Biegi narciarskie: Mistrzostwa Polski po dyktando braci Burych

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 24.01.2021, 19:40

Na trasach zakopiańskiego COS-u rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich seniorów oraz zawodników U-23. Na starcie zabrakło m.in. Izabeli Marcisz i Moniki Skinder trenujących obecnie we Włoszech.

Nim jednak biegacze przystąpili do rywalizacji indywidualnej w piątek rozegrane zostały sprinty drużynowe techniką klasyczną. U kobiet  pierwsze na mecie z ponad 40-sekundową przewagą zameldowały się zawodniczki Sokoła Szczyrk Weronika Mikołajczyk i Magdalena Kobielusz, drugie były Karolina Kuć i Anna Berezecka z MULKS Tomaszów Lubelski, na najniższym stopniu podium stanęła druga para ze Szczyrku Lena Kliś i Aleksandra Mikołajczyk. U mężczyzn o złoto rozegrała się rywalizacja na linii kadra A - młodzieżówka, z której o tylko sekundę zwycięsko wyszli bracia Bury (pod szyldem AWF-u Katowice), jednak postawa Roberta Bugary i Sebastiana Bryji (Regle Kościelisko) zasługuje za uznanie. Trzecie miejsce wywalczyli Łukasz Gazurek i Mateusz Haratyk z NKS Trójwieś Beskidzka.

Kolejnego dnia zostały rozegrane biegi techniką dowolną na 5 km (panie) i 10 km (panowie). Z wyników na mecie przyznano jednocześnie medale w kategorii wiekowej U-23. Tutaj w złoto w obydwu kategoriach wiekowych zgarnęła Eliza Rucka (AWF Katowice), zdecydowanie wyprzedzając Hannę Popko (Hubal Białystok) i Magdalenę Kobielusz (Sokół Szczyrk). Drugie miejsce do lat 23 zajęła Kobielusz, a trzecie Marcelina Wojtyła (Hanna Popko klasyfikowana jest jako juniorka młodsza). Całe seniorskie "pudło" na 10 kilometrów zajęli biegacze zrzeszeni w AZS AWF Katowice, pierwszy był Dominik Bury, drugi jego brat Kamil, a trzeci Kacper Antolec. W młodszej kategorii wiekowej złoto zdobył Mateusz Haratyk (Trójwieś Beskidzka), ale niższe stopnie podium to ponownie AWF Katowice, tym razem byli to Michał Skowron (drugi) i Michał Boreczek (trzeci).

Ostatniego dnia wydłużyły się dystanse i zmienił się styl biegania, bo na 10 kilometrów panie i na 15 kilometrów panowie wystartowali stylem klasycznym. Trzeci medal (a właściwie czwarty wliczając srebro do lat 23) zdobyła Magdalena Kobielusz wygrywając rywalizację kobiet, druga była Zuzanna Fujak (Trójwieś Beskidzka), trzecia Andżelika Szyszka (Halicz Ustrzyki Dolne). Kobielusz jeszcze raz stanęła na podium odbierając medal jako najlepszy młodzieżowiec, za jej plecami uplasowały się Marcelina Wojtyła (AWF Katowice) i Iwona Piekarz (Markam Wiśniowa-Osieczany). Po raz kolejny swoim rywalom plecy pokazał Dominik Bury, który zdystansował swojego brata Kamila i Mateusza Haratyka (AZS AWF Katowice), który to z kolei okazał się najlepszym zawodnikiem U-23, przed Michałem Skowronem i Dawidem Damianem (AWF Katowice).