Tour de Ski: dominacja Rosjan w Toblach

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 05.01.2021, 16:20

Rosjanie zdominowali bieg na 15 km techniką dowolną na trzecim etapie Tour de Ski. Biegacze z tego kraju zajęli aż pięć pierwszych miejsc, a ponownie najlepszy okazał się Aleksander Bolszunow.

Zgodnie z przewidywaniami pod nieobecność Norwegów to zawodnicy z Rosji rozdają karty w męskich biegach. Trzeci etap Tour de Ski zdominowali bezdyskusyjnie – w rywalizacji indywidualnej na dystansie 15 km „łyżwą” nie dali rywalom szans na nawiązanie równej walki. Kolejne pewne zwycięstwo odniósł lider cyklu i ubiegłoroczny triumfator Aleksander Bolszunow. Główny kandydat do końcowego triumfu uzyskiwał najlepsze czasy w stawce 62 biegaczy od 5 km zmagań. Ostatecznie wygrał z rezultatem 32.49.6.

O pozostałe miejsca na podium rywalizowali koledzy rosyjskiej z kadry. Drugi czas dnia uzyskał Denis Spicow, tracąc do lidera 8 sekund. Na najniższym stopniu podium stanął Iwan Jakimuszkin, z 13-sekundową stratą do Bolszunowa. Kolejne lokaty dla Aleksieja Czerwotkina i Artioma Malcewa. Rosyjską koalicję zdołał rozbić jedynie Maurice Manificat, sklasyfikowany na 6. pozycji. Tuż za nim uplasowali się inni rosyjscy zawodnicy: Jewgienij Biełow i Aleksander Mielniczenko, a finałową „10-tkę” zamknęli Francuz Hugo Lapalus i Niemiec Janosch Brugger.

Rosjanie przewodzą również w klasyfikacji generalnej touru. Bolszunow umocnił się na prowadzeniu, za nim – z ponad minutą straty – plasują się Malcew i Spicow. W czołówce także Maurice Manificat, Iwan Jakimuszkin i Dario Cologna, który dziś był 18.

Polacy po raz kolejny ukończyli rywalizację na odległych pozycjach. Najlepszy z naszych zawodników – Dominik Bury – na swoim koronnym dystansie zajął dopiero 45. miejsce, ze stratą 2 minut i 15 sekund do Bolszunowa. Taką samą lokatę zajmuje w klasyfikacji TdS. Pozostali Biało-Czerwoni uplasowali się w końcówce stawki.

Jutro w Toblach bieg pościgowy stylem klasycznym na 15 km. Zawodnicy wystartują z różnicami czasowymi z dzisiejszych zmagań.