Kraska czwarty na Mistrzostwach Europy Juniorów

• Data publikacji: 06.07.2018, 21:43

Za nami trzeci dzień pływackich zmagań Mistrzostw Europy Juniorów 2018. Choć w basenie pojawiło się wielu reprezentantów Polski, o wielkich sukcesach wciąż możemy jedynie pomarzyć. Najwięcej radości sprawił dziś kibicom Jakub Kraska, który zajął czwarte miejsce w finale na 100 m stylem dowolnym.

Sesja poranna

50m stylem klasycznym M

Jan Kałusowski, który wygrał swój wyścig, mógł się pochwalić trzecim czasem tych eliminacji – 28.55 s, a w półfinałowych zmaganiach dołączył do niego Hubert Szabłowski (29.04). W sesji popołudniowej zabrakło niestety Alana Kłosińskiego.

200 m stylem dowolnym K

Polki bardzo dobrze spisały się na tym dystansie. Aleksandra Knop (2:03.37) oraz Dominika Kossakowska (2:03.22), które miały za sobą udane starty w tym sezonie, bez problemu zakwalifikowały się do półfinału. Płynące w jednym wyścigu Julia Zaborowicz i Marta klimek poprzestały niestety na etapie eliminacji.

200 m stylem grzbietowym M

Na tym dystansie mogliśmy oglądać trzech naszych pływaków – Michała Miciula, Karola Młynarczyka (2:03.63 ) i Jakuba Balceraka(2:02.84 ). Spośród nich kwalifikacji do półfinałów nie udało się wywalczyć jedynie Miciulowi (2:06.88).

100 m stylem motylkowym K

Daria Zielińska była naszą jedyną reprezentantką na tym dystansie. Czas 1:04.82 nie pozwalał na awans do wyścigu medalowego i stawiał raczej w ogonie stawki. Jedyną zawodniczką, której udało się pokonać barierę jednej minuty, była Emily Large (59.54 ).

Sztafeta 4x200 m stylem dowolnym M

Nasza sztafeta, w składzie Kacper Piotrowski, Filip Sadłowski, Jakub Kiszczak i Cezary Butkiewicz, startowała w drugim wyścigu konkurencji. Czas 7:30.36 był dobry, jednak za wolny o niemal cztery sekundy, by dostać się do finału.

1500 m stylem dowolnym K

Ewa Jaszczuk popłynęła w pierwszej turze najdłuższego wyścigu dzisiejszego dnia. Polka rozpoczęła powoli, nie forsując zanadto tempa. W połowie dystansu przyspieszyła i z ostatniej awansowała na szóstą pozycję, by ostatecznie zakończyć na siódmym miejscu z czasem 17:22.44. Najlepszym czasem 16:21.19 mogła pochwalić się Węgierka Ajna Kesely, która prowadziła od pierwszych sekund drugiego wyścigu.

Sesja popołudniowa

50 m stylem klasycznym M – półfinał

Do walki o złoty medal może przygotowywać się Jakub Kałusowski, który, płynąc na 5. torze w drugim wyścigu, zajął piąte miejsce, z czasem 28.64 s. Chwilę wcześniej Hubertowi Szabłowskiemu nie udało się poprawić rezultatu z porannej sesji. Polak popłynął ponizej swoich możliwości, odpadając w półfinale.

200 m stylem dowolnym K – półfinał

Polkom brakło wytrzymałości, by wywalczyć pewny awans do półfinałów. Aleksandra Knop (2:02.80) została jedynie drugą rezerwową, zaś, wolniejsza o zaledwie sześć setnych sekundy, Kossakowska w ogóle nie ma szans na start w finale.

200 m stylem grzbietowym M – półfinał

W kolejnym wyścigu popołudniowej sesji ponownie oglądaliśmy dwa razy „nie” dla awansu Polaków do fazy medalowej. Karol Młynarczyk i Jakub Balcerak popłynęli dużo wolniej od rywali, kończąc w ogonie stawki swoich wyścigów.

100 m stylem dowolnym M – finał

Jakub Kraska mógł pochwalić się najlepszym występem spośród wszystkich startujących dziś biało-czerwonych. Czas 49.62 s dawał mu bowiem dobre, czwarte miejsce, ze stratą 0,39 s do lidera. Zwycięzcą został Tomer Frankel, który o rozpaczliwy wyrzut ramion wyprzedził Andreia Minakowa.

50m stylem klasycznym M – finał

Jan Kałusowski nie miał szczęścia na sprinterskim dystansie. Rezultat Polaka, wolniejszy od zwycięzcy aż o 1.44 s, dawał mu ostatnie miejsce w klasyfikacji. Złoty medal wywalczył fenomenalnie płynący Gerasimenko, który po dynamicznym starcie szybko zostawił rywali daleko w tyle.

1.FRANKEL Tomer (ISR)49.23

2.MINAKOW Andrei (RUS) 49.24