Dreszczowiec w Soczi! Chorwacja awansuje do półfinału Mistrzostw Świata!

• Data publikacji: 07.07.2018, 22:55

Chorwacja wygrała po rzutach karny z Rosją i awansowała do półfinału Mistrzostw Świata, gdzie czeka już na nią reprezentacja Anglii.

Mecz rozpoczął się od odważnych ataków Rosjan. Podopieczni Stanisława Czerczesowa dużo biegali, szybko wymieniali piłkę, a po stratach przechodzili do agresywnego pressingu. W 5. minucie groźnie na Chorwacką bramkę uderzył Dziuba, jednak jego strzał został zablokowany i piłka wyleciała na rzut rożny. Z minuty na minutę podopieczni Zlatko Dalicia zaczynali odzyskiwać właściwy rytm i coraz śmielej atakowali Rosjan.

W 15. minucie niedaleko pola karnego Akinfiejewa był Rebić. Na bezpośredni strzał zdecydował się Ivan Rakitić, ale jego strzał poleciał wysoko nad bramką Sbornej. Kolejne minuty przyniosły dużo walki w środku pola, błędów i niedokładności. Mecz zrobił się bardzo szarpany. W 28. minucie dobrą akcję prawym skrzydłem przeprowadzili Chorwaci. Do akcji podłączył się obrońca - Versaljko, dośrodkował w pole karne gdzie piłkę głową sięgnął Perisić, ale jego strzał przeleciał obok lewego słupka.

Kiedy wydawało się, że Rosjanie cofają się do obrony, a Chorwacja przejmuje inicjatywę, świetną akcję przeprowadzili Dziuba z Czeryszewem. Długa piłka na wysokiego napastnika, ten świetnie się zastawia, zgrywa do grającego w Hiszpańskiej La Liga Czeryszewa, który decyduje się na strzał z lewej nogi. Kapitalne uderzenie z za przeleciało obok bezradnego bramkarza Chorwacji i zatrzepotało w siatce. Rosja 1 - 0 Chorwacja.

W 39. minucie podopieczni Zlatko Dalicia doprowadzili do wyrównania. Dogranie na lewe skrzydło, gdzie zupełnie niepilnowany był Mario Mandżukić, który popędził z piłką w kierunku bramki Akinfiejewa, dośrodkował na piąty metr wprost na głowę Kramaricia, któremu pozostało tylko skierować piłkę do bramki. Bardzo dziwnie w tej akcji zachowali się obrońcy Sbornej, którzy zupełnie nie atakowali Mandżukicia, pozwolili mu przebiec z piłką 30 metrów i wbiec w pole karne.

Rosja 1 - 1 Chorwacja.

Sędzia doliczył jeszcze 2. dodatkowe minuty do pierwszej połowy, ale nikomu nie udało się zmienić wyniku.

Druga połowa rozpoczęła się od walki w środku pola. Pierwszą groźną akcję przeprowadzili w 52. minucie Chorwaci. Dobre dośrodkowanie w pole karne strzałem przewrotką próbował wykończyć Kramarić, ale piłka poleciała w środek bramki i bez problemu złapał ją Rosyjski bramkarz.

W 60. minucie bardzo dobrą okazję do zdobycia bramki miał Perisić. Opanował piłkę w zamieszaniu w polu karnym Akinfiejewa, uderzył mocno po ziemi, ale piłka trafiła w słupek i wyleciała poza pole karne. Chwilę po akcji Chorwatów rzut rożny wykonywali Rosjanie. Dośrodkowanie na wysokiego Dziubę, ten uderza jednak wprost w ręce Subasicia.

Podopieczni Stanisława Czerczesowa zaczęli coraz głębiej bronić i oddali zupełnie inicjatywę Chorwatom. Dyrygował Modrić, starał się Rakitić, szarpał Mandżukić jednak nie przynosiło to rezultatu w postaci upragnionej bramki. Rosjanie nieśmiało starali się kontrować i liczyli na stałe fragmenty gry. W 90. minucie skurcze zaczęły łapać piłkarzy reprezentacji Chorwacji. Groźny strzał w 94. minucie oddał Smołow, ale to uderzenie wypiąstkował Subasić. Minutę później sędzia odgwizdał koniec regulaminowego czasu gry. Na tablicy wyników wciąż widniał remis, więc mecz musiała rozstrzygnąć dogrywka i ewentualne rzuty karne.

