Piłka ręczna - MŚ: Dania pokonała Hiszpanię i powalczy o złoto!

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 29.01.2021, 22:10

W drugim półfinale rozgrywanych w Egipcie mistrzostw świata piłkarzy ręcznych doszło do starcia aktualnych mistrzów świata Duńczyków z aktualnymi mistrzami Europy Hiszpanami. Konfrontacja dwóch czołowych reprezentacji męskiego szczypiorniaka obfitowała w znakomite akcje i efektowne interwencje bramkarzy. Ostatecznie Dania wygrała ten mecz 35:33 i to ekipa ze Skandynawii zagra w niedzielnym finale, w którym powalczy o złoto ze Szwedami. Reprezentacja Trzech Koron pokonała w pierwszym półfinale Francję 32:26.

Spotkanie półfinałowe rozpoczęło się lepiej dla Duńczyków. Po efektownej wrzutce Mikkela Hansena i celnym rzucie Mathiasa Gisdela podopieczni Nicolaja Jacobsena prowadzili 2:0. W kolejnym fragmencie obie ekipy prezentowały wysoką skuteczność w ataku, a Skandynawowie konsekwentnie utrzymywali dwubramkową różnicę. Od stanu 8:7 duński zespół zanotował dobrą serię i w 15. minucie dzięki trafieniu Magnusa Saugstrupa na tablicy wyników widniał rezultat 11:7 na korzyść aktualnych mistrzów świata. W następnych akcjach Hiszpanom przydarzyły się dwa niedokładne podania, a Duńczycy skrzętnie wykorzystali pomyłki rywali. W 18. minucie przewaga skandynawskiej drużyny wzrosła do pięciu bramek (13:8). Ekipa prowadzona przez Jordiego Riberę nie spuściła głów i dążyła do zniwelowania strat. Reprezentanci Półwyspu Iberyjskiego zaskoczyli przeciwników zmianą systemu obrony i w 24. minucie po rzucie Daniela Dujszebajewa duński zespół prowadził już tylko 16:14. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się zwycięstwem Duńczyków 18:16.

Na początku drugiej części Skandynawowie przejęli inicjatywę. Po kapitalnej interwencji Kevina Mollera oraz szybkim i skutecznym kontrataku Duńczycy prowadzili 20:16. Zespół prowadzony przez Nicolaja Jacobsena grał twardo w obronie i od 40. minuty musiał sobie radzić bez Henrika Mollgaarda, który został ukarany czerwoną kartką. Hiszpanie konsekwentnie zmniejszali straty i po celnym rzucie Daniela Dujszebajewa na tablicy wyników było 26:25 dla Danii. W kolejnym fragmencie hiszpańska drużyna miała szansę na doprowadzenie do remisu, lecz świetna postawa duńskiej obrony pozwoliła aktualnym mistrzom świata na utrzymanie przewagi. W 54. minucie po indywidualnej akcji Mathiasa Gisdela i kontrataku zakończonym bramką Lasse Svana Duńczycy prowadzili 33:29. Wydawało się, że skandynawski zespół dowiezie korzystny wynik do końca, jednak Hiszpanie pokazali ogromną wolę walki i doprowadzili do wyniku 34:33 na korzyść rywali. Pół minuty przed ostatnią syreną stan rywalizacji mógł wyrównać Ruben Marchan, lecz piłka po jego rzucie trafiła w poprzeczkę. Kilka sekund przed końcem rezultat na 35:33 ustalił Lasse Svan, zapewniając Duńczykom zwycięstwo i awans do finału mistrzostw świata.

W finale Duńczycy zmierzą się ze Szwecją (31 stycznia, 17:30). Natomiast reprezentacja Hiszpanii powalczy o brązowy medal z Francją (31 stycznia, 14:30).

Hiszpania - Dania 33:35 (16:18)

Hiszpania: Perez de Vargas, Corrales - D. Dujszebajew 7, Figueras 6, Maqueda 5, A. Dujszebajew 4, Sole 3, Gomez 3, Marchan 3, Arino 2, Fernandez, Enterrios, Sarmiento, Canellas, Morros, Guardiola.

Dania: N. Landin, Moller - Hansen 12, Saugstrup 7, Olsen 4, Gisdel 4, Svan 3, M. Landin 2, Jakobsen 1, Andersson 1, Hald Jensen 1, Zachariassen, Mollgaard, Mensah, Nielsen, Holm.