Piłka nożna: podział punktów w meczu na szczycie Eredivisie
Janericloebe/wikimediacommons

• Dodał: Filip Munyama
  • Data publikacji: 10.01.2021, 19:50

Niedzielne popołudnie przyniosło nam hitowe starcie w holenderskiej Eredivisie. Na Johan Cruyff Arena lider tabeli - Ajax Amsterdam - podejmował wicelidera, PSV Eindhoven. Drużyna z Eindhoven ostatni raz zwyciężyła w holenderskim klasyku, zwanym De Topper, w 2018 roku. Dodatkowo ewentualne zwycięstwo nad odwiecznym rywalem pozwoliłoby PSV na awans na pozycję lidera.

Podopieczni Rogera Schmidta byli zatem podwójnie zmotywowani, co potwierdzili już w drugiej minucie spotkania, kiedy po fantastycznym podaniu Donyella Malena do siatki trafił Eran Zahavi. Po szybkiej bramce PSV kontrolowało przebieg spotkania. Ajax utrzymywał się przy piłce, ale nie stwarzał poważnego zagrożenia. Drużyna z Eindhoven wyprowadzała za to zabójcze kontrataki i w 21. minucie jedną z nich na bramkę zamienił po raz kolejny Zahavi. Asystę znowu zaliczył Malen. Bramka na 2:0 obudziła nieco gospodarzy, którzy zaczęli po niej przejmować inicjatywę i jeszcze przed gwizdkiem na przerwę złapali kontakt z rywalami. Podanie Dusana Tadicia na gola zamienił Quincy Promes i do przerwy było 2:1 dla PSV.

W drugiej połowie na placu pojawił się nowy nabytek drużyny z Amsterdamu - Sebastien Haller. Iworyjczyk trafił do Ajaxu z West Hamu United za 22,5 miliona euro i został najdroższym piłkarzem w historii klubu. 26-letni napastnik zaczął się spłacać od pierwszych minut gry w Amsterdamie. W 50. minucie strzelił bramkę, która po weryfikacji VAR-u została anulowana. Kwadrans później zaliczył jednak asystę przy golu Brazylijczyka Antony'ego i było 2:2. Ajax stworzył jeszcze kilka okazji, ale nie udało mu się wyjść na prowadzenie i mecz zakończył się podziałem punktów. Zespół z Amsterdamu pozostał tym samym na czele tabeli i ma jeden punkt przewagi nad drużyną z Eindhoven.

Ajax Amsterdam – PSV Eindhoven 2:2 (2:1)

Bramki: Promes 40', Antony 65' - Zahavi 2', 21'

Ajax Amsterdam: Onana - Taglafico, Blind, Schuurs, Mazraoui (80' Rensch) - Gavenberch, Promes (79' Kudus) Klaasen - Tadić, Labyad (46' Haller), Antony

PSV Eindhoven: Mvogo - Dumfries, Teze, Boscagli, Max - Rosario, Sangare, Ihattaren (81' Guttierez), Gakpo (68' Thomas) - Malen (76' Ferreira dos Santos) Zahavi (82' Madueke)

Żółte kartki: 53’ Klassen - 81' Zahavi

Sędzia: Bjorn Kuipers