Kombinacja norweska - PK: Norwescy dwuboiści wygrali w Eisenerz

• Data publikacji: 24.01.2021, 14:45

Norweski dwuboista Leif Torbjoern Naesvold wygrał zmagania kombinatorów norweskich w Eisenerz. Szczepan Kupczak zajął 12. miejsce. Wśród kobiet najlepsza była jego rodaczka Gyda Westvold Hansen.

Podczas zmagań na skoczni w Eisenerz najlepiej poradził sobie Christian Deuschl. Austriak jako jedyny przekroczył rozmiar skoczni (HS-109) i skoczył 109,5 m. Niskie noty za styl nie pozwoliły Deuschlowi zdobyć dużej przewagi. Drugie miejsce zajmował David Mach z Niemiec, który wylądował na 103 metrze. Mach otrzymał najlepsze noty sędziowskie, dzięki czemu wyprzedził Haralda Johnasa Riibera (104 m). Na trasę Niemiec ruszał ze stratą trzynastu sekund do lidera, natomiast Riiber tracił dwadzieścia sekund. Kolejne miejsca zajmowali Philipp Orter (0:30) oraz Manuel Einkemmer (0:34). Niewiele do czołówki tracił Szczepan Kupczak, który plasował się na ósmym miejscu. Polak wystartował do biegu 45 sekund po liderze. Szansę na punkty mieli również Andrzej Szczechowicz (31. miejsce, 1:42 straty do lidera) oraz Mateusz Jarosz (38. miejsce, 1:57), ale musieliby wyprzedzić kilku rywali. Słabszą dyspozycję zaprezentował Maciej Gąsienica-Ciaptak, który był 66. (3:38).

Wyniki skoków

W biegu mężczyzn pojawiły się ogromne emocje na finiszu. Zwycięzcą został Norweg Leif Torbjoern Naesvold, który wyprzedził Simena Tillera i Philippa Ortera o mniej niż sekundę. Niewiele do podium stracili również Espen Andersen i Manuel Einkemmer. Szczepan Kupczak nie zdołał utrzymać miejsca w czołowej dziesiątce i ostatecznie uplasował się na 12. lokacie ze stratą 33,3 sekundy do zwycięzcy. Pozostali Polacy nie zdobyli punktów. Andrzej Szczechowicz był 33. (+2:04,3), Mateusz Jarosz 39. (+2:29,6), a Maciej Gąsienica-Ciaptak 55. (+4:06,6).

Wyniki biegu

Ogromną przewagę w skoku wywalczyła natomiast Gyda Westvold Hansen podczas konkursu kobiet. Norweżka rozpoczynała najazd z 25. belki, czyli najniższej z całej stawki. Pomimo krótszego rozbiegu Westvold Hansen skoczyła jako jedyna ponad 100 metrów (101,5), dzięki czemu prowadziła z przewagą ponad dwunastu punktów. Na drugim miejscu plasowała się Annika Sieff (94,5 m), która na starcie biegu traciła aż 48 sekund do liderki. Kolejne miejsca zajmowały Veronica Gianmoena (89,5 m, 0:52) oraz Mari Leinan Lund (95,5 m, 1:06).

Na trasie biegowej Norweżka Westvold Hansen potwierdziła swoją znakomitą dyspozycję i z przewagą niemal dwóch minut zwyciężyła w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Eisenerz. Na podium stanęły także Lisa Hirner i Mari Leinan Lund. W czołówce znalazły się również Marte Leinan Lund, Sigrun Kleinrath oraz Annika Seiff.