Łyżwiarstwo figurowe: kilka niespodzianek na mistrzostwach USA 2021
Marty Cecilia/Flickr

• Dodał: Agnieszka Musiał
  • Data publikacji: 18.01.2021, 15:45

W Las Vegas, w otoczeniu kartonowych kibiców, wyłoniono najlepszych łyżwiarzy w USA. Zawody przeprawodzono w formule tzw. bańki. Zgodnie z przewidywaniami, rywalizację solistów wygrał Natchan Chen. W konkurencji solistek doszło do ciekawych przetasowań. Zawody były ostatnią selekcją do reprezentacji kraju przed mistrzostwami świata w Sztokholmie, które mają odbyć się w marcu.

Dużą niespodzianką okazała się konkurencja solistek. Faworytka do tytułu mistrzyni USA, Mariah Bell, popełniła wiele błędów w obu programach i nie zdołała wdrapać się na podium. Na jego szczycie w okrojonej, pandemicznej oprawie, stanęła Bradie Tennell, złota medalistka z 2018 roku. 22-letnia zawodniczka trenuje aktualnie pod skrzydłami Toma Zakrajseka, który nie mógł pojawić się na mistrzostwach ze względu na pozytywny wynik testu na COVID-19. - Jestem bardzo zadowolona z mojego przejazdu. Brak mi słów. Dokładnie tak chciałam się zaprezentować, cieszyłam się każdą sekundą - powiedziała po wygranym programie dowolnym do wyjątkowego połączenia “Sarajevo” Maxa Richtera i “Dawn of Faith” Eternal Eclipse.

Srebrny medal, dość nieoczekiwanie, zdobyła Amber Glenn, która pierwszy raz na podium międzynarodowych zawodów stanęła w tamtym sezonie (U.S Classic). Chociaż nie zaprezentowała potrójnego axla w programie dowolnym, udało jej się awansować z 5. miejsca. Podium uzupełniła słynąca z pięknych piruetów i emotywnej jazdy Karen Chen. Między nią a Glenn było tylko 0,35 pk. różnicy i to właśnie Chen, razem z Tennell, została powołana do kadry na nadchodzące mistrzostwa świata w Szwecji.

Zaraz za podium uplasowała się dwukrotna mistrzyni USA, Alysa Liu. Miała zaledwie 13 lat, gdy zdobyła złoty medal na czempionacie kraju w 2019 roku. Od mistrzostw świata juniorów w poprzednim sezonie urosła prawie 8cm i weszła w okres dojrzewania, co w wyraźny sposób odbiło się na jej skokach. Po zmianie trenera intensywnie pracowała nad techniką jazdy, współpracowała m.in. z Caroliną Kostner. Jest pierwszą Amerykanką w historii, która zaprezentowała skok poczwórny na zawodach. Teraz 15-letnia, po zmianie trenera i ograniczeniu dostępu do lodu z powodu pandemii, zapowiada pracę nad stabilizacją potrójnego axla i skoków poczwórnych, które prezentowała już w przeszłości. Liu będzie mogła występować w kategorii seniorów w przyszłym, olimpijskim już sezonie.

Warto odnotować kolejny start Gracie Gold, dwukrotnej mistrzyni USA, olimpijki z Soczi, która po uplasowaniu się poza podium MŚ w 2016 roku przeżyła bardzo słaby sezon 2016/2017 i wycofała się ze sportu. Jak się później okazało, łyżwiarka przechodziła przez depresję i zaburzenia odżywiania. Gold i jej historia, którą cały czas dzieli się w mediach, wywarły ogromny wpływ na świadomość rangi problemu z odżywianiem wśród sportowców. Jej dawna rywalka, Ashley Wagner, brązowa medalistka z nieszczęśliwych dla Gold mistrzostw świata w Bostonie, zwróciła uwagę na jednego ze sponsorów zawodów: - Uważam, że to naprawdę dziwne i nieodpowiednie, żeby Noom, program odchudzający, był sponsorem zawodów, na których jest pełno nastolatków. Wagner zakończyła karierę po sezonie olimpijskim 2017/2018.

