Narciarstwo alpejskie - PŚ: Strasser najlepszy w Zagrzebiu
rom@nski photo/Wikimedia Commons

• Dodał: Łukasz Stopa
  • Data publikacji: 06.01.2021, 16:51

Linus Strasser wygrał pierwsze w roku 2021 zawody narciarstwa alpejskiego zaliczane do Pucharu Świata mężczyzn. Niemiec zwyciężył w slalomie rozegranym w chorwackim Zagrzebiu. Na podium znaleźli się także Manuel Feller i Marco Schwarz.

Najlepsi slalomiści świata zjawili się w stolicy Chorwacji kilka dni po występie pań. W środowe południe na starcie zjawiło się 55 zawodników. Jako pierwszy wystartował Norweg – Henrik Kristoffersen. Przejechał on wymagającą trasę (dwunastu alpejczyków nie ukończyło pierwszego przejazdu) w czasie 1:00.48. Tuż za nim pojawił się jego rodak. Sebastian Foss-Solevaag zaprezentował się lepiej od swojego młodszego kolegi. Czas 59.81 był 0,36 sekundy gorszy od lidera po pierwszej części zawodów. Stawce przewodził Clement Noel. Francuz wygrał slalom w Zagrzebiu przed rokiem i był wymieniany w gronie faworytów także podczas środowej rywalizacji. Trzecie miejsce przypadło Manuelowi Fellerowi ze stratą 0,51 sekundy. Tuż za podium znaleźli się Marco Schwarz (+0,78 sek.) i Stefan Hadalin (+0,85 sek.).

Drugi przejazd rozpoczął się idealnie dla Michaela Matta. Austriacki narciarz zajmował odległe, bo dopiero 26 miejsce. Jednak brązowy medalista olimpijski z Pjongczang w swoim drugim występie zdecydowanie poprawił swoją lokatę. Awansował w klasyfikacji generalnej aż o dwadzieścia dwie pozycji i zajął czwarte miejsce. Triumf w zawodach przypadł Linusowi Strasserowi. Niemiec, który był siódmy na półmetku, ukończył zmagania z czasem 2:01.30. Bardzo ciekawie było tuż za jego plecami. Przewaga nad drugim Fellerem (+0,10 sek.) i trzecim Schwarzem (+0,16 sek.) była bardzo niewielka. Na piątej pozycji slalom ukończył przedstawiciel gospodarzy. Filip Zubcic zjawił się na mecie 0,47 sekundy za zwycięzcą i mógł się cieszyć ze swojego występu. Liderujący po pierwszym przejeździe Clement Noel stracił kilkadziesiąt setnych sekundy w dolnej części trasy i znalazł się dopiero na siódmym miejscu.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przewodzi Alexis Pinturault (475 punktów). Tuż za jego plecami są Alexander Aamodt-Kilde (465) i Marco Odermatt (391).