Skoki narciarskie - PŚ: Granerud najlepszy, Stoch na podium!

• Data publikacji: 30.01.2021, 17:44

Halvor Egner Granerud wygrał konkurs Pucharu Świata w Willingen! Na drugim miejscu zmagania zakończył Daniel Andre Tande, a trzeci był Kamil Stoch. Pięciu Polaków wystąpiło w finałowej serii.

Po pierwszej serii wyłoniła się czwórka zawodników, która miała walczyć o zwycięstwo. Na prowadzeniu był Halvor Egner Granerud, który skoczył 147,5 m. Norweg wyprzedzał swojego rodaka Daniela Andre Tandego (145 m) o 0,4 pkt. Na trzecim miejscu był Bor Pavlovcić (144,5 m), który tracił 4,6 pkt do lidera, a tuż za Słoweńcem plasował się najlepszy z Polaków Kamil Stoch (142,5 m). Kolejni zawodnicy tracili do polskiego Mistrza Olimpijskiego ponad 13 punktów. W czołowej dziesiątce po pierwszej serii był także Dawid Kubacki (138,5 m), który był ósmy. Do drugiej serii awansowali także Piotr Żyła (15. miejsce), Andrzej Stękała (21. miejsce) oraz Jakub Wolny (27. miejsce). Bez punktów do klasyfikacji generalnej PŚ zakończyli sobotni konkurs w Willingen rekordzista skoczni Klemens Murańka (32. miejsce) oraz Aleksander Zniszczoł (34. miejsce).

Ostatecznie najlepszy okazał się Halvor Egner Granerud (145,5 m), który wyprzedził drugiego Daniela Andre Tandego o 8,9 pkt. Trzecie miejsce wywalczył Kamil Stoch, który w finale skoczył 135,5 m. Wszyscy Polacy poprawili swoje lokaty w drugiej serii. Szósty był Dawid Kubacki (140 m), a dziesiąty Piotr Żyła (141 m). W drugiej dziesiątce uplasowali się Jakub Wolny (17. miejsce) i Andrzej Stękała (20. miejsce). W Willingen dobrze poradził sobie Simon Ammann, który po raz pierwszy zdobył punkty PŚ w tym sezonie. Szwajcar uplasował się na 13. miejscu.

Zmagania odbyły się w trudnych warunkach atmosferycznych. Wiatr często zmieniał swój kierunek, przez co kilku skoczków straciło szansę na walkę o zwycięstwo. Dodatkowo ujemne temperatury spowodowały zmrożenie zeskoku, co utrudniły bezpieczny odjazd po zakończonym skoku. Tuż za linią oznaczająca początek strefy bezpieczeństwa w pierwszej serii przewrócił się Robert Johansson. Norweg mocno uderzył głową o śnieg, ale wystąpił w drugiej części zmagań.