Puchar Włoch: awans Napoli z problemami

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 13.01.2021, 19:42

Piłkarze Napoli po trudnym meczu awansowali do ¼ finału Pucharu Włoch. Zespół Piotra Zielińskiego pokonał u siebie lidera Serie B – Empoli 3:2. Polak spędził na boisku ostatnie 20 minut spotkania.

Gennaro Gattuso oszczędził swoich najważniejszych piłkarzy, przez co w wyjściowym składzie Napoli próżno było szukać Piotra Zielińskiego, Fabiana Ruiza, Lorenzo Insigne, czy Davida Ospiny. Zamiast nich okazję do wykazania się dostali zawodnicy, którzy w lidze nie mają zapewnionej regularnej gry. Dla kibiców oraz szkoleniowca ekipy spod Wezuwiusza ważną informacją był powrót po kontuzji Kalidou Koulibaly’ego, który rozpoczął pojedynek z liderem Serie B w podstawowym składzie. Z kolei w ekipie gości szansę dostało kilku zawodników, którzy nie mają jeszcze nawet minuty rozegranej w lidze.

Początek meczu był toczony w spokojnym tempie, z lekkim wskazaniem na ekipę gospodarzy, którzy w 18. minucie wyszli na prowadzenie. Piłkę na lewej stronie otrzymał aktywny Lozano, posłał miękkie dośrodkowanie w pole karne, a stamtąd strzałem głową gola zdobył Di Lorenzo. Stracona bramka ośmieliła przyjezdnych, czego efektem były pojedyncze próby ataku. W 26. minucie niewiele zabrakło, a Matos doprowadziłby do wyrównania. Piłka po jego strzale z przewrotki musnęła jednak poprzeczkę i wyszła poza boisko. Siedem minut później Empoli doprowadziło do remisu. Piłkę od Matosa otrzymał Bajrami i uderzeniem z narożnika pola karnego nie dał szans Meretowi na skuteczną interwencję, gdyż piłka odbiła się jeszcze od słupka. Mimo to piłkarze Napoli schodzili na przerwę z jednobramkową przewagą, gdyż po błędzie obrońcy gości piłkę przejął Lozano i strzałem zza pola karnego pokonał Furlana.

Po zmianie stron zawodnicy ze Stadio Diego Armando Maradona dążyli do podwyższenia prowadzenia, jednak brakowało szczęścia oraz odpowiedniego wykończenia. To, czego nie udało się zrobić gospodarzom, udało się podopiecznym Alessio Dionisiego. W 68. minucie Bajrami zdobył swojego drugiego gola strzałem zza pola karnego. Piłka po strzale Szwajcara odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki gospodarzy. Niecałe 10 minut później Napoli po raz trzeci wyszło na prowadzenie. Po rzucie rożnym piłkę do bramki umieścił z najbliższej odległości Petagna. W 84. minucie mocny strzał z okolicy 20. metra oddał Fabian Ruiz, jednak piłka zatrzymała się na słupku bramki gości. Pomimo prób drużyny Empoli w końcówce meczu, gospodarze mądrze bronili się i to oni wystąpią w ćwierćfinale Pucharu Włoch. Tam przeciwnikiem obrońców trofeum będzie zwycięzca meczu Roma – Spezia.

Napoli – Empoli 3:2 (2:1)
Bramki: 18’ Di Lorenzo, 38’ Lozano, 77’ Petagna – 33’, 68’ Bajrami
Napoli: Meret – Di Lorenzo, Rrahmani, Koulibaly, Ghoulam – Demme (88’ Bakayoko), Lobotka (70’ Zieliński), Politano (61’ Insigne), Elmas (70’ Ruiz), Lozano – Petagna (88’ Llorente)

Empoli: Furlan – Zappatella, Viti, Casale, Terzic (85’ Asllani) – Damiani, Ricci, Haas (62’ Cambiaso), Bajrami (85’ Baldanzi) – Olivieri (72’ La Mantia), Matos (62’ Moreo)

Żółte kartki: Olivieri
Sędzia: Antonio Giua