Tenis - ATP Cup: Serbia wygrywa z Kanadą, Nadal się wycofał
Carine06/Wikimedia Commons

• Data publikacji: 02.02.2021, 13:48

Za nami pierwszy dzień turnieju ATP Cup rozgrywanego na dwóch największych kortach w całym Melbourne Park - Rod Laver Arena oraz John Cain Arena. W najciekawszym starciu dnia Serbowie pokonali Kanadyjczyków 2:1 po trzech, bardzo wyrównanych meczach. Z rywalizacji w swoim spotkaniu zrezygnować musiał Rafael Nadal, któremu dokuczały problemy pleców.

Mecze z pary Serbia - Kanada rozgrywane były na głównym korcie kompleksu w Melbourne, czyli na Rod Laver Arena. Pierwsze starcie padło łupem Milosa Raonica, który pokonał Dusana Lajovica 6:4, 6:3. Z odpowiedzią przyszedł niezawodny Novak Djokovic - Serb nie miał najłatwiejszej przeprawy, jednak ostatecznie pokonał Denisa Shapovalova 7:5, 7:5 po blisko dwugodzinnym starciu. Do rozstrzygnięcia rywalizacji potrzebna więc była gra deblowa. W niej partnerem Djokovica został Filip Krajinovic, a w parze kanadyjskiej wystąpili Raonic z Shapovalovem. W secie otwierającym mecz oglądaliśmy popis serwujących, gdyż aż cztery gemy zostały wygrane "na czysto" - po dwa z obu stron. Fatalny dla Kanadyjczyków okazał się gem jedenasty, kiedy przy swoim podaniu przegrali trzy pierwsze piłki i w końcu dali się przełamać rywalom. Serbowie nie mogli tego wypuścić i chwilę później zakończyli pierwszego seta. W kolejnej odsłonie para Djokovic/Krajinovic miała aż pięć szans na przełamanie podania rywali, jednak nie potrafili wykorzystać żadnej z nich i do rozstrzygnięcia wyniku seta potrzebny był tie-break. W nim pierwsze trzy punkty padły łupem Serbów, jednak rywale szybko wyrównali ten stan, a po chwili zrobiło się 4:4. Następnie, przy drugim ze swoich podań Kanadyjczycy przegrali piłkę, a Serbowie wykorzystali oba serwisy wygrywając tie-breaka do czterech, a całe spotkania 7:5, 7:6(4). Dzięki temu Serbia pokonała Kanadę 2:1, a Novak Djokovic przedłużył swoją serię do dziesięciu kolejnych zwycięstw w ATP Cup.

Z kolei największe emocje przed rozpoczęciem rywalizacji pomiędzy Hiszpanią a Australią mieliśmy jeszcze przed rozpoczęciem gry. Rafael Nadal zdecydował się wycofać z pierwszego dnia ATP Cup ze względu na doskwierający ból pleców. Dla Hiszpanów nie było to jednak problemem, gdyż gotowy do zastąpienia lidera reprezentacji był szesnasty w rankingu ATP Carreño-Busta. Pablo bez problemu wygrał swój mecz przeciwko Millmanowi 6:2, 6:4 i wyprowadził Hiszpanię na prowadzenie. Dużo więcej emocji mieliśmy w pojedynku Roberto Bautista-Agut - Alex de Minaur. W pierwszym secie spotkania obaj tenisiści zafundowali nam prawdziwy rollercoaster, przełamując się nawzajem aż siedmiokrotnie! Alex po sześciu gemach prowadził 5:1, jednak dwa kolejne odłamania w wykonaniu Hiszpana sprawiły, że przy stanie 4:5 Roberto serwował na wyrównanie. Po raz kolejny jednak serwis nie okazał się tutaj atutem i to Australijczyk wygrał pierwszego seta. W kolejnych dwóch odsłonach obaj zawodnicy poprawili swoje podanie i nie dopuszczali do tak dużej liczby breakpointów. Skuteczniejszy okazał się Bautista-Agut, który zarówno w drugim, jak i trzecim secie przełamał rywala po jednym razie, w obu przypadkach robiąc to w trzecim gemie seta. Ta niewielka przewaga wystarczyła do zwycięstwa w obu odsłonach i wygrania całego spotkania 4:6, 6:4, 6:4. Mecz deblowy był więc tylko formalnością, a ponownie triumfowali Hiszpanie, tym razem 6:4, 7:5, wygrywając całą rywalizację z Australią 3:0.