Copa del Rey: Athletic wyszarpał awans na Ibizie

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 21.01.2021, 21:16

W 1/16 finału Pucharu Hiszpanii Athletic Bilbao mierzył się na wyjeździe z przedstawicielem Segunda Division B, ekipą UD Ibiza. Drużyna z Balearów, która w obecnej edycji pucharowych rozgrywek wyeliminowała Celtę Vigo, postawiła drużynie z Bilbao niezwykle trudne warunki. Ostatecznie Baskowie zwyciężyli 2:1 po bramce Unaia Nuñeza zdobytej w doliczonym czasie gry.

Świeżo upieczeni triumfatorzy Superpucharu Hiszpanii przystąpili do meczu na Balearach w mocno rezerwowym składzie. Podopieczni Marcelino, który na ławce rezerwowych pozostawił m.in. Iñakiego Williamsa, Ikera Muniaina i Óscara de Marcosa, od pierwszego gwizdka mocno zaatakowali rywali, dążąc do odbioru piłki na połowie przeciwników. Jednak to nie przyniosło efektu w postaci sytuacji bramkowych. W 12. minucie po niecelnym podaniu jednego z zawodników drużyny z Kraju Basków futbolówka trafiła do Javiego Péreza. Pomocnik Ibizy uderzył z 20 metrów i nie dał szans Jokinowi Ezkiecie. W kolejnych akcjach przyjezdni dążyli do zdobycia bramki wyrównującej. W 18. minucie blisko dojścia do groźnego, prostopadłego zagrania był Asier Villalibre, jednak dobrą interwencją popisał się Rubén González. Chwilę później z dystansu próbował Mikel Vesga, lecz jego strzał był niecelny. W 39. minucie Iñigo Lekue popędził prawym skrzydłem i efektownie minął rywala, ale jego płaskie dośrodkowanie zostało wybite przez obrońców Ibizy. Po pierwszej połowie lider grupy 3 Segunda Division B prowadził 1:0.

Szkoleniowiec Athleticu zareagował na niekorzystny wynik i od początku drugiej połowy przeprowadził dwie zmiany, wprowadzając na boisko Raúla Garcíę i Ikera Muniaina. Te roszady okazały się strzałem w dziesiątkę. W 53. minucie Iker Muniain dośrodkował z rzutu rożnego, a w szesnastce wrzutkę wykończył Raúl García, doprowadzając do remisu 1:1. Chwilę później Iker Muniain mógł wyprowadzić swój zespół na prowadzenie, lecz jego uderzenie z rzutu wolnego przeszło tuż nad poprzeczką bramki strzeżonej przez Germána Parreño. W 63. minucie po dobrze wykonanym stałym fragmencie gry piłka trafiła do bramki drużyny z Bilbao, jednak arbiter dopatrzył się w tej sytuacji spalonego i anulował gola. W końcówce obie ekipy miały sytuacje, żeby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W 80. minucie po płaskim uderzeniu Ekina Zenitagoi świetną paradą popisał się golkiper Athleticu. Gdy wydawało się, że o losach spotkania zadecyduje dogrywka, przedstawiciel Primera Division zadał decydujący cios. W drugiej minucie doliczonego czasu gry po dośrodkowaniu z głębi pola w polu karnym Ibizy najlepiej odnalazł się stoper drużyny z Bilbao Unai Núñez i strzałem z woleja zapewnił swojej drużynie zwycięstwo 2:1 oraz awans do kolejnej rundy pucharowych zmagań.

UD Ibiza - Athletic Bilbao 1:2 (1:0)

Bramki: 12' Pérez - 52' R. García, 92' Núñez

UD Ibiza: Parreño - López (79' Grima), González, Goldar, Morillas - Sibo (79' Zenitagoia), Molina, Lara, Perez (87' Pardo), Davo - Castel.

Athletic Bilbao: Ezkieta - Lekue, Nuñez, Alvarez, Balenziaga (71' Berchiche) - Berenguer, Vesga, Vencedor (71' D. García), Morcillo (46' R. García) - Villalibre (62' Williams), Sancet (46' Muniain).

Żółte kartki: González, Goldar, Sibo - D. García

Sędzia: Pablo González Fuertes