PKO Ekstraklasa: Jagiellonia zwiększa przewagę punktową nad Lechią Gdańsk
Krzysztof Dunaj

• Dodał: Krzysztof Dunaj
  • Data publikacji: 30.01.2021, 19:50

Jagiellonia Białystok na wyjeździe pokonała Lechię Gdańsk 2:0 w 15. kolejce PKO Ekstraklasy. Dzięki wygranej zwiększyła przewagę punktową nad Lechią Gdańsk. Natomiast dla gospodarzy jest to piąta porażka na własnym terenie w tym sezonie.

Zaledwie trzy minuty od pierwszego gwizdka rozpoczynającego spotkanie Lechia Gdańsk zmuszona była wyciągnąć futbolówkę z własnej bramki. Nieuwagę obrońców wykorzystał Jesús Imaz, który pokonał bramkarza w pojedynku sam na sam. Gospodarze najpierw próbowali wyrównać z rzutu wolnego, a chwilę później przed szansą stanął Flávio Paixão. Jednak obie akcje zakończyły się niepowodzeniem. Początek meczu zdecydowanie należał do Jagiellonii, która po stracie piłki od razu wysoko atakowała. Przed kolejną szansą na zwiększenie przewagi stanął Fedor Černycha, lecz jego strzał trafił w obrońcę Biało-Zielonych. Nieskuteczne rozgrywanie przez podopiecznych Piotra Stokowca, to nie był jedyny ich problem podczas meczu, ponieważ od 37. minuty grali w osłabieniu. Wszystko za sprawą arbitra, który pokazał w ciągu minuty dwie żółte kartki i w konsekwencji czerwony kartonik dostał Jakub Kałuziński. Choć „Lechiści” po pierwszej połowie mieli 63% posiadania piłki, zdołali tylko oddać jeden celny strzał na bramkę rywali.

Od początku drugiej części rywalizacji Piotr Stokowiec zmienił ustawienie i dokonał dwóch zmian. Na boisku pokazał się Kenny Saief oraz Bartosz Kopacz. Mimo wprowadzenia świeżych zawodników, to „Jaga” miała pierwszą dogodną sytuację na zdobycie drugiej bramki. Niestety dla kibiców gości po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry Černych trafił tylko w poprzeczkę. Mimo tej szansy z minuty na minutę gra podopiecznych Bogdana Zająca zdecydowanie się pogorszyła. W konsekwencji inicjatywę przejęli gospodarze, którzy cały czas atakowali, chcąc doprowadzić do remisu. Wydawałoby się, że Lechia Gdańsk wyrówna, albo rezultat nie ulegnie zmianie. Jednak przyjezdni doskonale wykorzystali rozkojarzenie „Budowlanych” i to oni zadali ostateczny cios w 84. minucie po tym, jak na listę strzelców wpisał się Jakov Puljić.

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)

Bramki: 3’ Imaz, 84’ Puljić

Lechia Gdańsk: Kuciak – Pietrzak, Tobers, Nalepa, Fila (Kopacz) – Kubicki (Biegański), Kałuziński, Gajos (Arak), Conrado (Saief) – Haydary (Ceesay), F. Paixão
Jagiellonia Białystok: Dziekoński – Olszewski, Tiru, Augustyn, Wdowik – Romanczuk, Pospisil (Borysiuk), Makuszewski (Wojtkowski), Imaz (Bortniczuk) – Černych (Lopez), Puljić (Twardek)

Żółte Kartki: Fila, F. Paixão, Kałuziński, Tobers, Nalepa – Puljić, Augustyn

Czerwone kartki: Kałuziński

Sędzia: Frankowski