Srebrny medal Jana Kałusowskiego na MEJ!

• Data publikacji: 05.07.2018, 19:19

Drugi dzień pływackich Mistrzostw Europy Juniorów w Helsinkach zaczął się dla reprezentantów Polski średnio. Do półfinałów 100m stylem dowolnym i 200m motylkiem awansowali odpowiednio Jakub Kraska oraz Krzysztof Fiks, a w finale 4x100m stylem dowolnym popłynie nasza sztafeta mieszana. Pozostali spisali się poniżej oczekiwań. Jednak wieczorem było już znakomicie za sprawą srebrnego Jana Kałusowskiego i Jakuba Kraski, który awansował do finału 100m stylem dowolnym.

Sesja poranna

100m stylem dowolnym M - eliminacje

Jako pierwszy wystartował w piątym wyścigu Jakub Kiszczak i zajął w nim drugie miejsce. Jednak jego czas 51,78 s. nie pozwolił na awans do półfinału. Kacper Piotrowski został zaś zdyskwalifikowany.  W następnym pojawił się Jakub Kraska i był w nim najszybszy, uzyskując trzeci czas kwalifikacji - 49,93 s. W siódmy starcie popłynął Rafał Słowik, ale z rezultatem 52,26 s. zajął w nim ostatnią pozycję.

400m stylem dowolnym K - eliminacje

Tutaj oglądaliśmy dwie Polki, które jednak bez powodzenia walczyły o popołudniowe półfinały. W wyścigu numer dwa wystartowała Julia Zaborowicz. Jednak czas 4:26.22 i trzecie miejsce nie dały upragnionego awansu. Dużo lepiej zaprezentowała się druga z Polek - Aleksandra Knop. Mimo, że w swoim starcie była dopiero ósma, to jej czas był lepszy od koleżanki o niemal  siedem sekund (4:19.29).

200m stylem motylkowym M - eliminacje

Już w pierwszym, trzyosobowym wyścigu wystartował Marcin Goraj, ale mimo wygranej jego czas 2:06.35 był zbyt słaby. W następnym pojawił się Jakub Majesrki, który popłynął już zdecydowanie lepiej. Jednak on również był zbyt wolny, aby awansować (2:02.86). Podobnie, sytuacja miała się z Krzysztofem Ollerem (2:05.02) i dopiero dziewiąta lokata w trzecim wyścigu. Radość przyszła w ostatnim starcie, w którym zaprezentował się Krzysztof Fiks. Do mety dopłynął jako piąty, ale czas - 2:02.42 pozwolił mu na awans do wieczornego półfinału.

200m stylem klasycznym K - eliminacje

Na tym dystansie wystartowała tylko jedna biało-czerwona - Agnieszka Rutkowska w wyścigu numer pięć. W nim, zajęła dopiero ósme miejsce (2:34.97) i oczywiście nie awansowała do dalszej fazy zmagań.

200m stylem zmiennym M - eliminacje

Mateusz Dubas pojawił się na stracie pierwszego wyścigu. Polak zwyciężył w nim, ale jego wynik - 2:06.71, nie pozwolił mu na awans.

4x100m stylem dowolnym MIX - eliminacje

Polska sztafeta mieszana w składzie: Kacper Piotrowski, Jakub Kiszczak, Kornelia Fiedkiewicz, Dominika Kossakowska wystartowała w ostatnim wyścigu, który wygrała, a tym samym awansowała do finału. Za swoimi plecami zostawili Francję, Izrael oraz Wielką Brytanię, która będzie drugą rezerwową sztafetą.

Sesja popołudniowa

200m stylem klasycznym M

W finale do walki stanął nasz reprezentant Jan Kałusowski, który w świetnym stylu wywalczył sobie wczoraj awans. Dziś nasz młody pływak poradził sobie równie znakomicie i zdobył srebrny medal, przegrywając tylko z Rosjaninem - Aleksandrem Zhigaevem o niespełna sekundę. Na najniższym stopniu podium stanął Holender Caspar James Corbeau. Miejmy nadzieję, że worek z "polskimi" medalami został otwarty na dobre i nie było to ostanie słowo biało-czerwonych w Helsinkach.

100m stylem dowolnym M

Po raz kolejny tego dnia, fantastycznie zaprezentował się Jakub Kraska. Nasz młody zawodnik wystartował w drugim półfinale i z czasem - 49,64  s., zajął trzecie, dające awans do jutrzejszego finału miejsce.

200m stylem motylkowym M

Krzysztof Fiks, który płynął w półfinale numer jeden, nie był już tak skuteczny i szybki jak w porannych eliminacjach. Rezultat - 2:02.26 dał mu dopiero ostatnie miejsce w tym wyścigu, co oznacza, że nie zobaczymy go w finale.

4x100m stylem dowolnym MIX

Nasza dzielna sztafeta w składzie: Kacper Piotrowski, Jakub Kiszczak, Kornelia Fiedkiewicz, Dominika Kossakowska przez moment była bardzo blisko medalu, ale ostatecznie zajęła piąte miejsce. Ich czas to - 3:32.39. Wygrali Rosjanie przed Niemcami i Węgrami.