Tenis - ATP Antalya: niespodziewana porażka Żuka na inaugurację sezonu

• Dodał: Marcin Zagól
  • Data publikacji: 07.01.2021, 13:04

Kacper Żuk nieudanie rozpoczął tenisowy sezon 2021, przegrywając w meczu 1. rundy z niżej notowanym Altugiem Celikbilekiem 6:7(7) 5:7. Kolejnym rywalem tureckiego tenisisty będzie rozstawiony z "6", Nikoloz Basilaszwili.

Dla tenisisty z Nowego Dworu Mazowieckiego był to pierwszy mecz rozpoczynającego się sezonu oraz debiut w głównej drabince turnieju rangi ATP. Polscy kibice z dużymi nadziejami oczekiwali nadchodzącego spotkania, gdyż 21-latek był faworytem w starciu z Celikbilekiem, zwłaszcza, że podchodził do pojedynku z serią 10. zwycięstw z rzędu, zdobywając na przełomie października i listopada tytuły ITF w Hamburgu oraz Vale do Lobo. Rzeczywistość jednak zweryfikowała formę polskiego zawodnika.

Kacper Żuk bardzo dobrze rozpoczął spotkanie, utrzymując własne podanie i wychodząc w następnym gemie na 40:0 przy serwisie rywala, jednak nie wykorzystał ich. Co się odwlecze, to nie uciecze i w 6. gemie Polak dopiął swego i za pierwszym razem przełamał Celikbileka. Żuk wyszedł na prowadzenie 5:2 i miał trzy piłki setowe, lecz wszystkie zmarnował, a rywal odrobił straty i wyrównał na 5:5. Ostatecznie doszło do tiebreaka, w którym Polak miał kolejnego setbola, którego również nie wykorzystał, a Celikbilek nie wytracił z rąk swoich okazji i wygrał w tiebreaku 9:7, a w całym secie 7:6(7).

W kolejnej partii mecz stał się bardziej wyrównany, a zawodnicy dużo lepiej spisywali się przy swoich gemach serwisowych. W przebiegu całego seta były jedynie pojedyncze okazje na przełamanie, lecz tenisiści skrzętnie bronili swoje podanie. Przy stanie 5:6 Żuk nie zachował jednak zimnej krwi pod presją i stracił swój serwis, przegrywając drugą odsłonę 5:7 oraz cały mecz 0:2.

W meczu 1/8 finału Altug Celikbilek zmierzy się z rozstawionym z "6", Nikolozem Basilaszwilim, którym w swoim premierowym pojedynku uporał się z Andreą Arnaboldim 4:6 7:5 6:1.

Kacper Żuk [POL] - Altug Celikbilek [TUR] [WC] 6:7(7) 5:7