Eredivisie: Ajax wywozi 3 punkty z Alkmaar
Jana de Blois/CC BY-SA 3.0 NL/Wikimedia Commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 31.01.2021, 18:41

W hitowym meczu 20. kolejki Eredivisie naprzeciw siebie stanęły zespoły AZ Alkmaar oraz Ajaxu Amsterdam. Na przestrzeni całego spotkania lepsza okazała się drużyna gości, która wygrała 3:0 i umocniła się na prowadzeniu w lidze.

Przed meczem za faworyta uznawana była drużyna z Amsterdamu, która prowadziła w tabeli przed tą serią gier. AZ z kolei chciało wymazać złe wrażenie po ostatniej porażce 0:1 z Utrechtem. Od początku rywalizacji swoje warunki gry narzucili goście, którzy mogli objąć prowadzenie już w 8. minucie, ale strzał Antonego ładnie wybronił Marco Bizot. Brazylijczyk nie poprzestał na tej próbie i po składnej akcji w 15. minucie pokonał bramkarza AZ pewnym strzałem w prawy dolny róg bramki. Chwilę później mogliśmy już oglądać drugą bramkę dla przyjezdnych. Po świetnym dośrodkowaniu Antonego strzał głową oddał Davy Klaassen, lecz znów fantastyczne w bramce zachował się Bizot. Gospodarze pomimo przewagi Ajaxu również mieli swoje szansę na strzelenia gola. Dwukrotnie na liście strzelców mógł zapisać się Albert Gudmundsson, ale w obu przypadkach po jego główkach znakomicie na linii zachował się Andre Onana i dzięki niemu pierwsza część gry zakończyła się prowadzeniem ekipy Erica ten Haga 1:0.

Na początku drugiej połowy okazję na strzelenie gola kolejny raz miał Gudmundsson. Jego już trzeci strzał głową przeleciał tuż nad bramką Onany. Islandczyk może sobie pluć w brodę z powodu niewykorzystanych sytuacji, ponieważ w 60. minucie jego zespół przegrywał już dwoma bramkami. Ajax wyszedł ze świetnią kontrą, podczas której Dusan Tadić idealnie zagrał piłkę na nogę Klaassena, a ten znakomitym strzałem z woleja strzelił kolejnego gola. AZ próbowało strzelić bramkę kontaktową, lecz ich próby na nic się zdały. Z kolei goście grali bardzo mądrze w obronie i tylko czekali, aby znów przechytrzyć gospodarzy. Udało im się to zrobić w 78. minucie po strzale Davida Neresa, ale jego bramka nie została uznana po interwencji systemu VAR. Powtórki pokazały, że na spalonym był Sebastien Haller. Ajax dobił rywali w doliczonym czasie gry, strzelając trzecią bramkę, której autorem był Neres. Po tej sytuacji sędzia zakończył mecz i w ten sposób goście uciekają innym drużynom w walce o mistrzowski tytuł.

AZ Alkmaar - Ajax Amsterdam 0:3 (0:1)

Bramki: 14' Antony, 60' Klaassen, 90'+4 Neres

Az Alkmaar: Bizot - Sugawara, Hatzidiakos, Martins Indi, Wijndal - Midtsjo, Stengs, Koopmeiners - Guodmundsson (64' Evjen), Boadu, Karlsson (77' Zakaria)

Ajax Amsterdam: Onana- Rensch (63' Timber), Schuurs, Blind, Martinez - Alvarez, Klaassen (88' Labayd), Gravenberch - Antony (76' Neres), Haller (88' Brobbey), Tadić

Sędzia: Bas Nijhuis