Biegi narciarskie: Weronika Kaleta rywalizowała w zawodach w USA

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 21.01.2021, 10:35

Trenująca w Stanach Zjednoczonych Weronika Kaleta wzięła udział w trzydniowych zawodach w Soldier Hollow. Polka w biegach dystansowych zajęła miejsca w TOP 20. Dobrą dyspozycję potwierdziły amerykańskie juniorki, które będą jednymi z faworytek do czołowych lokat podczas zbliżających się mistrzostw świata do lat 20.

W Soldier Hollow rywalizowano na dystansach, które będą rozgrywane podczas mistrzostw świata juniorów i młodzieżowców: sprintach klasykiem, dystansach indywidualnych techniką dowolną i biegach masowych stylem klasycznym. Zrezygnowano jednak z rozgrywania finałów sprintów i zawodnicy na najkrótszych dystansach startowali jedynie w kwalifikacjach. Weronika Kaleta w eliminacjach sprintu zajęła 6. lokatę w gronie 71 zawodniczek, potwierdzając, że na sprinterskie zmagania to jej najmocniejsza konkurencja. Najlepszy wynik kwalifikacji uzyskała Estonka Mariel Merlii Pulles (3:47.78), za nią uplasowała się 18-letnia Amerykanka Sydney-Palmer Leger (+5.02) oraz Niemka Julia Richter (+7.19). Strata Weroniki Kalety do biegaczki z Estonii wyniosła 16.22 sek.

W rywalizacji na dystansie 5 km techniką dowolną Polka zajęła 13. miejsce w stawce 84 biegaczek. Zdecydowane zwycięstwo - z czasem 12:14.3 - odniosła amerykańska juniorka Novie McCabe. Korespondencyjny pojedynek o drugą lokatę stoczyły Julia Richter i Sydney Palmer-Leger. Ostatecznie dwie sekundy szybsza była reprezentantka Niemiec, która na mecie miała rezultat o 24 sekundy słabszy od liderki. Weronika Kaleta do Novie McCabie straciła 54 sekundy.

W biegu na 15 km stylem klasycznym ze startu wspólnego najszybsza była Sydney Palmer-Leger. Amerykanka uzyskała czas 40:53.3, o blisko osiem sekund lepszy od Norweżki Astrid Stav. Trzecie miejsce przypadło Novie McCabe, która do koleżanki z juniorskiej kadry USA straciła ponad 17 sekund. Weronika Kaleta finiszowała z 20. wynikiem, równo trzy minuty po zwyciężczyni. Sklasyfikowano 47 biegaczek.

Sydney Palmer-Leger i Novie McCabe potwierdziły dobrą dyspozycję przed zbliżającymi się mistrzostwami świata juniorów i młodzieżowców. Młode Amerykanki będą jedymi z faworytek do medali poczas juniorskiego czempionatu. W reprezentacji młodzieżowej Stanów Zjednoczonych główną kandydatką do podium będzie Hailey Swirbul, która w obecnym sezonie stała już na podium zawodów Pucharu Świata. Młodzieżowy czempionat odbędzie się w fińskim Vuokatti w dniach 8-14 lutego br.