Lekkoatletyka: płotkarze z minimami na HME
KowalskyPhotos

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 29.01.2021, 23:34

Damian Czykier i Artur Noga dzisiejszymi startami podczas mityngu w Karlsruhe wypełnili minima na zbliżające się 36. Halowe Mistrzostwa Europy. W Niemczech oglądaliśmy 4 biało-czerwonych.

Meeting w Karlsruhe jest inauguracyjną częścią tegorocznego cyklu World Indoor Tour. Zawody te mogą pochwalić się najwyższą, złotą klasą. W trzech z dwunastu konkurencji mieliśmy okazje kibicować reprezentantom Polski, którzy z dzisiejszym mityngiem na dobre rozpoczęli walkę o minima na zaplanowane na początek marca halowe mistrzostwa Starego Kontynentu.

Sukcesem zakończyła się ona dla dwójki naszych czołowych płotkarzy. Zarówno Artur Noga, jak i Damian Czykier, już w półfinałach pobiegli szybciej od wymaganego 7.88 s, uprawniając się tym samym do ewentualnego startu w Toruniu. W biegach eliminacyjnych uzyskali odpowiednio 7.75 s i 7.68 s. W finale Czykier popełnił falstart, a Noga z czasem 7.73 s zajął 6. pozycję. Najszybciej dystans 60 m ppł przebiegł Francuz Wilhelm Belocian (7.49 s).

W rywalizacji kobiet na 60 m przez płotki sezon w tej konkurencji zainaugurowała Pia Skrzyszowska, która kilka tygodni błysnęła świetnym wynikiem w biegu płaskim. Dziś zajęła 5. pozycję w półfinale (8.15 s) i nie awansowała do finału, ale i tak wskoczyła na pierwsze miejsce tabel krajowych. Czołowa czwórka w finale zeszła poniżej granicy 8 sekund. Najszybsza okazała się Finka Nooralotta Neziri (7.92 s).

Od 8. miejsca sezon rozpoczął Piotr Lisek, który ostatecznie ukończył zawody z rezultatem 5.47 m. Szansę na poprawę będzie miał już za dwa dni na mityngu ISTAF w Dusseldorfie. Liderem światowych tabel został Renaud Lavillenie (5.95 m). Należy pamiętać, że zawodnik OSOTu Szczecin, który w Toruniu będzie bronił wicemistrzostwa Europy, w okresie przygotowawczym zmagał się z małymi problemami zdrowotnymi.

Świetnie sezon rozpoczęła Dina Asher-Smith, która pewnie wygrała bieg na 60 m z czasem 7.08 s. W rywalizacji skoczków w dal czołowa trójka przekroczyła granicę 8 metrów. Na czele dwaj Kubańczycy, Juan Miguel Echevarria (8.18 m) przed Maykelem Massó (8.08 m).

Kolejnym mityngiem najwyższej klasy tegorocznego World Indoor Tour będzie zaplanowany na 2 lutego w Bańskiej Bystrzycy konkurs skoczków wzwyż.