Podsumowanie lig: porażki drużyn z Polakami w Hiszpanii

• Data publikacji: 01.02.2021, 09:55

W lidze hiszpańskiej drużyny z polskimi koszykarzami poniosły porażki. Do gry w Bundeslidze wrócił Michał Michalak, a jego Syntainics Mitteldeutscher przegrali z ratiopharmem Ulm.

Liga hiszpańska

Herbalife Gran Canaria dzielnie walczyło z Realem Madryt. Zespół Aleksandra Balcerowskiego i AJ Slaughtera nie był faworytem wyjazdowego meczu z liderem, ale do końca spotkania miał szansę na zwycięstwo. Real przez większą część meczu miał przewagę, która w trzeciej kwarcie wzrosła do dziesięciu punktów. Goście walczyli do końca i mogli odwrócić losy meczu dzięki trójce Stana Okoye, po której tracili tylko punkt. Koszykarze z Madrytu byli skuteczni na linii rzutów wolnych. W ostatniej akcji Herbalife mógł doprowadzić do dogrywki, ale Beqa Burjanadze nie trafił rzutu zza łuku. Piłkę zebrał Andrew Albicy, ale po jego trafieniu goście przegrywali 80:81, a mecz dobiegł końca. AJ Slaughter i Aleksander Balcerowski wyszli w pierwszej piątce, zdobywając odpowiednio 11 i 7 punktów. Real jest liderem tabeli z bilansem 18-1.

Wyrównaną grę z trzecim w tabeli Iberostarem Teneryfa prowadził MoraBanc Andora. Na pół minuty przed końcem zespół Ibona Navarro przegrywał 78:84. W kolejnej akcji po faulu niesportowym oraz trójce Tomasza Gielo różnica spadła do jednego punktu. Potem jednak przy przewinieniach Davida Jelinka sędziowie dwukrotnie odgwizdali niesportowe faule. Tym samym Iberostar wygrał 89:83. Gielo zdobył łącznie osiem punktów.

Unicaja Malaga przegrała u siebie z faworyzowaną Walencją. Przez większość meczu gra była wyrównana. Decydująca okazała się seria 7:0 dla gości w czwartej kwarcie od stanu 78:77. Mecz zakończył się wynikiem 89:85 dla gości, którzy odnieśli 11. wygraną z rzędu. Adam Waczyński zdobył dziesięć punktów dla zespołu z Malagi. Walencja w tabeli jest 6., a Unicaja 9. Ostatnie miejsce zajmuje Retabet Bilbao Basket. Ekipa z Kraju Basków przegrała 72:80 z Monbus Obradoiro. Jarosław Zyskowski, podobnie jak pozostali reprezentanci Polski, wybiegł w pierwszej piątce. Zagrał jednak tylko 12 minut i zanotował sześć punktów.

Liga niemiecka

Po dwóch meczach pauzowania z powodu kontuzji do gry wrócił Michał Michalak. Syntainics Mitteldeutscher nie sprawili niespodzianki w starciu z ratiopharmem Ulm i przegrali 92:104. Polak w 28 minut zdobył 14 punktów. Michalak trafił 9 z dziesięciu rzutów wolnych, a oddał tylko jedną celną z siedmiu prób zza łuku. Najskuteczniejszym zawodnikiem jego drużyny był David Brembly (22 punkty), który ma polski paszport. Mitteldeutscher z bilansem 5-9 zajmuje 10. miejsce.

Michał Michalak stracił pozycję najskuteczniejszego zawodnika ligi. Przyczyną tego był genialny występ Trae Bell-Haynesa w niesamowitym meczu z Bayernem. Emocjonujące spotkanie Crailsheim Merlins z ekipą z Monachium zakończyło się dogrywką, w której Bell-Haynes wykonał decydującą akcję na zwycięstwo dla wicelidera tabeli. Amerykanin zdobył aż 31 punktów i minimalnie wyprzedził Michalaka w rankingu na najlepszego strzelca. Liderem tabeli jest Ludwigsburg.

Alba Berlin - Rasta Vechta 86:70
Bayern Monachium - Crailsheim Merlins 103:105 (po dogrywce)
Fraport Skyliners - Telekom Bonn 84:79

Liga włoska

De Longhi Treviso zagrało na wyjeździe z Germani Brescia. Zespół Michała Sokołowskiego genialnie zagrał w pierwszej połowie, po której prowadził 61:33. Wydawało się, że zwycięstwo ekipy z Treviso jest niezagrożone. Jednak koszykarze Germani zagrali na najwyższych obrotach w ostatniej kwarcie. Zaczęli szybko odrabiać straty i prawie doprowadzili do dogrywki. Ostatecznie De Longhi wygrało 94:91 i odniosło ósme zwycięstwo w sezonie. Michał Sokołowski zdobył 13 punktów.

Germani Brescia - De Longhi Treviso 91:94

Liga VTB

Zenit St. Petersburg w tym sezonie poniósł tylko jedną porażkę. Było to w Krasnodarze. Tym razem Zenit u siebie okazał się lepszy od Lokomotiwu Kubań, wygrywając 90:85. Mateusz Ponitka zdobył jeden punkt. Polscy kibice najbardziej czekają na mecz Enei Zastalu Zielona Góra z CSKA Moskwa, które w tabeli ustępuje tylko Zenitowi.

Zenit St. Petersburg - Lokomotiw Kubań Krasnodar 90:85