Piłka ręczna – MŚ: Brazylia na kolanach! Polacy przypieczętowali awans

• Dodał: Miłosz Szade
  • Data publikacji: 19.01.2021, 22:00

Polska reprezentacja wygrała ostatnie starcie grupowe na mistrzostwach świata z Brazylijczykami 33:23. Dzięki zwycięstwu Hiszpanów z Tunezyjczykami już przed spotkaniem Biało-Czerwoni mieli zapewniony awans do fazy zasadniczej. Zmierzymy się w niej z trzema drużynami z grupy A: Niemcami, Węgrami i Urugwajem. Mecze odbywać się będą w dniach 21-25 stycznia.

Początek spotkania był kontynuacją świetnej dyspozycji Adama Morawskiego. Polski bramkarz był jednym z najlepszych zawodników w poprzednim spotkaniu i nie zamierzał obniżać swojego poziomu - obronił pierwszy rzut przeciwników. Obie defensywy dobrze strzegły dostępu do własnej bramki. Dwuminutowa kara w szeregach Canarinhos ułatwiła sprawę Polakom, którzy wyszli na prowadzenie. Brazylia marnowała dogodne sytuacje, przełamując się dopiero w szóstej minucie.

Szczególną uwagę przykuwała współpraca polskich rozgrywających z obrotowym. Maciej Gębala był świetnie obsługiwany przez kolegów z drugiej linii i nie mylił się w pojedynkach sam na sam. Nie zawodziła także skuteczność z rzutów karnych i kontrataków. W tych aspektach brylował nie kto inny, jak Arkadiusz Moryto. Obraz pierwszej części spotkania składał się z olbrzymiej woli walki połączonej z nerwowością. Zawodnicy obu ekip przeplatali kapitalne akcje ofensywne z prostymi stratami. Żadna z reprezentacji nie potrafiła odskoczyć rywalowi, co przekładało się na wyrównany wynik. Do szatni szczypiorniści schodzili z rezultatem 13:11 na korzyść Polaków.

Wydawało się, że przez dwuminutową karę Macieja Gębali z początku drugiej połowy Biało-Czerwoni zaliczą falstart. Tak się jednak nie stało. Udana interwencja Morawskiego i celne rzuty z dystansu zapewniły utrzymanie wypracowanej przewagi. W 37. minucie ta wzrosła aż do sześciu bramek. Brazylijczycy postawili wszystko na jedną kartę, rozgrywając grę w mniejszości bez bramkarza i to ryzyko się nie opłaciło. Dodatkowo popełniali wiele błędów, które były skrupulatnie wykorzystywane przez polskich zawodników, którzy w pewnym momencie byli nieomylni. W 43. minucie wygrywali aż dziesięcioma bramkami i nie pozwolili sobie na wypuszczenie zwycięstwa.

Do ostatniego gwizdka kontrolowali przebieg rywalizacji, nie dając przeciwnikom nadziei na powrót do gry. Ostatnie minuty przypominały sparing, w którym rezerwowi dostali szanse na przypomnienie o sobie trenerowi. Ostatecznie reprezentacja Polski zwyciężyła 33:23, umacniając swoją pozycję w dalszej części turnieju.

Wyniki ze spotkań grupowych przechodzą do fazy zasadniczej. Spośród sześciu drużyn stanowiących połączenie grup A i B, do ćwierćfinału awansują dwie najlepsze ekipy.

Brazylia - Polska 23:33 (11:13)