Podsumowanie lig: porażka Unicajy pod wodzą nowego trenera

• Data publikacji: 25.01.2021, 09:54

W meczach 21. kolejki ligi hiszpańskiej drużyny z polskimi koszykarzami poniosły porażki. Unicaja Malaga przegrała 75:78 z Coosurem Realem Betis. Zespół z Malagi poprowadził po raz pierwszy Fotis Katsikaris.

Liga hiszpańska

Po porażce z Eurocupie Unicaja Malaga rozwiązała kontrakt z Luisem Casimiro. Zespół objął Fotis Katsikaris i już w pierwszym meczu czekało go derbowe spotkanie z Coosurem Realem Betis. W pierwszym starciu tych drużyn po dogrywce wygrał zespół z Sewilli. Real okazał się lepszy także na własnym parkiecie. Na początku meczu kilka punktów przewagi miała Unicaja, ale później gra była wyrównana. W końcówce lepsza okazała się drużyna gospodarzy, która triumfowała 78:75. To piąte zwycięstwo tej ekipy w sezonie. Tym samym Real nieco odskoczył od Retabetu oraz Acunsy i oddalił się od strefy spadkowej. Adam Waczyński zagrał osiemnaście minut w zespole z Malagi i zdobył osiem punktów (w tym dwie trójki).

Przegrały także inne zespoły z reprezentantami Polski w składzie. Retabet Bilbao Basket zdecydowanie uległ 73:96 Casademontowi Saragossa. Jarosław Zyskowski wyszedł, podobnie jak Waczyński, wyszedł w pierwszej piątce. Polski skrzydłowy rzucił siedem punktów w niecałe 17 minut. Aż 28 oczek zdobył AJ Slaughter, ale nie przyczyniło się to do zwycięstwa Herbalife Gran Canaria z Urbasem Fuenlabradą. Drużyna Slaughtera oraz Aleksandra Balcerowskiego, który zdobył dwa punkty, przegrała 81:102.

Liderem tabeli jest Real Madryt, który odniósł 17. zwycięstwo w sezonie. "Królewscy" mimo absencji Nicolasa Laprovittoli, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, wygrali 86:79 z MoraBanciem Andora. Gospodarze przez większą część meczu mieli wyraźną przewagę. W czwartej kwarcie zespół z Andory zaczął odrabiać straty i po trójce Tomasza Gielo miał zaledwie trzy punkty mniej niż Real. Stołeczna drużyna jednak nie oddała prowadzenia. Co ciekawe, ważną trójkę trafił Edy Tavares, co w przypadku środkowego Realu jest rzadkością. Kapowerdeńczyk zaliczył double-double (16 punktów i 13 zbiórek). Tomasz Gielo zdobył sześć punktów. W hicie kolejki Walencja po świetnej drugiej połowie pewnie wygrała 83:61 z TD Systems Baskonia. Tym samym Walencja odniosła 10. zwycięstwo z rzędu i przerwała serię siedmiu kolejnych wygranych rywali.

UCAM Murcia - Hereda San Pablo Burgos 75:81
Movistar Estudiantes - Joventut Badalona (przełożony)

Liga włoska

Trudne zadanie czekało koszykarzy De Longhi Treviso. Zespół Michała Sokołowskiego podejmowała lidera - Olimpię Mediolan. Gospodarze przez większą część meczu toczyli wyrównaną walkę z faworytem. Losy meczu rozstrzygnęły się w ostatnich minutach. Ostatecznie ekipa z Mediolanu wygrała 82:77 i umocniła się na czele tabeli z zaledwie jedną porażką. Treviso walczy o play-off, na ten moment ma bilans 7-9. Michał Sokołowski spędził na parkiecie 30 minut i zdobył 14 punktów. To kolejny świetny występ polskiego koszykarza.

Liga niemiecka

W kolejnym spotkaniu z powodu kontuzji pauzował Michał Michalak. Polak, który jest najlepszym strzelcem ligi, nie mógł się sprawdzić na tle lidera z Ludwigsburga. Syntainics Mitteldeutscher przegrali 80:93. Zespół Michalaka jest na 9. pozycji w tabeli z bilansem 5-8.