Dogrywkę rozpoczęli gospodarze mundialu, przy akompaniamencie głośnego dopingu Rosyjskich kibiców. W 95. minucie kontuzji doznał prawy obrońca reprezentacji Chorwacji - Versaljko. Dzięki nowemu przepisowi Zlatko Dalić mógł przeprowadzić 4. zmianę i wpuścił na boisko Corlukę.

W 100. minucie rzut rożny wykonywał Luka Modrić. Dobre dośrodkowanie piłkarza grającego w Realu Madryt spadło na głowę Vidy, który oddał strzał i zdobył bramkę. Rosja 1 - 2 Chorwacja. Po bramce do ataku ruszyli Rosjanie, jednak bez rezultatu. W 107. minucie sędzia zakończył pierwszą połowę dogrywki

Drugie 15. minut rozpoczęli wyraźnie już zmęczeni Chorwaci. W 111. minucie groźnie na bramkę Rosyjską uderzył Mandżukić, ale poradził sobie z tym strzałem Akinfiejew. Minutę później akcja już toczyła się pod przeciwnym polem karnym. Dośrodkowanie, piłka wybita spada pod nogi Kuziajewa, ten decyduje się na strzał z powietrza, ale świetnie interweniuje Chorwacki bramkarz!

W 115. minucie Rosjanie doprowadzili do wyrównanie! Rzut wolny na skraju pola karnego, bardzo dobre dośrodkowanie Dzagojewa na głowę Fernandesa, który uderza tuż przy słupku bramki Subasicia. Rosja 2 - 2 Chorwacja.

4. minuty później kolejna groźna akcja Rosjan. Piłka dociera przed pole karne pod nogi Zobnina, który decyduje się na strzał po ziemi, jednak z wielkimi problemami, ale broni Chorwacki bramkarz. Sędzia postanowił doliczyć jedną minutę do drugiej części dogrywki. Po upływie dodatkowych 60. sekund sędzia odgwizdał koniec, a mecz pozostał nierozstrzygnięty. O tym kto zagra przeciwko Anglii w półfinale zdecydować miały karne.

Jako pierwszy do wykonania jedenastki podszedł Rosjanin - Fiodor Smołow i uderzył fatalnie. Bez problemów obronił ten strzał tańczący w stylu Jurka Dudka - Subasić. Kolejnym wykonawcą był Brozović. Pewne uderzenie w prawy górny róg i Chorwaci wyszli na prowadzenie. Jako drugi z ekipy Rosji do rzutu karnego podszedł Dzagojew i się nie pomylił. 1-1. Drugim strzelcem z Chorwacji był Mateo Kovacić. Strzał w lewy, dolny róg bramkarza fantastycznie wybronił Akinfiejew! Kolejny był strzelec bramki z dogrywki - Fernandes, jednak fatalnie przestrzelił! Odpowiedzialność za wyprowadzenie Chorwatów na prowadzenie wziął na swoje barki kapitan - Luka Modrić. Bardzo bliski obrony jego strzału był Rosyjski bramkarz, ale ostatecznie piłka wpadła do bramki! Rosja 1 - 2 Chorwacja. Następny do jedenastki podszedł Ingaszewicz i bardzo pewnie uderzył w prawy, dolny róg bramkarza. Piątym strzelcem Chorwatów był strzelec bramki - Vida. Bardzo dobre uderzenie i piłka zatrzepotała w siatce Akinfiejewa. Skutecznie uderzył również koleiny strzelec - Kuziajew. Rosja 3 - 3 Chorwacja. Piątą serię rzutów karnych zamykał Ivan Rakitić i to on mógł dać upragniony awans Chorwatom do półfinału Mistrzostw Świata. Wytrzymał wielką presję i pewnie uderzył w lewy dolny róg bramkarza. Chorwaci wygrywają po rzutach karnych!

Rosja - Chorwacja 2:2  k. 3:4

Bramki: Czeryszew 31', Fernandes 115' - Mandżukić 39', Vida 101'

Rosja: Akinfiejew - Fernandes, Kutiepow, Ignaszewicz, Kudriaszow - Zobnin, Kuziajew, Samiedow (Jerochin 54'), Gołowin (Dzagojew 102'), Czeryszew (Smołow 67') - Dziuba (Gaziński 79')

Chorwacja: Subasić - Vrsaljko (Corluka 97'), Lovren, Vida, Strinić (Pivarić 74') - Rakitić, Modrić, Rebić, Kramarić (Kovacić 88'), Perisić (Brozović 63') - Mandżukić

Żółte kartki: Gaziński - Lovren, Strinić, Vida, Pivarić

Sędzia: Sandro Ricci (Brazylia)