Lekkoatletyka - ME U18: jeszcze dwa brązy na zakończenie

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 08.07.2018, 21:13

Dwa kolejne medale, srebrny i brązowy, dołożyli do dorobku kadry polscy lekkoatleci w ostatnim dniu 2. Mistrzostw Europy U18 w lekkiej atletyce. Biało-czerwoni zakończyli zmagania z jednym złotym i pięcioma brązowymi medalami.

Dzisiejsze krążki w końcu zostały wywalczone w konkurencjach biegowych. Pierwsza na podium stanęła Klaudia Kazimierska, która z wynikiem 4:22.90 zajęła 3. miejsce w biegu na 800 m. Nasza reprezentantka musiała uznać wyższość Brytyjki Williams (2. miejsce) i jednej z gwiazd mistrzostw, Irlandki Sarah Healy (4:18.71 - rekord mistrzostw), dla której był to już drugi złoty medal wywalczony w Gyorze.

Na nasz szósty medal musieliśmy czekać aż do ostatniej konkurencji. W sztafecie szwedzkiej (100+200+300+400 m) chłopców, startujący z trzeciego toru Polacy, którzy wygrali półfinały, byli upatrywani wśród kandydatów do medalu. Przed ostatnią zmianą biało-czerwoni byli nawet na czele, ale Mikołaj Kotyra dał się wyprzedzić Włochom i Turkom i ostatecznie przybiegł na 3. pozycji (1:53.97). Po konsultacji, sędziowie zdecydowali jednak o dyskwalifikacji Włochów (przekroczenie strefy zmian), przez co nasza drużyna, w składzie: Rafał Łupiński, Adam Łukomski, Jakub Pająk i Mikołaj Kotyra (w półfinale biegali jeszcze Szymon Szachniewicz i Patryk Grzegorzewicz) została awansowana na drugą pozycję. Włosi złożyli jednak kontrprotest i po kolejnych konsultacjach, przywrócono ich na pierwsze miejsce, a dyskwalifikację nałożono na Białorusinów.

Dziś, w ostatni dzień zmagań, w finałach zobaczyliśmy jeszcze kilku innych biało-czerwonych. Małgorzata Maślak zajęła 10. miejsce w konkursie oszczepniczek (48.97 m), a szósta w skoku wzwyż była Wiktoria Miąso (1.79 m). Trochę zawiedli nasi ośmiusetmetrowcy. Zarówno Jakub Augustyniak, jak i Adam Masaczyński, byli w tym roku w TOP 5 list europejskich, ale dzisiejszy finał zakończyli odpowiednio na 7. i 6. pozycji. Na usprawiedliwienie Polaków można jednak dodać, że do zdobycia medalu obaj musieliby dość wyraźnie pobić swoje rekordy życiowe. Ta sztuka udała się Adamowi Kołodziejowi i Adamowi Kasprowiczowi w biegu na 2000 m z przeszkodami, ale nowe "życiówki" starczyły tylko do zajęcia odpowiednio 11. i 13. lokaty.

Warto też zwrócić uwagę na ciekawostkę związaną z dzisiejszym konkursem trójskoku dziewcząt. Mistrzynią Europy, z nowym rekordem mistrzostw, została Hiszpanka Maria Vicente, która dwa dni temu, również z rekordem mistrzostw, pewnie sięgnęła po złoto w siedmioboju. Biorąc pod uwagę fakt, że trójskok nie jest konkurencją wielobojową, Vicente dokonała na prawdę rzadko spotykanego wyczynu.

Polska skończyła drugą edycję mistrzostw Europy juniorów młodszych z dorobkiem sześciu medali, co jest wynikiem o jeden krążek lepszym od tego sprzed dwóch lat. Jedno złoto i 5 brązów dały nam 15. miejsce w klasyfikacji medalowej, którą z dorobkiem 6 złotych, 2 srebrnych i jednego brązowego medalu wygrali Brytyjczycy. W klasyfikacji punktowej zajęliśmy 9. miejsce. Zawody w Gyorze były również europejskimi kwalifikacjami do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, które w październiku odbędą się w Buenos Aires.