Hokej: złoty medal MŚJ dla USA
Mack Male/wikipedia.org

• Dodał: Agnieszka Musiał
  • Data publikacji: 07.01.2021, 13:50

45. edycja mistrzostw Świata juniorów dla USA! Mimo wielu przeciwności losu i aktualnie najgroźniejszego rywala sportu - koronawirusa - udało się rozegrać cały turniej dla najlepszych. Choć USA nie zachwycało od pierwszego meczu, Amerykanom udało się zgarnąć piąty tytuł mistrza globu.

Kanada i Edmonton stanęły na wysokości zadania goszcząc imprezę tego formatu po raz trzeci, pierwszy raz na tafli hali Rogers Place (lodowisko domowe dla występujących w NHL Edmonton Oilers). Zawody rozegrano w dobrze już znanej formule bańki, bez kibiców, zaczynając rozgrywki w okresie okołoświątecznym. Ze względu na turniejowe obostrzenia i wykrycia koronawirusa jeszcze przed meczami, do udziału nie dopuszczono m.in. trenera głównego szwedzkiej ekipy, Tomasa Monténa, a Niemcy mieli do dyspozycji tylko 14 hokeistów przez pierwsze dwa mecze - nie przeszkodziło im to jednak w przejściu do ćwierćfinałów pierwszy raz w historii.

Przez fazę grupową nie przeszła Szwajcaria i Austria. Obie drużyny przegrały wszystkie swoje mecze. W tej części imprezy zwycięską ręką i największą liczbą bramek (33) pokazała się Kanada. USA przegrało tylko jeden mecz, wigilijny z Rosją 5:3. Ćwierćfinałów zadziwiająco nie przeszła Szwecja, przerywając swoją 15-letnią passę.

W finale USA-Kanada nieprawdopodobny pokaz umiejętności zaprezentował bramkarz amerykańskiej drużyny, Spencer Knight, nie wpuszczając żadnej bramki, co przy statystyce oddanych strzałów 15-1 w ostatniej tercji wygląda wyjątkowo imponująco. Pierwsza bramka Alexa Turcotte’a w rozpoczynającej tercji na 1:0 była podręcznikowa.Pieczętującą wynik bramkę dla Amerykanów strzelił Trevor Zegras, który szybkim strzałem pod kątem oszukał kanadyjskiego bramkarza.

Mecz o brąz zwycięsko rozegrała Finlandia, pokonując Rosję 4:1. To 7 medal z tego kruszcu dla Suomi. Wynik otworzyli Rosjanie, nie pozostając długo na prowadzeniu - w 5 minucie drugiej tercji technicznego gola zaliczył na swoje konto Anton Lundell. Chwilę po rozpoczęciu decydującej części meczu, krążek do bramki posłał Mikko Petman. Dwa ostatnie gole Finlandii (znowu Lundell i Juuso Parssinen) padły do pustej bramki, po ściągnięciu rosyjskiego bramkarza pod koniec trzeciej tercji. Dla Rosji to pierwsze mistrzostwa poza podium od 11 lat.

Mistrzostwa w przyszłym roku znowu będzie gościć Edmonton, wraz z Red Deer w Kanadzie.