Serie A: Milan kapituluje po raz pierwszy w sezonie!
OgreBot/Wikimedia

• Dodał: Dawid Wolny
  • Data publikacji: 06.01.2021, 23:00

Stara Dama przerywa passę Milanu. Zdziesiątkowany zespół Rossonerich ulega Mistrzowi Włoch. Juventus zwycięża w swoim stylu.

Ekipa Rossonerich podchodziła do spotkania z Mistrzem Włoch w niezwykle osłabionym składzie. Stefano Pioli nie mógł skorzystać z kilku kluczowych piłkarzy. Zabrakło rekonwalescenta, Zlatana Ibrahimovicia. Pozytywnym wynikiem na COVID-19 zaniepokoili włoskiego szkoleniowca Ante Rebic i Rade Krunic, a z powodu czerwonej kartki wystąpić nie mógł Sando Tonali. W drużynie Starej Damy zabrakło natomiast kontuzjowanego Alvaro Moraty oraz zarażonych koronawirusem Alexa Sandro i Juana Cuadrado. Mimo wielu absencji zapowiadało się spotkanie o potężnym ciężarze gatunkowym. Grająca w kratkę drużyna Starej Damy przyjechała na Giuseppe Meazza z 10 punktami straty do liderujących Rossonerich. Wygrana z Milanem mogła być dla ekipy Andrei Pirlo oderwaniem się od prezentowanej dotychczas przeciętności oraz punktem zwrotnym całego sezonu. Na drodze Mistrza Włoch stała jednak niepokonana w tym sezonie Serie A, drużyna Milanu. Gospodarze pragnęli umocnić się na pozycji lidera Calcio oraz podtrzymać niezwykłą passę spotkań bez kapitulacji w lidze.

Rywalizacja na Stadio Giuseppe Meazza od pierwszego gwizdka nacechowana była znaczną intensywnością. Z dużą nerwowością w spotkanie wszedł Rodrigo Bentancur. Urugwajczyk borykał się z fatalną celnością swoich podań, co już na samym początku mogło zaowocować golem dla gospodarzy. Calhanoglu chybił jednak w dogodnej sytuacji. Wraz z końcem pierwszego kwadransa gry o miano autora bramki kolejki otarł się Federico Chiesa. Po rzucie rożnym i sporym zamieszaniu w polu karnym gospodarzy, piłka trafiła pod jego nogi i po mocnym strzale spotkała się z aluminium bramki strzeżonej przez Gianluigiego Donnarummę. Brak gola w tej sytuacji, nie zajmował myśli Chiesy na długo. Już w 18. minucie, po rewelacyjnej dwójkowej akcji, do której zaprosił Dybale, młody Włoch znalazł się w sytuacji sam na sam i pokonał golkipera gospodarzy. Po zdobyciu prowadzenia przez Bianconerich, piłkarze Piolego wzięli sprawy swoje ręce. Wojciech Szczęsny nie mógł liczyć na chwilę wytchnienia. Juventus wycofał się nieco, odpierając ataki rywala z Mediolanu. Nie sposób nie wspomnieć o sporej aktywności Leao, który zastępował Zlatana Ibrahimovicia. To właśnie po jego podaniu w 41. minucie, piłkę w prawym okienku bramki polskiego bramkarza umieścił Davide Calabria, wyrównując tym samym wynik spotkania. Zmasowane ataki przyniosły gospodarzom upragnionego gola. W ten sposób, gra zespołu Andrei Pirlo nie przebiegała zgodnie z naszkicowanym planem i Biało-Czarnym nie udało się utrzymać jednobramkowej przewagi do końca pierwszej połowy spotkania. Po 45 minutach, tablica wyników w Mediolanie pokazywała rezultat 1-1.

Drugą połowę zawodnicy z obu stron zaczęli bardziej zachowawczo, pierwsze minuty opiewały również w sporo ostrej gry. Przez pierwsze 15 minut żadnej z ekip nie było dane stworzyć sobie sytuacji na tyle dogodnej, by wyjść na prowadzenie. Bieg zdarzeń odmienił nie kto inny jak Chiesa. Doskonałym pod względem precyzji strzałem z okolicy szesnastki wpisał się na listę strzelców po raz drugi. W rubryce asyst również bez nowych nazwisk – podaniem do zdobywcy bramki popisał się Dybala. Zaraz po akcji bramkowej obu bohaterów Juventusu opuściło boisko. Po objęciu prowadzenia zespół Starej Damy nabrał wiatru w żagle i kreował sobie szanse na zamknięcie meczu na Giuseppe Meazza. Nokaut przyszedł w 76. minucie. Po fenomenalnej akcji indywidualnej Dejana Kulusevskiego, wynik ustalił przebywający na boisku od niemal kwadransa Weston McKennie. Hit tej kolejki zakończył się wynikiem 1-3 dla gości.

Świetny występ Wojciecha Szczęsnego, całe spotkanie grał bardzo pewnie między słupkami i na wysokim poziomie koncentracji. Przy bramce Polak był bez szans. Juventus zdaje się wracać na odpowiednie dla siebie tory, Milan natomiast przegrywa swój pierwszy mecz w sezonie, wciąż jednak będąc w komfortowej sytuacji w tabeli.

AC Milan - Juventus 1:3 (1:1)

Bramki: Calabria 18’ - Chiesa 18’ 62’, McKennie 76’

AC Milan: Donnarumma - Dalot(Maldini 81’), Kjaer (Kalulu 81’), Romagnoli, Hernandez - Calabria( Conti 81’), Kessie - Castillejo, Calhanoglu (Colobmo 87’), Hauge (Diaz 67’) - Leao

Juventus: Szczęsny - Danilo, Bonucci, De Ligt, Frabotta (Demiral 87’) - Chiesa (Kulusevski 63’), Bentancur (Arthur 74’), Rabiot, Ramsey (Bernardeschi 74’) - Dybala (64’ McKennie), Ronaldo

Żółte kartki: Bentancur 60’ Danilo 72’ Romagnoli 90’

Sędzia: Massimiliano Irrati