Łyżwiarstwo szybkie – PŚ: solidne występy Polaków w ostatnim dniu zawodów w Heerenveen

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 31.01.2021, 23:20

Niedzielne występy łyżwiarzy zakończyły Puchar Świata rozgrywany w Heerenveen. Były to drugie, ale i ostatnie starty w tym sezonie w ramach Pucharu Świata na torze długim. Polacy zaprezentowali się solidnie. Bardzo dobry występ zanotowała Natalia Czerwonka, która zajęła piątą pozycję na dystansie 1000 metrów w dywizji A.

Biegi na dystansie 500 metrów były udane dla polskich reprezentantów. W rywalizacji kobiet w dywizji A aż dwie Polki znalazły się w pierwszej dziesiątce i obie osiągnęły rezultat poniżej 38 sekund. Kaja Ziomek z czasem 37.868 s zajęła szóstą pozycję, natomiast Andżelika Wójcik uplasowała się dwa „oczka” niżej z rezultatem 37.943 s. Na 18. miejscu sklasyfikowana została Karolina Bosiek (38.983 s), a najlepsza na tym dystansie okazała się Holenderka Femke Kok, która uzyskała wynik 37.333 s.

U mężczyzn w dywizji A zwyciężył również holenderski zawodnik – Ronald Mulder z rezultatem 34.555 s. Najlepszy z Polaków był Artur Nogal, który zajął 10. pozycję, uzyskując czas 34.888 s. Piotr Michalski (34.917 s) i Damian Żurek (35.393 s) zajęli kolejno 13. i 17. miejsca. Natomiast w dywizji B 10. wynik osiągnął Sebastian Kłosiński – 36.108 s, a zwyciężył niemiecki zawodnik – Joel Dufter z czasem 35.103 s.

Na dystansie 1000 metrów kobiet mogliśmy oglądać wyżej wspomnianą Natalię Czerwonkę, która z wynikiem 1:14.740 min zajęła piątą pozycję w dywizji A. Druga z naszych reprezentantek – Karolina Bosiek uplasowała się na 11. miejscu (1:16.070). Zwyciężyła faworytka – Brittany Bowe osiągając rezultat 1:13.960 min. Niedzielny występ pozwolił Czerwonce zająć wysokie 7. miejsce w klasyfikacji generalnej 1000 metrów. W dywizji B najlepsza była Rosjanka Daria Kaczanowa – 1:15.108 min. Najlepszą z Polek była Natalia Jabrzyk (1:18.716 min), która zajęła 6. pozycję, a „oczko” niżej sklasyfikowana została Andżelika Wójcik (1:19.228 min).

Również w dywizji B, lecz w rywalizacji mężczyzn, bardzo dobry występ zaliczył Artur Nogal, który z czasem 1:10.054 zajął drugie miejsce. Zwyciężył Niemiec Cornelius Kersten z wynikiem 1:10.010 min.

W biegu na 3000 metrów kobiet w dywizji B wygrała Sofie Karoline Haugen z czasem 4:07.717 min. Jedyna startująca na tym dystansie Polka – Magdalena Czyszczoń zajęła 9. pozycję, uzyskując rezultat 4:12.379 min.

Również w dywizji B, ale w konkurencji 5000 metrów mężczyzn najlepszy okazał się Sverre Lunde Pedersen, zwyciężając z wynikiem 6:15.423 min. Polacy – Artur Janicki (6:35.026 min) oraz Szymon Pałka (6:39.379 min) zajęli kolejno 16. i 18. miejsca.

Z racji tego, że zawody w Heerenveen były już ostatnimi startami w ramach Pucharu Świata warto wspomnieć o najlepszych miejscach naszych reprezentantów w klasyfikacji generalnej. Natalia Czerwonka oprócz 7. pozycji na dystansie 1000 metrów, zajęła również 5. miejsce w konkurencji 1500 metrów. W najlepszej dziesiątce 500 metrów kobiet, znalazły się aż dwie polskie zawodniczki. Andżelika Wójcik zajęła 7. pozycję, a Kaja Ziomek uplasowała się trzy „oczka” niżej. U mężczyzn na tym samym dystansie na 10. miejscu sklasyfikowany został Piotr Michalski.

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.