Piłka ręczna - MŚ: wszystko jasne w grupach III i IV

• Data publikacji: 24.01.2021, 22:10

Zakończyła się druga faza grupowa mistrzostw świata w Egipcie w grupach III i IV. W pierwszej z nich awans wywalczyły Francja i Norwegia, po pokonaniu odpowiednio Portugalii oraz Islandii. W ćwierćfinale są także gospodarze turnieju, którzy zremisowali ze Słowenią oraz Szwecja, która rozgromiła zespół Rosyjskiej Federacji Piłki Ręcznej.

Grupa III

Francja w meczu z Portugalią musiała przypieczętować awans do ćwierćfinału. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego także nie był bez szans na sprawienie niespodzianki i wyjście z grupy. Po dobrym początku zespół z Portugalii wygrywał 3:2. Potem Francuzi odpowiedzieli czterema trafieniami z rzędu. W pierwszej połowie różnica na korzyść Trójkolorowych wynosiła maksymalnie cztery bramki. Tak też było do przerwy, kiedy Francuzi prowadzili 16:12. Portugalczycy nie stracili nadziei na wygranie meczu, ale szybko odebrali im ją ich rywale. Po przerwie Francja zagrała swoją najlepszą piłkę ręczną i nie dała większych szans przeciwnej drużynie. Mecz zakończył się wynikiem 32:23 i już szóstą wygraną Francuzów na tym turnieju. Trójkolorowi są niepokonani i chcą, aby tak zostało do końca mistrzostw.

Norwegia w sprawie awansu do fazy pucharowej musiała zrobić swoje, czyli wygrać z niżej notowaną Islandią. W pierwszej połowie Norwegowie mieli trzy bramki przewagi, ale po trzydziestu minutach było 18:18. Po przerwie norweski zespół ponownie odskoczył i na 10 minut przed końcem prowadził 31:26. Islandczycy walczyli do końca w ostatnich swoich fragmentach obecności na mistrzostwach. Zdobyli bowiem cztery bramki z rzędu, ale nie zdołali odwrócić losów spotkania. Norwegowie nie wypuścili zwycięstwa. Mecz zakończył się wynikiem 35:33. Ponownie genialnie zagrał Sander Sagosen, który zdobył osiem bramek. Norwegia zakończyła fazę grupową z dorobkiem ośmiu punktów i koniec końców awansem z drugiego miejsca.

Szwajcaria i Algieria przed bezpośrednim meczem wiedziały, że będzie to ich ostatni występ na tym turnieju. Lepiej z mistrzostwami pożegnali się Szwajcarzy. W pierwszej połowie Helweci zdobyli kilka bramek przewagi. Jednak później zespół z największego państwa Afryki zbliżył się na jedno trafienie. Drużyna ze Starego Kontynentu ponownie odskoczyła i wygrała 27:24. Najwięcej - dziewięć - bramek zdobył Andy Schmid.

Grupa IV

W tej grupie mieliśmy dwa pojedynki decydujące o awansie. Egipt, aby wejść do ćwierćfinału musiał obronić punkt przewagi nad Słowenią. Pierwsza połowa należała do zespołu z Europy, który prowadził nawet 10:5. Blaż Janc równo z syreną kończącą pierwszą odsłonę trafił na 12:8. Po przerwie gospodarze turnieju grali zdecydowanie lepiej i potrzebowali zaledwie dziewięciu minut, aby doprowadzić do remisu 15:15. Na dwie minuty przed końcem podopieczni Raula Gonzaleza prowadzili 25:23. Słoweńcy po heroicznej walce w końcówce doprowadzili do remisu 25:25, ale uczynili to na kilka sekund przed ostatnią syreną. Tym samym nie wyprzedzili Egipcjan w tabeli i odpadli z walki o medale. Zespół Egiptu na mistrzostwach w swoim kraju osiągnął już wielki sukces.

W drugim bezpośrednim meczu o ćwierćfinał rywalizowały Szwecja oraz zespół Rosyjskiej Federacji Piłki Ręcznej. Ekipa Trzech Koron rozpoczęła spotkanie od prowadzenie 3:0. Różnica klas była widoczna i później Szwedzi tylko powiększali przewagę. Do przerwy było już 17:8. Drużyna z Rosji nie była już w stanie odwrócić losów meczu. W drugiej połowie Szwecja kontrolowała wynik, który ostatecznie brzmiał 34:20. Tym samym zespół ze Skandynawii został zwycięzcą grupy.

Białorusini odnieśli na pożegnanie z turniejem pierwsze zwycięstwo w drugiej rundzie grupowej. Do przerwy spotkania Białorusi z Macedonią Północną było 14:14. Losy meczu rozstrzygnęły się w drugiej połowie. Spotkanie zakończyło się rezultatem 30:26 dla Białorusi. Najlepsi strzelcy obydwu drużyn zdobyli po siedem trafień. Byli to Władysław Kulesz dla Białorusi i Kirił Łazarow dla Macedonii Północnej.

Białoruś - Macedonia Północna 30:26 (14:14)
Słowenia - Egipt 25:25 (12:8)
Rosyjska Federacja Piłki Ręcznej - Szwecja 20:34 (8:17)