Biegi narciarskie - PŚ: norweskie podium w Lahti

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 23.01.2021, 11:38

Therese Johaug zwyciężyła w skiathlonie w Lahti. Na podium stanęły także dwie inne reprezentantki z kraju fiordów: Helene Marie Fossesholm i Heidi Weng. Polki nie startowały.

Norwegowie pojawili się na starcie zawodów Pucharu Świata po raz pierwszy od inauguracji sezonu, która miała miejsce pod koniec listopada w fińskiej Ruce. Przerwa w rywalizacji na najwyższym poziomie nie wpłynęła na formę Therese Johaug. Liderka norweskiej kadry bez problemów zwyciężyła w biegu łączonym w Lahti.

Therese Johaug szybko przebiła się z 16. miejsca na czoło stawki i zaczęła nadawać tempo rywalizacji. Początkowo za plecami Norweżki utrzymywały się Ebba Andersson, Jessica Diggins i Natalia Niepriajewa, jednak od 5 km trzykrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli zaczęła powiększać przewagę nad rywalkami.

Na półmetku dystansu Johaug była szybsza od grupy pościgowej o blisko 20 sekund. W zmaganiach „łyżwą” osłabła Niepriajewa, natomiast stratę do czołówki w bardzo szybkim tempie zaczęła odrabiać Helene Marie Fossesholm. Norweska juniorka szybko przesunęła się z 10. pozycji tuż za plecy Andersson i Diggins. Śladem Fossesholm podążyła także Heidi Weng.

Therese Johaug pewnie zwyciężyła z czasem 37:45.1. Na dwa kilometry przed metą na podbiegu zaatakowała Helene Marie Fossesholm, która wypracowała sobie kilka sekund przewagi nad Andersson, Diggins i Weng. 19-latka finiszowała na drugim miejscu, ze stratą blisko pół minuty do Johaug. O lokacie na najniższym stopniu podium zadecydował sprinterski finisz. Na ostatniej prostej najszybsza okazała się Heidi Weng, która minimalnie wyprzedziła Ebbę Andersson. Tym samym na podium stanęły trzy reprezentantki Norwegii.

Bieg łączony w Lahti ukończyło 49 zawodniczek. Na starcie zabrakło reprezentantek Polski.