Biathlon - IBU Cup: Rosjanki i Norwegowie najlepsi

• Data publikacji: 14.01.2021, 18:11

Tatjana Akimowa oraz Aleksander Andersen wygrali pierwsze zawody biathlonowego IBU Cup w tym sezonie. Na podium w wyścigu kobiet były trzy Rosjanki, natomiast u mężczyzn trzech Norwegów. Polacy zajęli odległe lokaty.

W biegu sprinterskim kobiet wystartowało aż 135 biathlonistek. Na trasie pojawiło się 5 Polek. Na czołowych miejscach uplasowały się Rosjanki. Wygrała Tatjana Akimowa, która pomimo jednej karnej rundy na pierwszym strzelaniu zdołała odrobić straty do bezbłędnych rywalek. Na drugim miejscu była Walerija Wasniecowa z dwoma pudłami, a trzecia Anastazja Szewczenko z jedną karną rundą. Dopiero na szóstym miejscu zmagania zakończyła najlepsza biathlonistka, która nie popełniła błędu na strzelnicy, czyli Francuzka Gillone Guigonnat.

Najlepszą z Polek była Anna Mąka, która zajęła odległe 36. miejsce. 28-latka z Zakopanego biegała aż 4 karne rundy, przez co straciła do zwyciężczyni 1 minutę i 37 sekund. Na dalszych lokatach zmagania zakończyły pozostałe Polki. Daria Gembicka była 54. (2 karne rundy), Natalia Tomaszewska 63. (2), Kamila Cichoń 78. (2) i Magda Piczura 82. (2). W zawodach wystartowała również Stina Nilsson, czyli mistrzyni olimpijska w sprincie biegowym. Szwedka zanotowała pięć karnych rund, a rywalizację zakończyła na 99. miejscu.

W zawodach męskich triumfowali Norwegowie. Całe podium zajęli reprezentanci tego kraju. Wygrał Aleksander Andersen (0) przed Filipem Andersenem (1) i Sivertem Bakkenem (1). Poza punktowaną czterdziestką znaleźli się Polacy. Najlepiej spisał się Wojciech Filip, który strzelał bezbłędnie. Polak zajął 48. miejsce, a do punktowanej pozycji zabrakło mu niecałe 20 sekund. Na 70. lokacie uplasował się Wojciech Skorusa (2), 85. był Przemysław Pancerz (3), a 99. Wojciech Janik (3). Na starcie zmagań stanęło aż 147 biathlonistów.