Podsumowanie lig: mecz na szczycie ligi ACB dla Realu

• Data publikacji: 04.01.2021, 11:24

Kolejny weekend obfitował w wielkie emocje na koszykarskich parkietach w europejskich ligach. W Hiszpanii w meczu lidera z wiceliderem Real Madryt wygrał z Iberostarem Teneryfa.

Liga hiszpańska

Najważniejszym spotkaniem weekendu w lidze ACB był mecz na szczycie pomiędzy Iberostarem Teneryfa i Realem Madryt. Jak przystało na starcie lidera z wiceliderem, rywalizacja była bardzo ciekawa i wyrównana. Do przerwy Iberostar prowadził 45:44. Decydujące okazały się ostatnie minuty. Od stanu 82:83 Real zdobył 10 punktów z rzędu i przechylił szalę na swoją korzyść, ostatecznie triumfując 92:85. Tym samym zespół z Madrytu umocnił się na prowadzeniu w tabeli. Iberostar po porażce spadł na 3. miejsce za Barcelonę, która wygrała 83:67 z Urbasem Fuenlabradą.

Drugi raz z rzędu porażkę po dogrywce poniosła Unicaja Malaga. Ekipa z Andaluzji w trzeciej kwarcie wyjazdowego meczu z San Pablo Burgos miała nawet 12 punktów przewagi. Gospodarze w czwartej odsłonie gry odrobili straty i doprowadzili do dogrywki, w której triumfowali 16:4. Mecz zakończył się wynikiem 95:83 i 12. zwycięstwem Burgos w sezonie. Adam Waczyński, który po raz pierwszy w sezonie wyszedł w pierwszym składzie, w niecałe 20 minuty zdobył dla Unicajy 7 punktów.

W Bilbao w derbach Kraju Basków spotkały się dwie ostatnie drużyny w tabeli. Retabet przez większość czasu miał kilka punktów przewagi nad Acunsą. Jednak ekipa z San Sebastian, pomimo kontuzji swojego ważnego zawodnika Jaime Echenique, doprowadziła do wyrównanej końcówki. W ostatniej akcji nie wykorzystała szansy na odniesienie zwycięstwa, pudłując aż trzy rzuty. Tym samym gospodarze po wygranej 81:80 odnieśli czwartą wygraną w sezonie. Jarosław Zyskowski nie zdobył punktów. Polak zagrał zaledwie przez ponad 10 minut, bo już na początku drugiej kwarty miał na swoim koncie trzy faule.

Walencja pewnie wygrała we własnej hali 101:85 z Herbalife Gran Canaria. W ekipie gości w pierwszej piątce znaleźli się Aleksander Balcerowski i AJ Slaughter. Drugi z nich z dorobkiem 17 punktów był najskuteczniejszym zawodnikiem meczu. Balcerowski zdobył 4 oczka. MoraBanc Andorra tylko w pierwszej kwarcie prowadził wyrównaną grę z TD Systems Baskonia. Mistrzowie kraju ostatecznie wygrali 84:67. Tomasz Gielo rzucił 6 punktów dla MoraBancu. Mecze UCAM Murcia - BAXI Manresa i Monbus Obradoiro - Movistar Estudiantes zostały przełożone z powodu przypadków zakażeń koronawirusem.

Wyniki meczów 18. kolejki:

Iberostar Teneryfa - Real Madryt 85:92 (26:25, 19:19, 27:26, 13:22)
Retabet Bilbao Basket - Acunsa 81:80 (16:15, 22:17, 20:20, 23:28)
TD Systems Baskonia - MoraBanc Andorra 84:67 (18:23, 24:14, 19:16, 23:14)
Walencja - Herbalife Gran Canaria 101:85 (29:21, 27:24, 18:17, 27:23)
Casademont Saragossa - Real Betis 96:95 (17:23, 29:23, 23:20, 14:17, 13:12) po dogrywce
San Pablo Burgos - Unicaja Malaga 95:83 (19:17, 20:22, 12:19, 28:21, 16:4) po dogrywce
Urbas Fuenlabrada - Barcelona 67:83 (15:16, 12:14, 20:33, 20:20)

Liga niemiecka

Kolejne świetne spotkanie w Bundeslidze zagrał Michał Michalak. Reprezentant Polski w przegranym przez Syntainics Mitteldeutscher meczu z Fraport Skyliners zdobył aż 27 punktów, trafiając 4 rzuty za trzy punkty. Jego zespół przez większość meczu gonił wynik, ale miał szansę na doprowadzenie do dogrywki. Jednak w ostatnich sekundach drużyna gospodarzy popełniła stratę i ostatecznie przegrała 89:94. Tym samym drużyny mają teraz taki sam bilans 4-6.

W ligowym hicie Alba Berlin zmierzyła się z Bayernem Monachium. Dość niespodziewanie pewnie po zwycięstwo sięgnął zespół ze stolicy Niemiec. Decydująca okazała się trzecia kwarta, w której Alba zdobyła nawet 15 punktów przewagi. Spotkanie zakończyło się wynikiem 85:72. Najskuteczniejszym zawodnikiem meczu był Louis Olinde, który rzucił 17 oczek.

Wyniki 11. kolejki:

Alba Berlin - Bayern Monachium 85:72 (18:12, 21:24, 26:17, 20:19)
Syntainics Mitteldeutscher - Fraport Skyliners 89:94 (15:22, 25:21, 25:25, 24:26)
ratiopharm Ulm - Telekom Bonn 73:72 (13:22, 22:19, 15:19, 23:12)
JobStairs Giessen - Gottingen 90:92 (24:28, 20:22, 19:21, 27:21)
medi bayreuth - MHP Riesen Ludwigsburg 70:89 (18:25, 23:19, 15:24, 14:21)
Hamburg Towers - Rasta Vechta 92:74 (24:16, 25:11, 24:29, 19:18)
Brose Bamberg - EWE Oldenburg 78:85 (17:19, 26:15, 16:30, 19:21)
Oliver Wurzburg - Merlins Crailsheim 80:86 (18:22, 21:21, 21:24, 20:19)

Liga włoska

De Longhi Treviso po wyrównanym meczu przegrało 86:88 z Umaną Reyer Wenecja. Wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Przy próbie przechwytu kosztowny faul dla zespołu popełnił Michał Sokołowski. Jednak gospodarze mieli szansę na wyrównanie, ale zespół z Wenecji nie pozwolił im na oddanie rzutu za trzy. Sokołowski w 27 minut zdobył 15 punktów.

De Longhi Treviso - Umana Reyer Wenecja 86:88 (22:28, 27:20, 22:16, 15:24)

Liga VTB

Po pewne zwycięstwo na wyjeździe z Jenisejem Krasnojarsk sięgnął Zenit St. Petersburg. Faworyzowany zespół triumfował 85:67 i utrzymał pozycję lidera ligi. Mateusz Ponitka zdobył 10 punktów oraz miał 4 zbiórki i 5 asyst. Najciekawiej zapowiadał się mecz pomiędzy trzecim w tabeli Niżnym Nowogrodem a drugim CSKA Moskwa. Goście jednak pewnie wygrali 83:63.

Jenisej Krasnojarsk - Zenit St. Petersburg 67:85 (17:16, 17:29, 20:25, 13:15)
Niżny Nowogród - CSKA Moskwa 63:83 (21:24, 14:22, 15:20, 13:17)
Lokomotiw Kubań Krasnodar - Chimki Moskwa 91:102 (27:31, 24:23, 23:28, 17:20)
Unics Kazań - Awtodor Saratow 94:85 (19:15, 24:19, 25:18, 26:13)