Biegi narciarskie - PŚ: wygrana Norwegów, dyskwalifikacja Rosjan
CC-by-SA

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 24.01.2021, 12:28

Norwescy biegacze narciarscy w składzie Paal Golberg, Emil Iversen, Sjur Roethe i Simen Hegstad Krueger zwyciężyli w biegu sztafetowym podczas Pucharu Świata w Lahti. Podium uzupełnili reprezentanci Finlandii oraz druga drużyna Rosji. Zawodnicy pierwszej reprezentacji Rosji zostali zdyskwalifikowani. Polacy, z powodu odbywających się w tym czasie Mistrzostw Polski, nie startowali.

Tak jak w przypadku pań, na starcie zawodów stanęło 11 drużyn. Faworyzowany zespół Norwegii na pierwszym odcinku reprezentował Paal Golberg, który zaatakował na piątym kilometrze biegu. Niespodziewanie Ilia Semikow (występujący w drugiej drużynie Rosji) utrzymał jego wysokie tempo. Podczas pierwszej zmiany wspomniana dwójka wyprzedzała o blisko 11 sekund pierwszą drużynę Rosji. Druga część rywalizacji zakończyła się powtórką pierwszej części biegu. Wspólnie cały dystans 7,5 kilometra pokonali Emil Iversen i Iwan Jakimuszkin, których przewaga na półmetku nad pierwszą drużyną Rosji wynosiła 12 sekund.

Na trzeciej zmianie swoją wysoką formę potwierdził Sjur Roethe. Norweg przeprowadził skuteczny atak, a jego przewaga nad rywalami rosła z każdym kilometrem. Trzeci odcinek to także prawdziwy popis w wykonaniu Iivo Niskanena. Fin najpierw odrobił straty do Denisa Spicowa, a potem wspólnymi siłami z Rosjaninem dogonili Andrieja Mielniczenkę. Na ostatni odcinek Simen Krueger wybiegł z prawie 40-sekundową przewagą nad grupą pościgową. O ile kwestia zwycięstwa została wyjaśniona, tak walka o drugie miejsce była coraz bardziej emocjonująca. Na dwa kilometry przed metą z walki o miejsce na podium drugą reprezentacje Rosji wykluczył Sergiej Ustiugow, który nie wytrzymał wysokiego tempa grupy. Pierwszy linie mety przekroczył Krueger zapewniając zwycięstwo Norwegii. Joni Maki na finiszu okazał się lepszy od Aleksandra Bolszunowa i drugie miejsce padło łupem gospodarzy zawodów.

Szokujące sceny nastąpiły chwilę później. Lider Pucharu Świata po przekroczeniu linii mety celowo spowodował upadek Fina. Sędziowie po zakończeniu zawodów postanowili zdyskwalifikować całą drużynę Rosji. W związku z tym trzecie miejsce zajęła druga reprezentacja tego kraju.