Biathlon - ME: Andrejs Rastorgujevs mistrzem Europy w biegu indywidualnym
Georges Ménager/Flickr

• Dodał: Konrad Klusak
  • Data publikacji: 27.01.2021, 17:22

Andrejs Rastorgujevs zwyciężył w odbywających się w Dusznikach Zdrój Mistrzostwach Europy w biathlonie. Drugą lokatę zajął Erlend Bjoentegaard, a trzecią Endre Stroemsheim. Najwyżej z Polaków uplasował się Grzgorz Guzik, który zajął 40. miejsce.

Zawody rozpoczęły się o 14:15. Początek należał do Władimira Iljewa. Miał dobre tempo biegu i w dwóch pierwszych strzelaniach nie pomylił się ani razu. W efekcie na pomiarze na półmetku biegu (10,8 km) zajmował pierwszą lokatę mając 6,5 sekundy przewagi nad Endre Stroemsheimem oraz 8,8 sekundy nad Filipem Fjeldem Andersenem. Bułgar dużo gorzej na strzelnicy zaprezentował się jednak w drugiej części zawodów. W trzeciej próbie pomylił się dwukrotnie, a w czwartej raz. To przełożyło się na dodatkowe trzy minuty i o dobrym wyniku mógł już zapomnieć.

Druga część biegu była znakomita w wykonaniu Erlenda Bjoentegaarda, który w połowie rywalizacji po dwóch błędach w drugim strzelaniu zajmował dopiero 18. miejsce. Druga część biegu była jednak znakomita w jego wykonaniu, dzięki czemu zdobył srebrny medal. Endre Stroemsheim od samego początku znajdował się w czołówce wyścigu i z dwoma pudłami zakończył zawody na trzecim miejscu.

Zawody padły łupem Andrejsa Rastorgujevsa, który na strzelnicy błąd popełnił tylko raz - w pierwszym strzelaniu. Później był już bezbłędny i dzięki temu zwyciężył. Dla Łotysza jest to trzeci złoty medal zdobyty na Mistrzostwach Europy, a drugi w biegu indywidualnym. Pierwszy raz udało mu się triumfować w 2014 roku w Nowym Mieście. Znakomicie na strzelnicy spisywał się dziś również Said Karimulla Khalili, który nie spudłował ani razu, jednak ze względu na nienajlepsze tempo biegu musiał dziś nacieszyć się czwartą lokatą.

Najlepszy z Polaków, Grzegorz Guzik, pierwsze strzelanie miał bezbłędne. Później za każdym razem dorzucał jedną pomyłkę na strzelnicy co na koniec przełożyło się na trzy pudła. Dało mu to 40. miejsce