Biathlon - IBU: Stromsheim i Steiner górą w Arber
Norges Skiskytterforbund (Norwegian Biathlon Association)

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 20.01.2021, 16:12

Zanim najlepsi biathloniście i biathlonistki wybiegną na trasy Pucharu Świata, w niemieckim Arber odbywają się zawody z cyklu Pucharu IBU. W skróconym biegu indywidualnym mężczyzn najlepszy okazał się Norweg Endre Stroemsheim, zaś u pań triumfowała Austriaczka Tamara Steiner.

Norwegowie zdominowali kolejny raz z rzędu zawody biathlonowe. Najszybciej pokonał trasę Endre Stroemsheim, który zanotował tylko jedną karną rundę w ostatnim strzelaniu w pozycji stojącej. Na podium zameldował się jeszcze jeden zawodnik z kraju wikingów - Aleksander Fjeld Andersen. W sumie nie trafił dwóch strzałów. Strata na mecie do kolegi z reprezentacji wyniosła 30.8 sekund. Pomiędzy zawodnikami z Półwyspu Skandynawskiego uplasował się zawodnik gospodarzy Philipp Nawrath. Niemiec również spudłował dwukrotnie na strzelnicy podczas ostatniej próby. W biegu Nawrath zyskał kilka cennych sekund, wyprzedzając na linii mety Andersena o 4.5 sekundy. W pierwszej dziesiątce uplasowało się w sumie czterech Norwegów oraz zawodnik z Nowej Zelandii - Campbell Wright, który stracił do zwycięzcy 44.1 sekundy.

Polacy wystartowali w pięcioosobowym składzie. Najwyżej uplasował się osiemnastoletni Marcin Zawół start zakończył na miejscu 50. Dwie lokaty niżej ukończył rywalizację Jan Gunka ze stratą 2.7 sekundy do kolegi z reprezentacji. Na dalszych pozycjach uplasowali się Marcin Szwajnos, Przemysław Pancerz oraz Konrad Badacz.

Rywalizację pań zdominowały Niemki, zajmując połowę lokat w pierwszej dziesiątce. Pogodziła je Austriaczka Tamara Steiner, która okazała się bezbłędna na strzelnicy.  Ponad 12 sekund gorszy czas miała druga na mecie Anna Weidl. Niemka zaliczyła jedno pudło. Podium uzupełniła Ukrainka Ekaterina Bekh.

Polki były awizowane do środowego startu. Jednak jak podał Polski Związek Biathlonowy, zawodniczki trafiły na kwarantannę i nie zostały dopuszczone do startu. W barwach Biało-Czerwonych miały wystartować Magdalena Gwizdoń oraz Kamila Cichoń.