Podsumowanie lig: MoraBanc lepszy w meczu z udziałem Polaków

• Data publikacji: 18.01.2021, 09:55

W Hiszpanii rozegrano 20. kolejkę, czyli pierwszą rewanżową w rundzie zasadniczej sezonu. W meczu z udziałem polskich koszykarzy po przeciwnej stronie MoraBanc Andorra wygrał z Retabetem Bilbao Basket. Herbalife Gran Canaria przegrał w derbach Wysp Kanaryjskich z Iberostarem Teneryfa. W lidze włoskiej kolejny świetny mecz rozegrał Michał Sokołowski.

Liga hiszpańska

Tomasz Gielo kontra Jarosław Zyskowski, czyli spotkanie MoraBancu Andorra z Retabetem Bilbao Basket wzbudzało duże zainteresowanie wśród polskich kibiców. Przez większą część gry lepszy był zespół gospodarzy. Ekipa z Andory w drugiej kwarcie wyszła na dwucyfrowe prowadzenie. Wydawało się, że MoraBanc pewnie utrzyma wysoką przewagę do końca. Jednak od stanu 60:70 Retabet zdobył 6 oczek z rzędu i doprowadził do wyrównanej końcówce. Zespół z Kraju Basków przy wyniku 70:72 miał piłkę w ostatniej akcji. Z powodu nieporozumienia między Jonathanem Roussellem i Johnem Jenkinsem nie oddał rzut, który mógł zagrozić gospodarzom. Tym samym MoraBanc odniósł ósme zwycięstwo w sezonie. Polacy nie zagrali dobrych spotkań. Tomasz Gielo w 15 minut trafił tylko jeden rzut za trzy punkty. Jarosław Zyskowski, który wyszedł w pierwszej piątce i grał przez 12 minut, nie zdobył punktów. Retabet z bilansem 4-15 jest przedostatni w tabeli. Taki sam stosunek zwycięstw mają Coosur Real Betis i Acunsa. Drugi z zespołów sięgnął po drugą niespodziewaną wygraną z rzędu. Tym razem pokonał 94:90 Joventut.

W derbach Wysp Kanaryjskich Herbalife Gran Canaria podejmował Iberostar Teneryfę. Pierwsza połowa była ofensywna i wyrównana. Po dwudziestu minutach faworyzowani goście prowadzili 55:53. Po zmianie stron trzeci w tabeli Iberostar utrzymał wysokie tempo gry i uskutecznił obronę. Tym samym wyraźnie odskoczył Gran Canarii i wygrał 108:87. W ekipie gospodarzy zagrało dwóch reprezentantów Polski. Z szesnastu minut i miejsca w pierwszej piątce skorzystał Aleksander Balcerowski, który rzucił 11 punktów. Zaledwie 4 oczka w 15 minut zdobył AJ Slaughter.

Ze zwycięstwa nie mógł się cieszyć także Adam Waczyński. Polak zdobył 5 punktów dla Unicajy, która przegrała 83:90 z BAXI Manresą. Ekipa z Katalonii kontrolowała wynik przez większość spotkania. Mecz był bardzo ważny w kontekście walki o play-off. BAXI jest teraz na 8. miejscu z bilansem 9-9, a Unicaja plasuje się pozycję niżej z bilansem 9-10. W hicie kolejki Hereda San Pablo Burgos przegrała 78:83 z Walencją. Zespoły zajmują 5. i 6. miejsce w tabeli z bilansem 13-6. W tej kolejce z powodu zakażeń koronawirusem przełożono mecze Real Madryt - Monbus Obradoiro i Barcelona - Movistar Estudiantes. Przypadki dotyczą zespołów niżej notowanych w tabeli.

Liga włoska

De Longhi Treviso wygrało na wyjeździe 82:76 z Dolomiti Energia Trentino. W najważniejszych fragmentach meczu zespół z Treviso utrzymał przewagę i sięgnął po siódme zwycięstwo w sezonie. Obecnie zajmuje 7. pozycję w tabeli ligi włoskiej. Po raz kolejny świetny mecz rozegrał Michał Sokołowski. Polski koszykarz w 31 minut zdobył 17 punktów.

Dolomiti Energia Trentino - De Longhi Treviso 76:82

Liga niemiecka

Syntainics Mitteldeutscher w ostatnim tygodniu rozegrało dwa mecze. W zaległym spotkaniu 12. kolejki "Wilki" wygrały na wyjeździe 104:91 w Brunszwiku. Zespół Mitteldeutscher do zwycięstwa poprowadził Michał Michalak. Polski koszykarz zdobył aż 23 punkty. Polak z powodu drobnego urazu nie mógł pomóc kolegom w niedzielnym spotkaniu 13. kolejki z Oldenburgiem. Zespół z czołówki tabeli pewnie zwyciężył 87:79. Michalak ze średnią 21 punktów na mecz nadal jest najskuteczniejszym zawodnikiem w całej lidze. Ostatnio pojawił się temat przejścia Polaka do włoskiej Brescii. Menedżer Mitteldeutscher rozwiał wszystkie wątpliwości, przekazując informację, że Michalak zostaje w swoim obecnym zespole.