Tenis – WTA Gippsland Thropy: porażka Świątek w 1/8 finału
si.robi/Wikimedia Commons

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 03.02.2021, 07:30

Iga Świątek przegrała w 1/8 finału Gippsland Trophy z Jekatieriną Aleksandrową 4:6, 2:6. Tym samym Polka odpadła z turnieju, więc przed rozpoczęciem Australian Open czekać ją będzie pięć dni przerwy.

Obie tenisistki nie miały wcześniej przyjemności się ze sobą zmierzyć. W pierwszej rundzie zarówno Świątek, jak i Aleksandrowa przegrały pierwszy set swojego meczu i do awansu potrzebowały wygrania dwóch kolejnych odsłon. W konsekwencji obie zawodniczki po ledwie jednym spotkaniu spędziły już na korcie blisko dwie godziny, co mogło mieć wpływ na przebieg gry.

Mecz rozpoczął się od podania Polki, która utrzymała swój serwis pomimo kilku niepewnych punktów oraz gry na przewagi. Spokojniejszy przebieg miały trzy kolejne gemy i dotarliśmy do stanu 2:2. Wtedy bardzo zły gem serwisowy zaliczyła Iga, gdyż przegrała wszystkie cztery piłki i pozwoliła Rosjance zdobyć pierwsze w tym starciu przełamanie. Odpowiedź Świątek była jednak błyskawiczna. Nasza zawodniczka wykorzystała słabość Aleksandrowej, która popełniła aż dwa podwójne błędy serwisowe i odłamała rywalkę, oddając tylko jeden punkt. Niestety Iga ponownie nie dała rady utrzymać podania i po grze na przewagi Aleksandrowa ponownie przełamała Polkę, a następnie pewnie wygrała gema przy własnym podaniu, prowadząc już 5:3. W dziewiątym gemie Świątek znalazła się w ogromnych tarapatach, gdyż przegrywała już 15:40 i rywalka miała dwie piłki setowe. Iga potrafiła się jednak uspokoić i wygrać cztery kolejne punkty utrzymując szansę na nawiązanie walki w secie. Niestety, pomimo podwójnych błędów Rosjanki, Idze nie udało się odłamać przeciwniczki, a pierwszy set został przegrany 4:6.

W drugim secie skuteczną grę kontynuowała Aleksandrowa. Już w pierwszym gemie przełamała podanie Igi i była w bardzo komfortowej sytuacja. Polka popełniała bardzo dużo błędów, wydawała się zaskoczona niektórymi odbiciami przeciwniczki, przez co również spóźniona do własnych uderzeń. Kolejne pięć gemów padło łupem serwujących, a na tablicy wyników mieliśmy 4:2 dla Jekatieriny. Siódmy gem seta to jednak prawdziwy koszmar Świątek, który nie potrafiła zdobyć choćby punkty, uderzając w siatkę kilka prostych piłek. W następnym gemie Rosjanka wykorzystała drugą piłkę meczową i zakończyła seta 6:2 oraz cały mecz. Dla naszej tenisistki jest to koniec turnieju. Teraz czekać ją będzie pięć dni przerwy przed rozpoczęciem zmagań w Australian Open.

Jekatierina Aleksandrowa (RUS) [9] - Iga Świątek (POL) [6] 6:4, 6:2