Rekord mistrzostw USA w tańcu rytmicznym nie wystarczył Madison Chock i Evanowi Batesowi do obrony tytułu. Wszystko rozstrzygnęło się w tańcu dowolnym, w którym Bates, wcielając się w rolę zaklinacza węży, popełnił błąd w twizzlach. Delikatne zachwianie okazało się na tyle kosztowne, że złoty medal oddalił się o trochę ponad 1,5 pk. - Częścią bycia zawodnikiem i startowania przez tyle lat jest to, że czasem się wygrywa, innym razem przegrywa. Nie powiedziałbym, że to porażka, ale oczywiście wolałbym nie popełnić błędu - powiedział Bates.

Każdy łyżwiarz w swojej karierze chociaż raz jechał do Halleluja. Nie inaczej było w przypadku Madison Hubbel i Zachary’ego Donohue’a, którym ten utwór przyniósł kolejny, trzeci już złoty medal mistrzostw kraju. Brąz, trzeci raz z rzędu, zdobyła Kaitlin Hawayek i Jean-Luc Baker. Podium par tanecznych zostało powołane do kadry na mistrzostwa globu.

Alexa Simeca Knierim i Brandon Frazier występują wspólnie dopiero od tego sezonu i są pierwszym zespołem od dziewięciu lat, który wygrał tytuł mistrzów USA w debiucie. Knierim wcześniej startowała wspólnie z mężem, Chrisem, z którym zdobyła m.in. srebro mistrzostw czterech kontynentów i trzy złota na mistrzostwach USA. Para wygrała z przewagą ponad 20 pk., ale nie była do końca zadowolona z występu: - Było kilka elementów, jak spirala śmierci, które nie do końca się udały. Drugie podnoszenie nie miało wystarczającej wysokości i balansu. Wchodząc do sekwencji choreograficznej z tyloma emocjami i po długim tygodniu, ciało było zmęczone i musieliśmy zebrać się w sobie i jechać dalej, dlatego jestem bardzo dumny z tego jak walczyliśmy w tym programie - powiedział po zawodach Frazier.

Sporo problemów, w tym niebezpiecznie wyglądające wyślizgnięcie się podczas podnoszenia i błędy w skokach wykonywanych osobno w programie dowolnym, zaliczyła Jessica Calaland i Brian Johnson. Para drugi raz z rzędu zdobyła krajowe srebro. Brąz, kolejny raz w karierze wywalczyła Ashley Cain-Gribble i Timothy LeDuc. Dwie pierwsze pary podium zostały wybrane do reprezentowania kraju na marcowych mistrzostwach świata.

Zawody kończyła konkurencja panów, w której prawdziwy pokaz poczwórnych skoków zaprezentował Nathan Chen. Łyżwiarz z Salt Lake City potwierdził swoją dominację i zdobył mistrzostwo piąty raz z rzędu - ostatni raz udało się to Dickowi Buttonowi w 1950 roku. Chen wyprzedził drugiego Vincenta Zhou o ponad 30 pk: - Nie powiedziałbym że rywalizuję tylko sam ze sobą. Pozostała dwójka na podium to również niesamowici łyżwiarze. Zaprezentował aż pięć skoków poczwórnych (trzy w kombinacji!) w programie długim.

Piękny pokaz niezwykłych umiejętności łyżwiarskich zaprezentował brązowy medalista, Jason Brown. Niestety, nawet jego cudowna technika jazdy nie zdołała zakryć przepaści punktowej. Nie pomógł też błąd w axlu (zamiast trzech obrotów wykonał jeden). Brown cały czas pracuje nad wzmocnieniem oceny technicznej, kolejny raz próbował zaprezentować skok poczwórny - niestety bez sukcesu.

Całe podium solistów zostało dodane do reprezentacji USA na mistrzostwa świata.