Sukces polskich gimnastyczek artystycznych!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 07.05.2018, 15:55

Świetny start w zawodach z cyklu World Challenge Cup w Guadalajarze mają za sobą polskie gimnastyczki artystyczne. W rywalizacji zbiorówek nasze zawodniczki awansowały do finału w układzie z pięcioma obręczami i zajęły w nim wysokie, piąte miejsce! Swoje przedstawicielki mieliśmy także w zmaganiach indywidualnych, w których nie brakowało zaskakujących rozstrzygnięć.

Polska niespodzianka

Inauguracyjne zawody cyklu World Challenge Cup (jest to drugi pod względem prestiżu cykl zmagań w gimnastyce artystycznej, po Pucharze Świata) odbyły się w hiszpańskiej Guadalajarze. Obsada tegorocznego turnieju była bardzo mocna - wiele zawodniczek skorzystało z możliwości przetestowania obiektu, na którym za niespełna miesiąc (w dn. 1-3 czerwca) odbędą się mistrzostwa Europy.

Podczas próby generalnej przed europejskim czempionatem świetny wynik zanotowała reprezentacja Polski, rywalizująca w układach zbiorowych. Nasza drużyna w składzie: Julia Chochół, Aleksandra Wlaźlak, Aleksandra Majewska, Alicja Guja, Michalina Nicpoń i Agata Malisiewicz – w wieloboju uplasowała się na wysokim, szóstym miejscu w gronie 17. zbiorówek. Uwagę zwracał zwłaszcza bezbłędnie wykonany układ z pięcioma obręczami – bardzo efektowny i trudny technicznie – za który nasze zawodniczki otrzymały notę 17.45 pkt. Był to szósty wynik w stawce, a przed nami sklasyfikowano tylko zespoły ze ścisłej światowej czołówki, z Bułgarkami i Włoszkami na czele. Ten rezultat dał Polkom awans do finału, w którym prawo występu ma osiem najlepszych drużyn z każdej konkurencji. Za drugi układ - z piłkami i skakankami - polska zbiorówka otrzymała ocenę 15.30, co było 10. rezultatem dnia. W łącznej klasyfikacji wieloboju Biało-Czerwone uzbierały 32.75 pkt. Zwyciężyły Bułgarki, z notą 43.80 pkt., przed Włoszkami i Rosjankami.

W finałowych zmaganiach z pięcioma obręczami nasze zawodniczki wypadły jeszcze lepiej niż w wieloboju! Polki po raz kolejny zaprezentowały piękny układ, który tym razem sędziowie ocenili na 17.55 pkt. Wysokie noty pozwoliły zająć piątą lokatę, za gimnastycznymi potęgami: Włoszkami, Bułgarkami, Białorusinkami i Rosjankami. Do podium zabrakło niewiele – 0.25 pkt. W drugim finale – z piłkami i skakankami – triumfowały zbiorówki z Bułgarii, Włoch i Azerbejdżanu.

Izraelska niespodzianka

Ciekawy przebieg miała także rywalizacja wielobojowa indywidualistek. Po raz pierwszy w tym sezonie porażki doznały gimnastyczki z Rosji, które mają monopol na wygrywanie zawodów w gimnastyce artystycznej. Tym razem jednak zarówno Aleksandra Sołdatowa, jak i Arina Awerina, musiały uznać wyższość reprezentującej Izrael Linoy Ashram. Gimnastyczka z Izraela wygrała trzy z czterech układów: ćwiczenie z obręczą, piłką oraz maczugami, i tylko w rywalizacji ze wstążką uległa Sołdatowej. W klasyfikacji generalnej wieloboju różnica punktowa między zwycięską Ashram a Sołdatową była minimalna – 0.05 pkt. na korzyść Izraelki. Na najniższym stopniu podium stanęła Arina Awerina, która prezentowała się bardzo nierówno i do triumfatorki straciła ponad 2,5 pkt.

W wieloboju rywalizowało 51 gimnastyczek, w tym dwie Polki: Natalia Kozioł i Małgorzata Romaniuk. Biało-Czerwone ukończyły zmagania w trzeciej dziesiątce: Natalia Kozioł z wynikiem 52.85 pkt. była 24., a Małgorzata Romaniuk 29. (49.00). Najlepsze indywidualne lokaty naszych zawodniczek to 20. miejsca Natalii Kozioł w rywalizacji z piłką (13.60) i wstążką (13.30). Małgorzata Romaniuk dwukrotnie była 27. – w ćwiczeniach z obręczą (14.15) i maczugami (13.45).

W finałach z poszczególnymi przyborami rosyjskie gimnastyczki nieco poprawiły sobie humory. Arina Awerina zdobyła dwa złote medale za układy z obręczą i maczugami, Aleksandra Sołdatowa zwyciężyła w ćwiczeniu ze wstążką, a Linoy Ashram była najlepsza z piłką. W ogólnym rozrachunku i tak reprezentantka Izraela wyjedzie z Hiszpanii najbardziej zadowolona: łącznie w Guadalajarze wywalczyła cztery medale: dwa złota i dwa srebra. Arina Awerina ukończyła zmagania z dwoma złotymi i dwoma brązowymi krążkami, a Aleksandra Sołdatowa z jednym złotem i dwoma srebrami. Na podium w finałach stawały także: Włoszka Milena Baldassarri (srebro z piłką i brąz z maczugami), Białorusinka Anastasija Salos (brąz z obręczą) i Izraelka Nicol Zelikman (brąz z piłką).