PlusLiga: Resovia przerwała kapitalną serię ZAKSY!
Biuro prasowe PGE Skra Bełchatów

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 31.01.2021, 17:26

W zaległym spotkaniu 10. kolejki PlusLigi siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podejmowali Asseco Resovię Rzeszów. Kędzierzynianie przystępowali do tego starcia po udanym turnieju Ligi Mistrzów, w którym odnieśli trzy zwycięstwa, gwarantując sobie awans do kolejnej fazy rozgrywek europejskich. Pięciosetowy mecz w Kędzierzynie-Koźle był niezwykle wyrównany i zakończył się wygraną Resovii 3:2. Przegrana z drużyną z Rzeszowa była pierwszą ligową porażką kędzierzynian w sezonie 2020/2021. Przed tym meczem mistrzowie Polski legitymowali się bilansem dziewiętnastu zwycięstw z rzędu.

Niedzielna konfrontacja w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęła się bardzo dobrze dla przyjezdnych. Podopieczni Nikoli Grbicia mieli kłopoty z przełamaniem dobrze funkcjonującego rzeszowskiego bloku. Po ataku Aleksandra Śliwki zatrzymanym przez Karola Butryna na tablicy wyników widniał rezultat 11:4 na korzyść Resovii. Wskutek kontrataku wykończonego przez Nicolasa Szerszenia zespół z Podkarpacia prowadził już 18:8. Przy zagrywce Krzysztofa Rejno mistrzowie Polski zmniejszyli różnicę do pięciu oczek (20:15). Resovia nie roztrwoniła przewagi i wygrała 25:19, a decydujący punkt w tej odsłonie zdobył po asie serwisowym Klemen Cebulj.

W drugiej partii ekipa prowadzona przez Alberto Giulianiego kontynuowała solidną grę. Co prawda po kapitalnej zagrywce Łukasza Kaczmarka gospodarze prowadzili 6:4, jednak rzeszowianie błyskawicznie doprowadzili do remisu. Błąd Aleksandra Śliwki przyczynił się do tego, że Resovia miała dwa punkty przewagi (10:8), lecz zespół z Kędzierzyna-Koźla wyrównał stan rywalizacji. Ekipa prowadzona przez Nikolę Grbicia odskakiwali rywalom na dwa oczka, lecz nie potrafili utrzymać tej przewagi. Kluczowa dla losów seta okazała się końcówka fenomenalnie rozegrana przez Resovię. Od stanu 21:21 rzeszowska ekipa zdobyła cztery punkty z rzędu i triumfowała 25:21. Zwycięstwo w drugiej partii zapewniło rzeszowianom miejsce w ćwierćfinale TAURON Pucharu Polski. Oprócz drużyny z Podkarpacia o triumf w rozgrywkach pucharowych powalczą Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębski Węgiel, Aluron CMC Warta Zawiercie, PGE Skra Bełchatów, Trefl Gdańsk, BBTS Bielsko-Biała oraz BKS Visła Bydgoszcz.

Gospodarze zmotywowani porażką w pierwszych dwóch setach mocno weszli w trzecią partię. Po technicznym zagraniu Aleksandra Śliwki zespół prowadzony przez Nikolę Grbicia prowadził 6:3. W następnych akcjach gospodarze powiększyli swoją przewagę. Przy dobrej zagrywce Krzysztofa Rejno różnica wzrosła do sześciu oczek (10:4). W kolejnym fragmencie obie drużyny punktowały seriami. Najpierw rzeszowianie złapali kontakt, doprowadzając do rezultatu 11:9, jednak dzięki zatrzymanemu atakowi Klemena Cebulja ZAKSA prowadziła 16:10. Resovia zmniejszyła straty do trzech punktów (16:13), lecz mistrzowie Polski złapali odpowiedni rytm i zakończyli trzecią odsłonę zwycięstwem 25:17.

Od początku czwartej partii siatkarze Resovii prezentowali bardzo dobrą dyspozycję w polu serwisowym, co pozwoliło im objąć prowadzenie 5:2. W kolejnym fragmencie rzeszowianie nie pozwalali rywalom na doprowadzenie do remisu. Od stanu 13:11 siatkarze ZAKSY zanotowali dobrą serię i po błędzie Rafała Buszka na tablicy wyników widniał rezultat 16:13 na ich korzyść. W kolejnych akcjach gospodarze popisali się kilkoma efektownymi blokami, dzięki czemu powiększyli swoją przewagę do pięciu oczek (21:16). Ostatecznie kędzierzynianie wygrali czwartego seta 25:19 i doprowadzili do tie-breaka.

Decydujący set rozpoczął się od niezwykle zaciętej walki. Obie drużyny skutecznie kończyły swoje akcje, nie pozwalając na zdobycie choćby dwupunktowej przewagi. Dzięki asowi serwisowemu Klemena Cebulja przyjezdni przejęli inicjatywę, doprowadzając do wyniku 8:6. Po skutecznym ataku Karola Butryna przewaga gości wzrosła do trzech punktów (11:8). Kędzierzynianie pokazali charakter i przy zagrywce Kamila Semeniuka doprowadzili do remisu 11:11. Rzeszowianie ponownie odskoczyli. Podopieczni Alberto Giulianiego prowadzili już 14:12, jednak ZAKSA obroniła dwie piłki meczowe. Siatkarze Resovii wykorzystali trzecią szansę i wygrali piątego seta 16:14, a cały mecz 3:2. Po tej porażce kędzierzynianie stracili status niepokonanych w trwającym sezonie PlusLigi.

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle już za kilka dni będą mieli szansę zrewanżować się Asseco Resovii Rzeszów. Mistrzowie Polski zmierzą się z rzeszowianami na Podpromiu w meczu 23. kolejki PlusLigi (3 lutego, 15:00).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (19:25, 21:25, 25:17, 25:19, 14:16)

MVP: Karol Butryn