Narciarstwo alpejskie – PŚ: paraalpejczycy wrócili na stoki

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 25.01.2021, 13:52

W szwajcarskim Veysonnaz zainaugurowano cykl Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim osób z niepełnosprawnościami. W pierwszych zawodach w sezonie wystąpiło dwóch reprezentantów Polski: Igor Sikorski i Andrzej Szczęsny.

Z powodu pandemii koronawirusa duża część imprez najwyższej rangi w sporcie paraolimpijskim została odwołana lub przesunięta na późniejszy termin. W drugiej połowie stycznia w szwajcarskim Veysonnaz do rywalizacji powrócili alpejczycy z niepełnosprawnościami. W programie zawodów znalazły się dwa slalomy giganty i dwa wyścigi slalomowe. W zmaganiach wzięło udział dwóch reprezentantów Polski: medalista igrzysk olimpijskich w Pjongczangu Igor Sikorski, rywalizujący w grupie zawodników siedzących, oraz Andrzej Szczęsny w gronie alpejczyków ścigających się w pozycji stojącej.

W pierwszych zawodach w sezonie Biało-Czerwoni nie stanęli na podium. Najlepsze wyniki Igor Sikorski zanotował w rywalizacji w slalomie gigancie. Pierwszy bieg Pucharu Świata w tej konkurencji Polak ukończył na 5. miejscu, a w kolejnym dniu uplasował się „oczko” niżej. Znany z agresywnej jazdy Sikorski dwukrotnie nie ukończył rywalizacji w wyścigach slalomowych, wypadając z trasy najpier w pierwszym, a dzień później w drugim przejeździe.

Zmagania w gronie zawodników siedzących zdominowali dwaj mistrzowie: Norweg Jesper Pedersen i Holender Jeroen Kampschreur. Pierwszy triumfował dwukrotnie w slalomie, drugi był niepokonany w gigancie. Razem zgarnęli komplet złotych i srebrnych medali w Pucharze Świata. Dwa brązowe krążki wywalczył Niels de Langen z Holandii, a z jednym brązem do domu wrócą Włoch Rene de Silvestro i Holender Floris Meijer.

Andrzej Szczęsny w Veysonnaz zajmował miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce Pucharu Świata. Najlepszy rezultat Polaka to 14. pozycja w slalomie. Ponadto Szczęsny uplasował się na 21. i 25. lokacie w gigancie. W drugim dniu rywalizacji slalomowej Polak wypadł z trasy w pierwszym przejeździe.

Komplet czterech złotych medali w grupie alpejczyków stojących wywalczył Francuz Arthur Bauchet. Multimedalistami w Veysonnaz zostali także Szwajcar Theo Gmurer i Austriak Thomas Grochar, a po jednym krążku wywalczyli Markus Salcher z Austrii, Santeri Kiiveri z Finlandii, Aaron Lindstroem ze Szwecji i Aleksiej Bugajew z Rosji.

Kolejne zmagania w paraalpejskim Pucharze Świata odbędą się w austriackim Salbach (1-7.02.2021) oraz Leogang (16-19.02.). Na zakończenie rywalizacja przeniesie się do rosyjskiego Jużnosachalińska (25.02-07.03). Zaplanowane na luty br. mistrzostwa świata w paraolimpijskich sportach zimowych w Lillehammer zostały przeniesione na przyszły rok.