Skoki narciarskie – PŚ: sensacyjne zwycięstwo Kvandal, punkty Rajdy

• Dodał: Szymon Frąckiewicz
  • Data publikacji: 24.01.2021, 15:40

Drugi w tym sezonie konkurs indywidualny Pucharu Świata kobiet wygrała sensacyjnie Norweżka Eirin Maria Kvandal, która wcześniej nie zdobyła nawet pucharowych punktów. Pierwszy w sezonie punkt zapisała natomiast na swoim koncie Kinga Rajda. Niestety ta sztuka nie udała się drugiej startującej w niedzielę reprezentantce Polski – Kamili Karpiel.

Niedzielne zawody w Ljubnie były dopiero drugim konkursem indywidualnym kobiet w tym sezonie. Do Słowenii pojechało sześć reprezentantek Polski, ale tylko Kinga Rajda i Kamila Karpiel przebrnęły przez piątkowe kwalifikacje. W konkursie jako pierwsza na rozbiegu pojawiła się Karpiel. Niestety nasza reprezentantka uzyskała ledwie 74,5 metra i zajęła 33. miejsce z dość dużą stratą do 30. Klary Ulrichovej z Czech. Tuż przed Czeszką plasowała się natomiast Kinga Rajda. Odległość 77 metrów nie jest może imponującą, ale wystarczyła naszej skoczkini do awansu do serii finałowej.

Na prowadzeniu po pierwszej części rywalizacji była Ema Klinec. Świetnie dysponowana na Logarskiej Dolinie reprezentantka gospodarzy uzyskała 94 metry. Drugie miejsce sensacyjnie zajmowała 19-letnia Norweżka Eirin Maria Kvandal. Ledwie w ubiegłym miesiącu, podczas inauguracji tego sezonu w Ramsau, debiutowała ona w Pucharze Świata i zajęła tam dopiero 33. miejsce. W pierwszym skoku lądowała tylko dwa metry bliżej od Klinec. Podium na półmetku zamykała Sara Takanashi, jednak jej strata do prowadzącej dwójki była spora, jako że zmierzono jej 85,5 metra. Niewielka była natomiast przewaga utytułowanej Japonki nad Austriaczką Maritą Kramer i Norweżką Maren Lundby.

W drugiej serii Kinga Rajda niestety spisała się słabiej. Skoczyła 74 metry i spadła na 30. miejsce. Po sensacyjny triumf sięgnęła tymczasem Kvandal. Młoda Norweżka wytrzymała presję, pokonała 89 metrów i wyprzedziła Klinec, która wylądowała 2,5 metra bliżej. Na trzecie miejsce awansowała Kramer. Uzyskała 88,5 metra, podczas gdy Sara Takanashi metr mniej.