Narciarstwo alpejskie – PŚ: pierwsze zwycięstwo Fossa-Solevaaga

• Dodał: Szymon Frąckiewicz
  • Data publikacji: 17.01.2021, 14:50

Sebastian Foss-Solevaag wygrał drugi slalom we Flachau. Dla Norwega jest to pierwsze zwycięstwo w karierze. Za nim uplasowali się Marco Schwarz z Austrii i Francuz Alexis Pinturault. Sensacyjnie wysoką pozycję zajął reprezentant Grecji AJ Ginnis.

Niedzielny wyścig we Flachau rozpoczął się nieco później niż planowano. Po pierwszym przejeździe na prowadzeniu był Norweg Sebastian Foss-Solevaag, który pokonał trasę w czasie 53,50 sekundy. O 0,27 s wyprzedzał Austriaka Fabio Gstreina. Mający 23 lata Austriak stanął tym samym przed szansą na pierwsze podium w karierze. Jak dotąd jego najlepszym wynikiem było siódme miejsce uzyskane przed rokiem w Adelboden. Podium na półmetku rywalizacji zamykał sobotni triumfator Manuel Feller, z rezultatem o ledwie 0,02 s słabszym od swojego rodaka. Kolejny z reprezentantów gospodarzy plasował się tuż za podium. Marco Schwarz do czołowej trójki tracił tylko 0,06 s. Zaledwie jedną setną sekundy dłużej na trasie pozostawał natomiast piąty Loic Meillard ze Szwajcarii. Na uwagę zasługuje też fakt, że 12. miejsce po pierwszym przejeździe zajmował reprezentant... Grecji. AJ Ginnis tracił ledwie sekundę do lidera i stanął przed szansą na największy sukces w karierze. Jak dotąd 26-latek tylko raz zdobył pucharowe punkty i miało to miejsce już dawno temu. W grudniu 2016 był 26. w slalomie w Madonna di Campiglio.

W drugim przejeździe, mimo bardzo poważnego błędu na trzeciej od końca bramce, który mógł go kosztować wypadnięcie z trasy, Ginnis również zaprezentował się bardzo solidnie. Dzięki temu urodzony w Atenach, ale trenujący w Sanach Zjednoczonych (i mający też amerykańskie obywatelstwo) narciarz zajął 11. miejsce. W czołówce tymczasem bardzo poważnym błędem szanse na podium zaprzepaścił Feller. Austriak ledwo utrzymał się na trasie i spadł na 17. miejsce. Z podium wypadł też Gstrein, zajmując ostatecznie 5. miejsce. Prowadzenie utrzymać zdołał Foss-Solevaagt, wygrywając po raz pierwszy w karierze. Jak dotąd trzykrotnie stał na podium, a najlepszym jego wynikiem było drugie miejsce Madonna di Campiglio niespełna miesiąc temu. Drugi, ze stratą 0,76 s, był Marco Schwarz, a na najniższy stopień podium wskoczył ósmy na półmetku Alexis Pinturault, który był od triumfatora o 0,95 s wolniejszy.