, który w niecałe 30 minut na parkiecie rzucił 27 punktów i dołożył do tego 4 zbiórki.

Wisła Chemart Kraków mimo atutu własnej hali przegrała z faworyzowanymi warszawskimi Dzikami 75:91. Lepiej rozpoczęła Wisła, która na początku spotkania wygrywała 9:2 - było to jednak pierwsze i ostatnie prowadzenie drużyny Piotra Piecucha. W drużynie z Małopolski zadebiutował Michael Hicks, lecz nie zdobył punktów dla swojego nowego klubu. Identycznie jak w meczu Opole - Tychy, świetnie zagrali rezerwowi gości. Dziki w punktach z ławki zdominowały rywali aż 40:12. Wśród gospodarzy minimum 10 punktów zdobyli Rajewicz, Chrabota i Bogdanowicz, a w przypadku gości było to aż sześciu koszykarzy - Krefft, Wojtyński, Nowerski, Pamuła, Gospodarek, Koźluk.

We Wrocławiu Decka Pelplin uległa jedynie trzema punktami lokalnemu WKK Wrocław. Wiele emocji przysporzyła czwarta kwarta, w której gospodarze wygrywali już 79:67, by trzy minuty później remisować 82:82. Kluczowe dwa punkty w końcówce spotkania zdobył Piotr Niedźwiedzki. W następnej akcji Jakub Patoka zablokował Bartosza Majewskiego, a Dominik Rutkowski i Jakub Koelner dołożyli wspólnie trzy punkty z rzutów wolnych i WKK umocniło się na trzeciej pozycji w tabeli 1. Ligi Mężczyzn.

17. kolejka 1LM rozpocznie się w sobotę 9 stycznia. Jedynym niedzielnym meczem będzie spotkanie Miasto Szkła Krosno - Elektrobud-Investment Pruszków. Najciekawiej będzie zapowiadało się natomiast starcie Rawlpug Sokół Łańcut - TBS Śląsk II Wrocław.