Narciarstwo alpejskie - PŚ: Vincent Kriechmayr zwycięzcą supergiganta w Kitzbühel

• Dodał: Rafał Judka
  • Data publikacji: 25.01.2021, 12:54

Kitzbühel tym razem dla Austriaka! Vincent Kriechmayr zajął dzisiaj pierwsze miejsce w supergigancie. Po dwóch zwycięstwach Szwajcara Beata Feuza lokalni kibice mogli cieszyć się z wygranej rodaka. Na podium stanęli też Marco Odermatt i Matthias Mayer.

Po dwóch zjazdach w Kitzbühel przyszedł czas na przeniesiony z niedzieli supergigant. Były to czwarte zawody tej konkurencji w sezonie. Z powodu kontuzji na starcie zabrakło lidera Mauro Caviezela i wicelidera Aleksandra Aamodta Kilde. To mogło spowodować przetasowania w klasyfikacji. Zawodnicy zgodnie przyznawali, że profil trasy został ustawiony bardzo szybko, co mogło premiować narciarzy szybkościowych nad technicznymi.

Perspektywa wskoczenia na fotel lidera w supergigancie podziałała bardzo motywująco na Kriechmayra. Austriak zajmujący do tej pory trzecie miejsce w tej klasyfikacji, wykonał bardzo płynny i prawie bezbłędny przejazd. Czas 1:12.58 dał mu dzisiaj zwycięstwo. Chwilę wcześniej mogliśmy oglądać Odermatta, który z kolei jechał agresywnie i mogłoby wydawać się, że chaotycznie. Ta taktyka jednak prawie dała mu wygraną, a dokładniej zabrakło do tego 0,12 sekundy. Na trzecim miejscu zameldował się kolejny Austriak Matthias Mayer ze stratą 0.55 sekundy.

Zawiódł podwójny zwycięzca weekendowych zjazdów Beat Feuz. Pomimo że supergigant nie jest jego ulubioną konkurencją, szybki profil trasy wydawał się sprzyjać Szwajcarowi. Ten jednak zrezygnował w połowie przejazdu czując, że jego wynik będzie niewystarczający na zajęcie wysokiego miejsca w dzisiejszych zawodach. Miłym zaskoczeniem z kolei był wynik Matthieu Baileta, który zajął 8. miejsce. Startował jako ostatni, w grupie zawodników, którzy najczęściej nie zdobywają punktów w Pucharze Świata.

Dzięki dzisiejszej wygranej Kriechmayr został liderem w klasyfikacji supergiganta. Na podium pozostali kontuzjowani Caviezel i Kilde, a na kolejne miejsca awansowali Mayer i Odermatt.

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Alexis Pinturault zajął dzisiaj 12 miejsce, więc Odermatt odrobił 58 punktów i traci ich w “generalce” 193. Panowie będę mieli okazję powalczyć już jutro w slalomie w Schladming.