Koszykówka - Suzuki 1LM: Górnik przerywa serię pruszkowian, kolejny thriller w Kołobrzegu
Karol Skiba / Energa Kotwica Kołobrzeg

• Dodał: Piotr Janczarczyk
  • Data publikacji: 31.01.2021, 02:42

21. kolejka Suzuki 1. Ligi Mężczyzn nie obfitowała w wiele niespodziewanych rezultatów. Miasto Szkła Krosno pokonało Zetkamę Doral Nysę Kłodzko, a Rawlpug Sokół Łańcut zdominował warszawskie Dziki. W Prudniku rezerwy Śląska Wrocław doprowadziły do dwóch dogrywek. Koszykarze trenera Łukasza Grudniewskiego zakończyli serię zwycięstw drużyny z Pruszkowa.

W piątek zostało rozegrane tylko jedno spotkanie. Pogoń Prudnik pokonała TBS Śląsk II Wrocław 102:94. Do rozstrzygnięcia meczu potrzebne były aż dwie dogrywki. Przewaga gospodarzy przez moment wynosiła nawet 18 punktów, lecz wrocławianie za sprawą świetnej dyspozycji w drugiej połowie doprowadzili do dodatkowych dziesięciu minut. Dzięki tej wygranej prudniczanie zrównali się ilością zwycięstw z Decką Pelplin i Energą Kotwicą Kołobrzeg.

W pierwszym sobotnim meczu Miasto Szkła Krosno rywalizowało z zespołem z Kłodzka. Goście sensacyjnie prowadzili 23:13, lecz ich dyspozycja w ofensywie z każdą minutą słabła. Pozostałe trzy kwarty przegrali oni odpowiednio: ośmioma, dwunastoma i sześcioma punktami. Mecz zakończył się wynikiem 94:77 na korzyść koszykarzy z Krosna. Najlepszym zawodnikiem meczu był Alan Czujkowski - autor 22 punktów i siedmiu zbiórek.

Decka Pelplin uległa GKS-owi Tychy 65:73 po mało ofensywnym spotkaniu. O losach meczu w głównej mierze zadecydowała trzecia kwarta, którą zawodnicy gospodarzy przegrali aż 7:25. Trener Bartosz Sarzało wciąż nie miał do swojej dyspozycji Pawła Dzierżaka - jednego z najlepszych zawodników Decki. GKS Tychy awansował na piąte miejsce w tabeli Suzuki 1LM.

Mecz Energi Kotwicy Kołobrzeg z Księżakiem Łowicz to czwarte z kolei spotkanie w kołobrzeskiej hali Milenium, w którym o wygranej zadecydowały ostatnie minuty. Czarodzieje z wydm przerwali niekorzystną serię porażek i przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Tego meczu do udanych nie będzie mógł zaliczyć Mikołaj Stopierzyński (lider Księżaka), który opuścił znaczną część rywalizacji z powodu problemu z przewinieniami. Łowiczanie spadli na szóste miejsce w tabeli, lecz wciąż będą walczyli o możliwie najwyższą lokatę przed startem fazy play off.

Górnik Trans.eu Wałbrzych przerwał wyborną serię koszykarzy trenera Andrzeja Kierlewicza. Goście nie zdołali wygrać po raz dziesiąty z rzędu. Wałbrzyszanie skuteczną obroną zatrzymali rywali na jedynie 56 oczkach w całym spotkaniu. W ekipie z Pruszkowa ponownie nie wystąpił Roman Janik.

Rawlpug Sokół Łańcut potwierdził swoją świetną formę, pokonując w Warszawie Dziki 96:74. W zespole gości świetne zawody rozegrał Filip Małgorzaciak - zdobywca 30 punktów, a także pięciu asyst. Łańcucianie prowadzili przez dosłownie całe spotkanie i wygrali wszystkie cztery kwarty. Dla Sokoła było to szóste zwycięstwo z rzędu.

Weegree AZS Politechnika Opolska przegrała po raz szósty na wyjeździe, tym razem ulegając we Wrocławiu lokalnemu WKK 72:89. Opolanie zdołali wygrać jedynie pierwszą kwartę, zaś pozostałe trzy padły łupem gospodarzy. Wyróżniającym się zawodnikiem był Szymon Kiwilsza, który zdobył 18 punktów i dziesięć zbiórek w nieco ponad 26 minut. Zespół z Wrocławia umocnił się na drugim miejscu w tabeli.

W zamykającym 21. kolejkę meczu Czarni Słupsk pewnie pokonali TS Wisłę Chemart Kraków 79:65. Świetne spotkanie rozegrał Piotr Śmigielski (21 pkt., 5 zb.), który w ostatnich trzech meczach nie potrafił przełamać bariery 11 punktów. Wśród zawodników Wisly warto podkreślić Rafała Zgłobickiego - autora 21 punktów i pięciu zbiórek.

Już w najbliższą sobotę zostanie rozegrana 22. kolejka Suzuki 1. Ligi Mężczyzn. Najciekawiej zapowiada się starcie lidera z wiceliderem: Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk podejmie WKK Wrocław. To spotkanie może znacząco wpłynąć na finalny kształt tabeli w ramach sezonu zasadniczego. Decka Pelplin ma na swoim koncie cztery porażki z rzędu, jednak mecz z Zetkamą Doral Nysą Kłodzko wydaje się być idealną okazją do przerwania złej passy. W stolicy województwa dolnośląskiego Miasto Szkła Krosno zmierzy się z rezerwami Śląska Wrocław.