Polacy za granicą: Lewandowski z bramką, Leeds i Derby poza FA Cup!
Blue-Letter, German Wikipedia/Wikimedia Commons

• Dodał: Krystian Stefaniuk
  • Data publikacji: 12.01.2021, 08:00

Zakończyły się weekendowe oraz okołoweekendowe rozgrywki ligowe i pucharowe. Jak co tydzień mieliśmy okazję oglądać Polaków grających za granicą. Jak się zaprezentowali?

W Anglii rozgrywki krajowe zostały zdominowane przez Puchar FA. W pierwszym spotkaniu z udziałem naszego rodaka Norwich podejmowało Coventry zwyciężając 2:0 na własnym obiekcie. Przemysław Płacheta zaliczył asystę przy golu na 2:0, który padł w 7. minucie, minutę po bramce otwierającej wynik. Był to pierwszy od czasu kontuzji mecz byłego zawodnika Śląska Wrocław zagrany w pełnym wymiarze. Kolejnym meczem był pojedynek pomiędzy Chorley a Derby. Sensacyjnie Chorley zwyciężyło 2:0 kończąc przygodę Derby County z pucharem. Krystian Bielik i Kamil Jóźwiak nie znaleźli się w kadrze meczowej. Debiut w zespole Wayne'a Rooneya zaliczył Bartosz Cybulski, który spędził na boisku 18 minut.  Barnsley Michała Helika pokonało Tranmere również 2:0, a Helik zdobył pierwszą bramkę. Rozegrał całe spotkanie i zaprezentował się z dobrej strony.

Co prawda trener Bielsa zdecydował się wyjść na mecz pucharowy rezerwowym składem i Mateusz Klich nie usiadł nawet na ławce rezerwowych w tym spotkaniu, natomiast wartym odnotowania jest, że jego zespół poległ w Crawley 3:0 i odpadł z rozgrywek. Do tej pory jest to największa sensacja turnieju w obecnym sezonie. W pierwszym składzie West Bromwich Albion przeciwko Blackpool wybiegł Kamil Grosicki. "Grosik" rozegrał cały mecz (2:2) łącznie z dogrywką. Zaliczył asystę przy bramce na 1:1, podszedł również do pierwszej jedenastki w rozstrzygającej serii, którą wykorzystał. WBA jednak musiało uznać wyższość rywali i po rzutach karnych pożegnali się z rozgrywkami.

Za zachodnią granicą toczyły się boje w Bundeslidze. 15. kolejkę otwierał mecz Borussi Moenchengladbach z liderującym Bayernem Monachium. Niespodziewanie Borussia wygrała 3:2. Robert Lewandowski zamienił rzut karny na bramkę, jego Bayern prowadził 2:0, aby ostatecznie wyjechać z Mönchengladbach na tarczy.  W spotkaniu Augsburga ze Stuttgartem Rafał Gikiewicz zmuszony był wyciągać piłkę z siatki czterokrotnie. Nie zawinił przy żadnej z bramek, lecz spotkania na pewno nie będzie wspominał przyjemnie. Szansę na boisku dostał Robert Gumny, który rozegrał 25 minut, lecz jego występ nie wpłynął na przebieg spotkania (1:4). Zespół Krzysztofa Piątka - Hertha Berlin uległa Arminii Bielefeld 1:0. Piątek wszedł na boisko w 64. minucie, ale nie pomógł swojemu zespołowi w zdobyciu punktów.

Od ostatniego podsumowania w Serie A rozegrano dwie kolejki. W Święto Trzech Króli rozegrano wszystkie mecze 16. kolejki. Cagliari podejmowało Benevento. Grali Sebastian Walukiewicz przeciwko Kamilowi Glikowi. Mecz zakończył się wynikiem 2:1  dla gości. Obaj zawodnicy rozegrali pełne 90 minut. Crotone podejmowało AS Romę, Arkadiusz Reca rozegrał 90 minut. Fiorentina z Bartłomiej Drągowskim w bramce uległa Lazio 2:1. W meczu Sampdoria - Inter Bereszyński wszedł na boisko w 68 minucie i pomógł dowieźć gospodarzom dobry wynik do końca. Z kolei w spotkaniu Torino - Verona Karol Linetty w barwach gospodarzy rozegrał 69 minut, zaś Paweł Dawidowicz grający w drużynie przeciwnej nie wyszedł na drugą połowę. Klub Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika (Napoli) uległ na własnej murawie grającemu od 77. minuty w osłabieniu beniaminkowi (Spezia). Zieliński rozegrał 75 minut, Milik był poza kadrą.  W hicie kolejki Juventus odwiedził Mediolan. Wojciech Szczęsny w bramce Juve rozegrał oczywiście 90 minut, jego zespół wygrał z AC Milan 3:1. Szczęsny nie zawinił przy bramce i był solidnym punktem zespołu.

Następna seria gier rozpoczęła się 9 stycznia od pojedynku Benevento z Atalantą. Kamil Glik rozegrał pełne spotkanie, lecz jego zespół musiał przełknąć gorycz porażki w wymiarze 1:4. Mimo wysokiej porażki Glikowi nie można odmówić starań zarówno w defensywie jak i w ofensywie, niestety bez powodzenia. W kolejnym meczu AC Milan podejmował drugi raz z rzędu zespół z Turynu. Tym razem było to Torino i tym razem udało się zatrzymać 3 punkty na San Siro. Karol Linetty wszedł na boisko w połowie spotkania, niestety nie wpłynął na wynik meczu i jego drużyna przegrała 0:2. Prawie cały mecz w Udine przeciwko byłemu pracodawcy rozegrał Piotr Zieliński, zdjęty w drugiej minucie doliczonego czasu gry. Napoli w tym spotkaniu nie błyszczało i dopiero w 90. minucie udało im się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Verona Pawła Dawidowicza podejmowała na własnym stadionie Crotone, zespól Arkadiusza Recy. Verona zwyciężyła w tym spotkaniu 2:1. Dawidowicz pojawił się na boisku od początku drugiej części gry. Reca rozegrał, zgodnie z planem, pełny mecz. Brał czynny udział w akcji bramkowej, po jego dośrodkowaniu padł gol. Został również ukarany żółtą kartką, a jego drużyna zanotowała trzeci mecz z rzędu bez punktów. Juventus po raz kolejny zwyciężył stosunkiem 3:1, tym razem ofiarą było Sassuolo. Wojciech Szczęsny był pewnym punktem zespołu i jest niekwestionowanym numerem jeden w bramce Starej Damy.

W Hiszpanii na zmianę mamy mecze Pucharu Króla z La Ligą. CdR Eibar pokonał po dogrywce Laz Rozas, w tym spotkaniu z dobrej strony pokazał się Damian Kądzior, który obsłużył asystą Yoshinori Muto, gdy ten strzelał na 0:1. Kądzior opuścił boisko w 84. minucie. Kilka dni później jego Eibar grał w lidze z Levante, któremu uległ 2:1, zaś Kądzior przesiedział mecz na ławce rezerwowych.