Łyżwiarstwo szybkie: Zakończyły się mistrzostwa Europy na długim torze
Kliek/Wikimedia Commons

• Dodał: Konrad Klusak
  • Data publikacji: 17.01.2021, 23:30

Zakończyły się Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim na długim torze w Heerenveen. O pierwszym dniu mistrzostw można przeczytać TUTAJ. Dziś łyżwiarze i łyżwiarki kontynuowali rywalizację w dwóch kategoriach: tzw. dużym wieloboju oraz wieloboju sprinterskim. Zmagania zostały całkowicie zdominowane przez gospodarzy, którzy zwyciężyli we wszystkich konkurencjach.

Drugiego dnia mieliśmy okazję oglądać kontynuację rywalizacji. W biegu na 1500 metrów brali jeszcze udział wszyscy uczestnicy, natomiast w ostatniej konkurencji, najbardziej wymagającej - biegu na 5000 metrów tylko osiem najlepszych zawodniczek w klasyfikacji generalnej po trzech z czterech rund. W dużym wieloboju kobiet najlepsza okazała się Antoinette de Jong. Holenderka wygrała bieg na 1500 metrów, a w biegu na 5000 metrów zajęła trzecie miejsce. To jednak wystarczyło do zwycięstwa. Srebrny medal zdobyła Irene Schouten, a na najniższym stopniu podium stanęła Martina Sáblíková. Najlepsza z Polek - Karolina Bosiek zakończyła zawody na dwunastym miejscu.

W dużym wieloboju mężczyzn zwyciężył Patrick Roest. Holender wygrał trzecią konkurencję, a w biegu na 10000 metrów, gdy zostało już tylko ośmiu najlepszych, zajął trzecie miejsce. Ta konkurencja padła łupem Nilsa van der Poela, który pomimo zdecydowanego zwycięstwa w tej rywalizacji nie zdołał awansować na podium i ostatecznie został czwartym łyżwiarzem Europy. Drugie miejsce zajął Marcel Bosker, a trzecie Sverre Lunde Pedersen. Szymon Palka okazał się najlepszym z polskich łyżwiarzy, ale zajął dopiero piętnastą lokatę.

W Wieloboju sprinterskim drugiego dnia łyżwiarze ponownie rywalizowali w tych samych konkurencjach co wczoraj - biegu na 500 oraz 1000 metrów. Wśród kobiet najlepsza okazała się Jutta Leerdam, która na pół kilometra zdobyła trzecią lokatę, a ostatnią konkurencję wygrała. Trzecia konkurencja padła łupem Angeliny Golikovej. Nie poradziła sobie jednak w biegu na 1000 metrów zajmując w nim piątą lokatę przez co Rosjanka musiała zadowolić się srebrem. Z brązowego medalu cieszyła się Femke Kok. Kaja Ziomek była ósma.

Jako ostatnich doczekaliśmy się rozstrzygnięć z wieloboju sprinterskiego panów. Zwycięzcą okazał się Thomas Krol, który nie najlepiej spisał się w biegu na 500 metrów, ale na 1000 metrów nie miał sobie równych. Drugą lokatę zajął Hein Otterspeer, a trzecią Joel Dufter. Najlepszy z Polaków - Artur Nogal zajął piąte miejsce, ale do najlepsze trójki stracił sporo czasu.