Podsumowanie lig: zwycięstwo Gran Canarii, dobry mecz Slaughtera i Balcerowskiego

• Data publikacji: 11.01.2021, 11:18

Oprócz Mateusza Ponitki w miniony weekend polscy koszykarze grali tylko w Hiszpanii. Ważne zwycięstwo nad Joventutem odniósł Herbalife Gran Canaria. Do wygranej przyczynili się AJ Slaughter i Aleksander Balcerowski.

Liga hiszpańska

Herbalife Gran Canaria w meczu 19. kolejki podejmował Joventut Badalona i to goście byli faworytami tego spotkania. Drużyna z Wysp Kanaryjskich po ostatnich wzmocnieniach gra coraz lepiej i pokazała to w starciu z rywalem z Katalonii. Pierwsza kwarta należała do Herbalife'u, który prowadził 28:22. Jednak na przerwę gospodarze schodzili, przegrywając 44:45. W trzeciej kwarcie Gran Canaria zanotowała serię 9:0, która bardzo przybliżyła ją do zwycięstwa w wyrównanym meczu. Losy spotkania nie były jeszcze rozstrzygnięte. Joventut bowiem gonił wynik i przegrywał zaledwie 81:84. Od tego stanu gospodarze zdobyli 9 punktów z rzędu, a ostatecznie wygrali 96:85. Zespół z Wysp Kanaryjskich sięgnął po siódme zwycięstwo w sezonie i awansował na 12. miejsce w tabeli. Duży wkład w zwycięstwo Gran Canarii mieli reprezentanci Polski. AJ Slaughter zdobył 14 punktów, a Aleksander Balcerowski rzucił 8 oczek.

Świetna gra Adama Waczyńskiego nie wystarczyła drużynie Unicaja Malaga do odniesienia zwycięstwa nad TD Systems Baskonia. Polak był najskuteczniejszym graczem swojej ekipy z dorobkiem 17 punktów. Waczyński, który wyszedł z pierwszej piątce, trafił aż siedem z ośmiu rzutów z gry. Unicaja zanotowała świetny początek meczu, bo w pierwszej kwarcie wypracowała nawet 16 punktów przewagi. W trzeciej kwarcie Baskonia dogoniła rywali i po trójce z dalekiego dystansu Aleca Petersa przed ostatnią częścią gry prowadziła 69:61. Ostatecznie mistrzowie kraju zwyciężyli 91:79. Warto dodać, że mecz został opóźniony o 3,5 godziny z powodu zmiany obsady sędziowskiej. Mimo porażki Unicaja została ostatnią drużyną, która awansowała do Copa del Rey. W tych rozgrywkach zagrają także: Real, Barcelona, Iberostar, Baskonia, San Pablo Burgos, Walencja i Joventut.

Retabet Bilbao Basket przegrał 73:106 z Walencją na koniec pierwszej połowy sezonu zasadniczego. Jarosław Zyskowski zdobył dla gospodarzy 8 punktów. Ekipa z Bilbao jest na przedostatnim miejscu w tabeli i wyprzedza tylko Acunsę. Drużyna z San Sebastian sprawiła jedną z największych niespodzianek w sezonie. Prowadziła ona wyrównaną walkę z faworyzowanym Iberostarem Teneryfa. Ostatecznie doszło do wyrównanej końcówki. Na półtorej sekundy przed końcem na 87:76 dla drużyny z Teneryfy trafił Georgi Shermadini. Zwycięską trójkę dla gospodarzy równo z końcową syreną rzucił nowy nabytek Acunsy, Mike Carslon.

BAXI Manresa - Barcelona 76:99
Urbas Fuenlabrada - Morabanc Andorra (przełożony)
Casademont Saragossa - Movistar Estudiantes (przełożony)
Real Madryt - UCAM Murcia (przełożony)

Liga VTB

Zenit St. Petersburg pewnie wygrał 97:71 z Awtodorem Saratow i umocnił się na prowadzeniu w lidze VTB. Mateusz Ponitka w 18 minut zdobył dwa punkty. W ten weekend zwycięstwa odniosły także drużyny: Astana, Tsmoki Mińsk i Unics Kazań. Mecz Enei Zastalu Zielona Góra z Kalev/Cramo został przełożony.

Astana - Lokomotiw Kubań Krasnodar 86:82
Tsmoki Mińsk - Niżny Nowogród 77:76
Parma Perm - Unics Kazań 69:76
Zenit St. Petersburg - Awtodor Saratow 97:71

Liga niemiecka

Na czwartek został przełożony mecz Basketball Brunszwik z Syntainics Mitteldeutscher. Mimo tego Michał Michalak objął prowadzenie w klasyfikacji na najlepszego strzelca ligi. Stało się tak, ponieważ dla Hakro Merlins Crailsheim Trae Bell-Haynes zdobył tylko 9 punktów w przegranym 72:89 meczu z Hamburg Towers. To druga porażka wicelidera ligi. Pozycję lidera utrzymali MHP Riesen Ludwigsburg. Wygrali oni 89:87 z ratiopharmem Ulm po trafieniu Jordana Hullsa równo z końcową syreną. Niespodziewanie dużo problemów miał Bayern Monachium. Bawarczycy zwyciężyli 77:76 z Niners Chemnitz dopiero po rzutach wolnych Paula Zipsera w ostatnich sekundach.