Ligue 1: PSG przegrywa i traci pozycję lidera
Supporterhéninois/Wikimedia Commons

• Dodał: Kamil Czuj
  • Data publikacji: 31.01.2021, 17:15

Spotkanie 22. kolejki francuskiej Ligue 1 pomiędzy FC Lorient a Paris Saint Germain FC zakończyło się sensacyjnym zwycięstwem gospodarzy. Po naprawdę dobrym spotkaniu triumfowali oni 3:2 i wydostali się z przedostatniej lokaty w tabeli. PSG z kolei po tej porażce utraciło pozycję lidera.

Oba zespoły spisują się w tym sezonie diametralnie różnie. Paryżanie przed tą kolejką mieli na koncie 45 punktów i liderowali w tabeli. Lorient z kolei było na dziewiętnastej  lokacie, z niewielką, zaledwie jednopunktową przewagą nad ostatnim w tabeli Nimes. W pierwszym meczu tych ekip w tym sezonie PSG triumfowało 2:0. Również w tym spotkaniu paryżanie traktowani byli jako zdecydowani faworyci.

Sytuacje kadrowe obu drużyn przed tym meczem były nienajlepsze.  W zespole prowadzonym przez Christophe’a Pelissiera brakowało: Boisgarda, Fontaine’a, Le Goffa, Nardiego i Sauniera. Mauricio Pochettino nie mógł za to skorzystać m.in. z: Bernata, Navasa, Diallo, Verrattiego, Herrery, Marquinhosa

Pierwsze minuty spotkania zaskakująco były bardzo wyrównane. PSG miało naprawdę spore problemy ze zdominowaniem Lorient. Można nawet powiedzieć, że to właśnie gospodarze grali lepiej i byli bliżej zdobycia bramki. Świetną okazję na to miał w 30. minucie Adrian Grbić, jednak jego uderzenie dobrze wybronił Sergio Rico. Siedem minut później, „Morszczuki” mogły się już w pełni cieszyć. Totalne zamieszanie w szeregach obronnych paryżan wykorzystał Abergel, który pięknie uderzył pod poprzeczkę. Niestety ich radość nie trwała zbyt długo. Siedem minut później z rzutu karnego wyrównał Neymar.

Od początku drugiej połowy to jednak PSG zaczęło mocniej dominować. W 55. minucie byli blisko otrzymania rzutu karnego, ale po analizie VAR nie został on podyktowany. Chwilę później została podyktowana kolejna jedenastka dla gości. Tym razem jak najbardziej prawidłowa. Podobnie jak w pierwszej połowie, na bramkę pewnie zamienił ją Neymar. Po tym golu PSG znowu się cofnęło, a inicjatywę delikatnie przejęło Lorient. I znów zostało skarcone. Wyrównującą bramkę zdobył wprowadzony 20 minut wcześniej Wissa. PSG w końcu zdało sobie sprawę z tego, że strata punktów jest w pełni realna i ruszyło do ataku. Groźnie uderzali: Kurzawa i Mbappe. Paryżanie, którzy postawili wszystko na jedną kartę, stracili trzecią bramkę w 92. minucie. Piękną kontrę gospodarzy wykończył kolejny rezerwowy Moffi. I to właśnie gospodarze mogli cieszyć się z końcowego triumfu.

Wynik ten spowodował, że PSG spadło w tabeli na drugą pozycję – za Lyon, a po meczu Lille mogą być nawet na trzecim miejscu. FC Lorient z kolei zdobyło bardzo ważne 3 „oczka”, szczególnie istotne w kontekście utrzymania „Morszczuków” w Ligue 1.

FC Lorient – Paris Saint Germain FC 3:2 (1:1)

Bramki: 37’ Abergel, 80’ Wissa, 90+2’ Moffi – 44’ Neymar(k.), 58’ Neymar(k.)

Lorient: Dreyer – Mendes (60’ Delaplace), Morel, Gravillon, Laporte, Hergault – Le Fee (78’ Hamel), Abergel, Monconduit (46’ Chalobah), Lauriente (61’ Wissa) – Grbić (61’ Moffi)

PSG: Rico – Kurzawa, Kimpembe, Kehrer, Florenzi – Danilo Pereira, Paredes (82’ Gueye) – Mbappe, Neymar, Di Maria (82’ Sarabia)– Icardi

Żółte kartki: 12’ Le Fee, 28’ Monconduit, 72’ Lemoine, 90’ Abergel – 2’ Danilo Pereira, 75’ Paredes

Sędzia: Jeremy Stinat