Tauron Liga: pięciosetowa batalia w Bielsku-Białej zakończona triumfem Budowlanych

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 22.01.2021, 23:40

W 17. kolejce Tauron Ligi siatkarki BKS-u BOSTIK Bielsko-Biała podejmowały Grot Budowlanych Łódź. Po meczu pełnym zwrotów akcji i efektownych zagrań łodzianki triumfowały 3:2. Dla podopiecznych Błażeja Krzyształowicza to było dwunaste ligowe zwycięstwo w sezonie 2020/2021.

Od samego początku spotkanie w Hali pod Dębowcem stało na wysokim poziomie. Obie drużyny grały aktywnie w bloku, jednak w początkowej fazie pierwszej odsłony nie potrafiły zbudować choćby dwupunktowej przewagi. Po skutecznym zagraniu Zuzanny Góreckiej łódzki zespół prowadził 15:13. W kolejnych akcjach gospodynie spuściły nieco z tonu i popełniały więcej błędów, co skrzętnie wykorzystały podopieczne Błażeja Krzyształowicza. Dzięki dosyć szczęśliwemu atakowi Zuzanny Góreckiej różnica wzrosła do czterech punktów (18:14). Bielszczanki nie przestały walczyć i po asie serwisowym Dagmary Dąbrowskiej doprowadziły do remisu 20:20. Końcówkę lepiej rozegrały siatkarki Grot Budowlanych Łódź i to one zwyciężyły pierwszą partię 25:22.

Drugi set rozpoczął się bardzo dobrze dla drużyny z Łodzi. Dzięki skutecznemu blokowi Anny Lewandowskiej przyjezdne prowadziły 3:1. Podopieczne Bartłomieja Piekarczyka błyskawicznie zniwelowały straty. Od stanu 7:7 BKS zanotował dobrą serię i doprowadził do rezultatu 10:7 na swoją korzyść. W kolejnych akcjach gospodynie powiększały przewagę. Po nieporozumieniu pomiędzy Julią Nowicką i Anną Lewandowską czerwono-żółto-zielone prowadziły 15:9. Łodzianki dążyły do zmniejszenia różnicy, jednak zespół z Bielska-Białej prezentował konsekwentną i skuteczną grę, utrzymując korzystny wynik. Ostatecznie miejscowe triumfowały 25:19, a decydujący punkt dla BKS-u zdobyła Karolina Drużkowska.

Łodzianki rozjuszone porażką w drugiej odsłonie mocno weszły w trzeciego seta, prowadząc 4:0. Po skutecznym ataku Zuzanny Góreckiej przewaga Budowlanych wynosiła pięć oczek (9:4). Wtedy podopiecznym Błażeja Krzyształowicza przydarzył się spory przestój. Przeciwniczki wygrały osiem akcji z rzędu i wyszły na prowadzenie 12:9. W kolejnym fragmencie zawodniczki BKS-u utrzymywały kilkupunktową przewagę. Dzięki punktowemu blokowi Magdaleny Janiuk gospodynie prowadziły już 22:17. Gdy wydawało się, że zespół z Bielska-Białej dowiezie korzystny wynik do końca, łodzianki rzuciły się do odrabiania strat. Dzięki dobremu atakowi Zuzanny Góreckiej na tablicy wyników widniał rezultat 23:23. O losach trzeciej partii miała zadecydować gra na przewagi. W długich akcjach rozgrywanych w końcówce więcej zimnej krwi zachowały bielszczanki, które wygrały seta 27:25.

Podobnie jak w trzeciej partii, tak i w czwartym secie zespół Budowlanych szybko zbudował przewagę. Dzięki efektownemu atakowi Veroniki Jones-Perry przyjezdne prowadziły 3:0. Później różnica wzrosła do pięciu punktów na korzyść łodzianek (6:1). Zmobilizowane zawodniczki BKS-u ponownie odrobiły straty, a po bloku Martyny Świrad odskoczyły przeciwniczkom na dwa oczka (11:9). Od stanu 16:16 siatkarki Budowlanych zanotowały dobrą serię, doprowadzając do rezultatu 19:16. W końcówce ekipa z Łodzi potwierdziła swoją klasę i wygrała czwartą partię 25:19.

W tie-breaku obserwowaliśmy niezwykle zaciętą rywalizację. Po kontrataku wykończonym przez Aleksandrę Kazałę bielszczanki prowadziły 5:3, lecz dwa skuteczne ataki Veroniki Jones-Perry wyrównały stan rywalizacji (5:5). Od stanu 11:11 przyjezdne zdobyły trzy punkty z rzędu, co okazało się kluczowe dla końcowych rozstrzygnięć. Łodzianki wykorzystały trzecią piłkę meczową i wygrały piątego seta 15:13, a cały mecz 3:2. Najlepszą zawodniczką tego spotkania została Veronica Jones-Perry, która zapisała na swoim koncie aż 33 oczka.

W następnym meczu siatkarki BKS BOSTIK Bielsko-Biała zmierzą się w 1/8 finału Tauron Pucharu Polski z Jokerem Świecie (27 stycznia, 18:00). Natomiast Grot Budowlani Łódź zagra zaległe spotkanie 13. kolejki Tauron Ligi z Developresem SkyRes Rzeszów (26 stycznia, 17:30).

BKS BOSTIK Bielsko-Biała - Grot Budowlani Łódź 2:3 (22:25, 25:19, 27:25, 19:25, 13:15)

MVP: Veronica Jones-Perry