VTB: pewne zwycięstwo Zastalu z Awtodorem
PLK/Andrzej Romański

• Data publikacji: 23.01.2021, 19:49

Enea Zastal Zielona Góra sięgnął po ósme zwycięstwo w sezonie w lidze VTB. Mistrz Polski pewnie wygrał na własnym parkiecie 77:64 z Awtodorem Saratow.

W grudniowym meczu w Saratowie po emocjonującej końcówce Enea Zastal Zielona Góra wygrał 91:90. Podopieczni Żana Tabaka liczyli także na zwycięstwo z Awtodorem we własnej hali. Był to także bardzo ważny mecz dla układu tabeli. Przed tym spotkaniem obydwa zespoły miały bilans 50% zwycięstw. Zastal po siedem zwycięstw i porażek, a Awtodor po sześć.

Wynik po minucie gry rzutem za trzy punkty otworzył Markel Starks. Gospodarze na pierwszą zdobycz czekali aż trzy minuty, kiedy trójkę na 3:5 trafił Janis Berzins. Zawodnicy obydwu drużyn nie popisywali się dużą skutecznością. Awtodor utrzymywał niewielką przewagę, a na minutę przed końcem kwarty na 11:11 wyrównał Kris Richard. Po pierwszej części gry był niski rezultat 13:13. W drugiej kwarcie Zastal grał zdecydowanie lepiej. Mistrzowie Polski poprawili skuteczność i wykonali kilka przechwytów. Druga odsłona meczu rozpoczęła się od serii gospodarzy 7:0. Po rzucie za trzy Rolandsa Freimanisa Zastal prowadził już 31:21. Potem przewaga wynosiła maksymalnie 14 punktów. W drugiej kwarcie gospodarze rzucili aż 27 oczek, czyli ponad dwa razy więcej niż w pierwszej. Do przerwy było 40:28.

W trzeciej kwarcie Zastal wyszedł na najwyższe do tej pory prowadzenie - 50:35. Goście zdobyli siedem punktów z rzędu i zniwelowali prawie połowę strat. Mistrzowie Polski ponownie odskoczyli na dwucyfrową przewagę i przed czwartą kwartą po remisowej trzeciej części meczu wygrywali 58:46. W ostatnich dziesięciu minutach Zastal powiększył jeszcze różnicę do ponad dwudziestu punktów. Polski zespół sięgnął po pewne zwycięstwo 77:64. Najskuteczniejszym zawodnikiem Zastalu był Rolands Freimanis, który zdobył aż 21 punktów. Taki sam dorobek miał Markel Starks. Ostatni mecz przed przejściem do Parmy Perm w barwach ekipy z Zielonej Góry zagrał Marcel Ponitka, który rzucił 6 punktów.

Enea Zastal Zielona Góra - Awtodor Saratow 77:64 (13:13, 27:15, 18:18, 19:18)

Zastal: Freimanis 21, Groselle 13, Richard 11, Lundberg 9, Williams 9, Berzins 8, Ponitka 6, Koszarek 0, Put 0, Porada 0, Traczyk 0

Awtodor: Starks 21,Clavell 12, Sakić 11 Mason 9, Gordon 6, Michaiłowski 5, Kwitkowski 0, Szirobokow 0, Petenew 0, Makiew 0, Minczenko 0.