Piłka ręczna: pierwsze zwycięstwo Polaków w eliminacjach do Mistrzostw Europy!

• Dodał: Miłosz Szade
  • Data publikacji: 06.01.2021, 19:24

Biało-Czerwoni wygrali z Turcją 29:24 w pierwszym meczu eliminacji do Mistrzostw Europy 2022. Od zwycięskiego Turnieju Trzech Narodów do kadry dołączyli Maciej Majdziński, Maciej Gębala, Kamil Syprzak oraz Piotr Chrapkowski. Rewanż odbędzie się w sobotę 9 stycznia w Płocku, a już 15 stycznia Polacy rozpoczynają swoją przygodę na Mistrzostwach Świata w Egipcie meczem inauguracyjnym z Tunezją.

Pierwsze 20 minut spotkania przebiegało bardzo wyrównanie. Obie drużyny popełniały błędy w konstruowaniu akcji, jednocześnie skupiając się na rzutach z drugiej linii. Formacja defensywna Polaków miała problem z powstrzymaniem gracza Łomży Vive Kielce Doruka Pehlivana, znajdującego się obecnie na wypożyczeniu w niemieckim Minden. Po stronie Biało-Czerwonych rzutami z dystansu i dobrymi akcjami indywidualnymi popisywali się Tomasz Gębala oraz Szymon Sićko. Ze skrzydła nie mylił się również Michał Daszek. Najbardziej zawodziła skuteczność z rzutów karnych. Najpierw na siódmym metrze nie trafił Dawid Dawydzik a następnie Jan Czuwara. W ostatnich dziesięciu minutach pierwszej połowy polscy szczypiorniści wypracowali trzybramkowe prowadzenie, schodząc do szatni z wynikiem 15:12.

Na początku drugiej odsłony Piotr Wyszomirski skutecznie bronił dostępu do własnej bramki, jednak ofensywa nie mogła przełamać się przez pierwsze 5 minut. Z upływem czasu podopieczni Patryka Rombla stale powiększali swoją przewagę. Przeplatali błędy w rozgrywaniu z równoczesnym wykorzystywaniem błędów przeciwników. Turcy postawili wszystko na jedną kartę grając bardzo wysoko w obronie, jednak nie przyniosło im to owocnego rezultatu. W dodatku często gubili piłkę, co kończyło się zabójczymi kontrami wykorzystywanymi przez Arkadiusza Moryto. Co więcej przeciwnicy dali większą swobodę Maćkowi Gębali, który po otrzymywaniu podań od rozgrywających nie mylił się stając do pojedynku oko w oko z bramkarzem. Reprezentanci Polski ostatecznie zwyciężyli 29:24, zdobywając pierwsze punkty w eliminacjach. Ciężko jednak wyciągać wnioski po tak chaotycznym spotkaniu w kontekście czempionatu w Egipcie.

Turcja- Polska 24:29 (12:15)

Turcja: Doruk Pehlivan 9, Gorkem Bicer 4, Ozgur Sarak 4, Onur Ersin 2, Balan Nalbantoglu 1, Halil Ibrahim Ozturk 1, Alp Pektas 1, Yakup Simsar 1, Omer Arifoglu, Yasar Erdem Ates, Can Celebi, Mehmet Demirezen, Ugur Ercelyan, Coskun Goktepe, Omer Guldal, Yunus Özmusul

Polska: Arkadiusz Moryto 6, Tomasz Gębala 6, Szymon Sićko 4, Maciej Pilitowski 3, Maciej Gębala 3, Michał Daszek 3, Michał Olejniczak 2, Maciej Majdziński 1, Dawid Dawydzik 1, Patryk Walczak, Rafał Przybylski, Przemysław Krajewski, Jan Czuwara, Piotr Chrapkowski, Piotr Wyszomirski, Mateusz Kornecki